Дайджест новин Транспортної сфери за період з 12.02.2022 по 20.02.2022

Транспорт
Тижневий дайджест
12.02.2022-20.02.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Транспортній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 12.02.2022 по 20.02.2022.

Ложка дьогтю до домовленості щодо постачання в Україну 130 нових вантажних електролокомотивів

Український союз промисловців та підприємців (очолює Анатолій Кінах, що Указом Президента України від 22 серпня 2021 року № 387/2021 призначений Головою Національної тристоронньої соціально-економічної ради) поширив інформацію щодо можливого часткового невиконання Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки оновлення парку вантажних електричних локомотивів акціонерного товариства «Українська залізниця» (ратифікована українським парламентом та підписана Президентом України 1 липня 2021 року) в частині забезпечення 35 відсоткової локалізації виробництва електропотягів Alstom на території України.

Зазначене обґрунтовується тим, що на сьогодні немає жодних техніко-економічних розрахунків, програм сертифікації та іншої діяльності, що дозволить частково локалізувати виробництво та залишити кредитні кошти в економіці України.

Fitch Ratings знизило кредитний рейтинг АТ «Укрзалізниці»

Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило кредитний рейтинг АТ «Українська залізниця» на рівні «В» та змінило рейтинговий прогноз від «позитивного» до «стабільного».

Зниження рейтингу (навіть незначне) — негативний сигнал для потенційних інвесторів. Це вказує на слабкі місця у процесах господарської діяльності, можливе погіршення якості активів та фінансових показників підприємства.

У даному контексті варто зауважити, що зниження кредитного рейтингу прямопропорційно впливає на вартість залучення кредитних коштів (у тому числі розміщення облігацій зовнішнього запозичення).

АТ «Укрзалізниця» введено обмеження на перевезення білоруських калійних добрив

На підставі розпорядження АТ «Українська залізниця» від 11 лютого 2022 року № ЦЦО/41 безстроково (тобто до прийняття рішення щодо відміни розпорядження) вводиться обмеження на перевезення (імпорт, транзит) калійних добрив, вантажовідправниками яких є ВАТ «Беларуськалий» та ВАТ «Беларусская калийная компания».

Можливо «руками» АТ «Українська залізниця» військово-політичне керівництво України намагається натиснути на керівництво Білорусії в окремих економічних питаннях. Оскільки зазначена заборона на перевезення калійних добрив значно ускладнює ведення господарської діяльності ВАТ «Беларуськалий» та ВАТ «Беларусская калийная компания», які є одними з найбільших наповнювачів державного бюджету Білорусії.

Водночас зазначене обмеження, можливо, не стосуватиметься інших постачальників білоруських калійних добрив як до України, так і транзитом. Тому не виключається поява посередників у торгівельних операціях, що пов’язані з постачанням продукції ВАТ «Беларуськалий» та ВАТ «Беларусская калийная компания».

Верховна Рада України підтримала звіт Тимчасової слідчої комісії щодо оцінки стану АТ «Укрзалізниця»

Верховною Радою України 16 лютого поточного року підтримано проєкт постанови про звіт Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України з питань перевірки та оцінки стану акціонерного товариства «Українська залізниця», розслідування фактів можливої бездіяльності, порушення законодавства України органами управління зазначеного підприємства, що призвели до значного погіршення технічного стану підприємства та основних виробничих показників від 01.02.2022 № 7001.

За результатами розслідування ТСК дійшла висновку, що АТ «Укрзалізниця» фактично не здатна задовольнити потреби економіки України у вантажних перевезеннях через:

недоліки в організації перевезень (за останні три роки сума штрафів за несвоєчасну доставку вантажів з провини АТ «Укрзалізниця» перевищує 370 млн грн);

значну кількість кинутих вантажних поїздів;

відсутність конструктивного діалогу з клієнтами та партнерами (АТ «Укрзалізниця» не змагається за клієнта, тому він віддає перевагу іншим видам перевезень);

відсутність досвіду у керівництва компанії в залізничних перевезеннях;

критичний стан інфраструктури залізничного транспорту та тягового рухомого складу;

відтік професійних кадрів;

дискримінаційні та корупційні підходи до організації перевезень тощо.

На думку ТСК, внаслідок зазначених недоліків недоотримані доходи та збитки АТ «Укрзалізниця» станом на 2021 рік можуть становити від 6 до 8 млрд грн на рік. Також ТСК зафіксовано невиконання окремих важливих частин стратегічних документів Президента та Уряду України щодо реформ в АТ «Укрзалізниця».

Міністр інфраструктури анонсував проведення капітального ремонту суднохідних шлюзів по Дніпру

Олександр Кубраков на власній сторінці в соціальній мережі фейсбук анонсував проведення капітального ремонту судноплавних шлюзів на Дніпрі, а саме: Київського, Каховського, Кременчуцького Середньодніпровського та Запорізького. На думку міністра, це дозволить відродити судноплавний потенціал річки Дніпро.

Можливо, вказані будівельні роботи будуть фінансуватися за рахунок видатків державного бюджету, що передбачені на забезпечення експлуатаційно-безпечного стану судноплавних шлюзів (741,9 млн грн) та здійснення заходів щодо підтримки впровадження транспортної стратегії України (100 тис грн).

Потенційним замовником робіт, можливо, буде ДП «Укрводшлях» або підприємство, що буде створене на його базі.

В 2021 році, за даними «Прозорро», на ремонт суднохідних шлюзів ДП «Укрводшлях» витрачено понад 140 млн грн. Найбільше замовлень отримало ТОВ «Спецтермомонтаж-Енерго» (загальною вартістю близько 99,9 млн грн).

Летіти до України — заборонено! Паніка на авіаційному ринку

13 лютого поточного року низка закордонних авіакомпаній та власників літаків, що надаються в оренду українським авіаперевізникам, заявили про скасування рейсів до України та заборону використовувати літаки в українському небі через небажання страхових компаній компенсувати власникам літаків і авіаікомпаніям збитки, що можуть бути викликані бойовими діями на території України.

Реагуючи на вказані тенденції, Урядом України прийнято рішення виділити Міністерству інфраструктури з резервного фонду 16,6 млрд грн для забезпечення безпеки польотів над територією України. Зазначені кошти планують зберігати на окремому ексроу-рахунку Міністерства інфраструктури України та у разі потреби використати для забезпечення безпеки польотів в Україні для страхових компаній, компаній-перестраховиків, лізингових компаній та авіаперевізників.

Довідково: ескроу-рахунок — це рахунок, за яким банк зобов’язується приймати та зараховувати на рахунок умовного зберігання, відкритий клієнту (власнику рахунку), грошові кошти, отримані від власника рахунку, і перераховувати такі кошти особі(-ам), зазначеній(-им) власником рахунку (бенефіціару або бенефіціарам).

З урахуванням особливостей ескроу-рахунку 16,6 млрд грн, можливо, планується зберігати на рахунках комерційного банку (державного або приватного).

Завершено тендер на будівництво Київської обхідної дороги вартістю 5,3 млрд грн

Служба автомобільних доріг у Київської області обрала американське підприємство Bechtel Overseas Corporation виконавцем будівельних робіт з тендерною пропозицією 5,3 млрд грн (на 50 млн грн менше від очікуваної вартості закупівлі).

Варто зауважити, що тендер проходить поза системою «Прозорро» на приватному майданчику PlayTender. Торги по замовленню робіт з будівництва Київської обхідної дороги були виведені з-під «Прозорро» згідно із законом, ініційованим та прийнятим представниками фракції політичної партії «Слуга народу».

Водночас Bechtel Overseas Corporation має скандальну репутацію, як фірма, яку часто штрафують в США за неякісно виконані роботи, та як підприємство-підрядник з будівництва «Великого бостонського тунелю» (кошторис будівництва тунелю постійно зростав, а роботи на окремих ділянках було виконано неякісно, внаслідок чого постраждали люди).

Україна переходить на європейські габаритно-вагові норми

Кабінет Міністрів України підтримав постанову щодо лібералізації перевезень великогабаритних і великовагових вантажів, якою, зокрема, впроваджують європейські стандарти щодо габаритно-вагових обмежень 18 лютого 2022 року.

Проєкт постанови був підготовлений Міністерством інфраструктури, Державною службою України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) та Державним агентством автомобільних доріг України (Укравтодор) у координації з учасниками ринку вантажних перевезень.
У 2021 році було розпочато масштабну реформу системи габаритно-вагового контролю та посилено штрафні санкції за порушення габаритно-вагових норм. Як наслідок, кількість порушень, у порівнянні з попередніми роками, знизилась у понад 30 разів.

Зараз зроблено наступний крок — перехід на європейські стандарти щодо габаритно-вагових обмежень. В ухваленій постанові, серед іншого, деталізовано та уточнено максимально допустимі навантаження на вісь в залежності від кількості осей та міжосьової відстані.

Нагадаємо, що з 1 жовтня 2021 року в Україні запроваджена фіксація адміністративних правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті в автоматичному режимі.
Зокрема ці зміни передбачають:

  1. запуск фіксації правопорушень у сфері безпеки на автомобільному транспорті за допомогою системи зважування в русі (WIM);
  2. встановлення паритетної відповідальності учасників ринку вантажоперевезень;
  3. посилення відповідальності за невиконання законних вимог інспекторів Укртрансбезпеки;
  4. впровадження відповідальності за відмову або ухилення від проходження габаритно-вагового контролю;
  5. посилення адміністративної відповідальності за перевезення пасажирів і вантажів без необхідних документів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ