Реформи в галузі авіатранспорту України: спрощення Авіаційних правил. Що далі?

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
Реформи в галузі авіатранспорту України: спрощення Авіаційних правил. Що далі?

Державною авіаційною службою України розроблена нова редакція Авіаційних правил. Проєкт правил опублікований для громадського обговорення на сайті ДАСУ 28 січня 2022 року. Документ передбачає суттєву лібералізацію умов виконання польотів авіації загального призначення та умов виконання авіаційних робіт. Після успішного проведення громадських слухань має відбутися узгодження документу на рівні Міністерства оборони України, Міністерства закордонних справ та МВС. У разі відсутності суттєвих зауважень узгодження займатимуть приблизно 8-9 місяців. Нові Авіаційні правила будуть діяти на рівні законних актів. До моменту їх затвердження на рівні Міністерства юстиції України продовжуватимуть діяти старі Авіаційні правила.

Які зміни мають відбутися?

Відповідно до чинної редакції авіаційних правил від 2005 року, необхідно отримати два дозволи на виконання польотів — від Державіаслужби та від «Украероцентру». З прийняттям нової редакції пілотам буде достатньо подати одну заявку на виконання польоту — в «Украероцентр».

Таким чином спрощуються процедури для законослухняних пілотів, які виконують польоти за наявності всіх бортових документів, а це позитивно впливає на розвиток авіації, зокрема авіації загального призначення. Так Україна стане більш привабливою країною для іноземних власників літаків. Якісне оновлення регуляторних норм для авіації, зокрема, передбачено в рамках євроінтеграційних процесів. Україна має імплементувати законодавство Європейського Союзу в галузі авіації — йдеться про впровадження правил, сертифікатів та регламентів ЄС.

Також Державна авіаційна служба України розробляє нову редакцію положень  «Організація повітряного руху в контрольованому повітряному просторі» (в Україні діє чинна редакція, затверджена Кабінетом Міністрів України 6 грудня 2017 року). Цей документ має корелюватися із Doc 4444 — Міжнародними правилами аеронавігаційного обслуговування, затвердженими Міжнародною організацією громадянської авіації, що діє з 2016 року. В документі, зокрема, буде прописано, що у контрольованому повітряному просторі можна буде спілкуватися виключно англійською мовою, а у неконтрольованому — англійською та українською. Представники української авіації мають поквапитись у підготуванні до таких змін.

Авіація загального призначення

До авіації загального призначення належать повітряні судна злітною масою до 5700 кг. В Україні нараховується 38 аеродромів, 475 літаків та 994 пілотів авіації. Цей показник є недостатнім для держави з такою площею та кількістю населення, як в Україні. Але останні два роки в країні відзначається позитивна тенденція — кількість виданих свідоцтв приватного пілота зросла в 3 рази, а кількість польотів у 1,5 рази. Наразі в авіашколах навчаються понад 500 нових пілотів.

Нещодавно в листопаді 2021 року на форумі «Велике будівництво: Авіація. Туризм» були презентовані плани Міністерства для розвитку авіації. Йдеться про лібералізацію регуляторних процесів, відновлення злітно-посадкових смуг та аеродромів, залучення інвестицій у галузь, зокрема в рамках державно-приватного партнерства. Також:

  • 2 жовтня 2021 року під час спільного саміту Україна та Європейський Союз підписали угоду про Спільний авіаційний простір, більше відому як угода про «відкрите небо» або авіабезвіз;
  • 27 січня 2022 року Верховна Рада ухвалила «Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення порядку розроблення, прийняття та впровадження авіаційних правил України» № 3683, який передбачає адаптацію Авіаційних правил України до стандартів Євросоюзу. 2 лютого 2022 року Закон був направлений на підпис Президенту.

При розробці документу до уваги були взяті зауваження учасників ринку авіації та громадських об’єднань. Над проєктом правил працювали також представники Громадської ради при ДАСУ, зокрема відомі авіаконструктори та пілоти.

Висновки:

  1. Завдяки новим правилам Україна стане більш привабливою країною в галузі авіації загального призначення. Бюрократичні перепони залишаться в минулому, і наша країна матиме більший туристичний потенціал.
  2. Українське законодавство у сфері цивільної авіації знаходиться на стадії реформування та удосконалення, метою котрих в області лібералізації повітряних перевезень є створення умов, за яких повітряний транспорт зможе розвиватися стабільним чином, не зменшуючи рівня безпеки польотів та авіаційної безпеки. Процес узгодження національних та загальноєвропейських стандартів і норм є довготривалим, вимагає значних зусиль та великої кількості заходів з боку держави. Він проявляється як в позитивних, так і негативних наслідках, що потребують ретельного розгляду та аналізу.
  3. З метою приведення у відповідність національне законодавство до вимог ЄС важливим є пришвидшення процесу прийняття низки законодавчих актів, зокрема у сфері вдосконалення управління повітряним простором в Україні, запровадження системи охорони навколишнього середовища, вдосконалення законодавчого врегулювання у сфері безпілотних повітряних суден цивільної авіації тощо.
  4. Відкритих для вирішення питань та невідповідностей — величезна кількість. Ми досі користуємося багатьма правилами з часів перехідного періоду Радянського Союзу в незалежну Україну. Головні питання стосуються використання повітряного простору України та обслуговування повітряних суден. Таким чином ми стаємо все ближчими до Європи. ДАСУ стверджує, що скоро відбудеться відчутна зміна в авіації.
  5. Однією з важливих проблем є паливно-мастильні матеріали та оподаткування. Люди за власний кошт створюють елементи транспортної інфраструктури України — злітно посадкові майданчики, а потім держава змушує їх платити страшенні податки на землю. На сьогодні в авіаційному пальному присутній акциз — податок за користування автомобільними дорогами. Звісно, літаки не використовують автомобільні дороги, але ж авіація не використовує своє пальне для пересування автомобільними шляхами.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ