Дайджест новин Транспортної сфери за період з 23.01.2022 по 29.01.2022

Транспорт
Тижневий дайджест
23.01.2022-29.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Транспортній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 23.01.2022 по 29.01.2022.

АТ «Українська залізниця» вчергове перенесла «тендер століття» на закупівлю 80 електропоїздів

За даними порталу державних закупівель «Прозорро», АТ «Українська залізниця» 26 січня поточного року внесла зміни до тендерної документації щодо закупівлі 80 електропоїздів з очікуваною загальною вартістю понад 31,4 мільярди гривень. За новими умовами, учасники мають подавати тендерні пропозиції до 8 лютого 2022 року, а проведення самого аукціону заплановано на 16 березня 2022 року (в першій редакції тендерної документації кінцевою датою надання пропозицій було визначено 1 грудня 2021 року). Зміни до тендерної документації вносилися 19, 26, 28 січня 2022 року.

Нагадаємо, що старт вказаної закупівлі покладено ще в жовтні 2021 року, до участі у тендерній закупівлі запрошені провідні світові виробники, а запити на комерційні пропозиції були надіслані компаніям Siemens, Stadler, Alstom, Pesa, Skoda та Крюківському вагонобудівному заводу. Разом з тим до тендерної документації вносятся численні зміни, що викликає не тільки медійне занепокоєння, а й несе чергову загрозу зриву закупівель з оновлення приміських перевезень.

АТ «Українська залізниця» має намір замовити консалтингові послуги на понад 300 мільйонів гривень.

Як виявилось, філія «Пасажирська компанія» АТ «Українська залізниця» під Новий рік, 31 грудня 2021, на сайті порталу публічних закупівель «Прозорро» оголосила тендер на закупівлю «Послуги консультаційні з модернізації вертикалі пасажирських перевезень АТ “Укрзалізниця”». Очікувана вартість закупівлі складає 304,5 мільйонів гривень. Кінцевий термін подання пропозицій — 4 лютого 2022 року, дата проведення аукціону — 14 березня 2022 року.

26 січня 2022 року до тендерної документації внесено останні зміни. Відповідно до заяви народної депутатки від фракції політичної партії «Слуга народу» Юлії Гришиної, що оприлюднена на її сторінції в соціальній мережі фейсбук, тендерна документація підготовлена під конкретного учасника, а саме під німецьку компанію Deutsche Bahn Engineering & Consulting.

На сьогодні компанія Deutsche Bahn DB Engineering & Consulting, відповідно до укладеного в серпні 2021 року договору з АТ «Укрзалізниця» (вартістю близько 830 тисяч євро, частину з яких додавав спеціальний фонд акціонерів ЄБРР), надавала українському перевізнику консультаційні послуги з організації заходів з удосконалення пасажирських залізничних перевезень. Німецька компанія мала допомогти відділити пасажирські перевезення від вантажних і забезпечити ефективне управління.

Історія співпраці між Deutsche Bahn та АТ «Укрзалізниця» розпочалася в січні 2020 року, коли 22.01.2020 року у місті Давос (Швейцарія) керівництво Уряду України (Уряд О. Гончарука) оголосило про намір укласти Меморандум про взаємодію між АТ «Укрзалізниця» та Deutshche Bahn AG (в особі Deutshche Bahn Engeneering & Consulting), яким останнього планувалося наділити повноваженнями управління та формування кадрової політики АТ «Укрзалізниця».

Водночас до структури власності вказаної групи компаній належать російські підприємства, а саме: ТОВ «ДБ Карго Руссия» (місто Москва), АТ «Шенкер» (місто Москва; постачальник послуг для потреб підприємств військово-промислового комплексу Росії) та ТОВ «Шенкер Бизнес Сервисез» (місто Москва). Також Deutshche Bahn AG має активи в Білорусії — «DB Schenker FLLC» (місто Мінськ) та Казахстані — Schenker Kazakhstan LLP (ТОВ «Шенкер Казахстан», місто Алмати).

Крім того, Deutsche Bahn AG тісню співпрацює з російським ПАТ «Научно-производственная корпорация “Обьединенная вагонная компания”». Зокрема у 2018 році ПАТ «НПК “ОВК”» виграла тендер Deutsche Bahn AG загальною вартістю 50 мільйонів євро на поставку фітингових платформ Sggrs80 (застосовуються для перевезення великотонажних контейнерів). Слід зазначити, що 9,3% акцій ПАТ «НПК “ОВК”» належить АТ «Концерн “Уралвагонзавод”» (Росія; виробник танків та іншої військової броньованої техніки).

За таких обставин співпраця АТ «Укрзалізниця» з концерном Deutsche Bahn містить значні ризики та може спровокувати міжнародні конфлікти на фоні загострення українського-російських відносин. Попри засудження міжнародною спільнотою дій Російської Федерації та застереження міжнародних партнерів, Deutsche Bahn зберігає свої бізнес-інтереси, у тому числі серед компаній, які посилюють обороноздатність країни-агресора.

Тимчасова слідча комісія ВР визначила основні причини кризового стану «Укрзалізниці»

Тимчасова слідча комісія ВР з питань «Укрзалізниці» підготувала та затвердила фінальний звіт за результатами вивчення господарської діяльності АТ «Українська залізниця» 25 січня 2022 року.

Згідно з оприлюдненою в ЗМІ інформацією, вказаний документ має наступні важливі тези та рекомендації:

  1. вагоноремонтні підприємства АТ «УЗ», які мають достатні потужності та займалися будівництвом вантажних вагонів, можуть виявитися неготовими навіть до лояльного вибуття рухомого складу;
  2. невідкладно ініціювати з боку Наглядової ради «УЗ» скасовування довгострокових трирічних договорів, укладених за результатами проведення «голландських аукціонів» з продажу послуги перевезення. Фактично це стосується ТОВ «Метінвест‐Шіппінг», яке входить до холдингу «СКМ» (власник Рінат Ахметов);
  3. ТСК виявлено бездіяльність керівництва АТ «Українська залізниця» у частині використання «дешевих» кредитних ресурсів МФО, що призвело до значних фінансових втрат товариства (стосується довгострокового кредиту від ЄБРР на суму 150 мільйонів доларів США для придбання вантажних вагонів. Кредитна угода була підписана 9 листопада 2018, а 31 грудня 2019 — скасована. При цьому АТ «Українська залізниця» сплатила на користь ЄБРР, згідно з умовами кредитної угоди, комісію та інші платежі на суму 2,8 мільйонів доларів США);
  4. призупинений кредит на електрифікацію лінії «Долинська — Миколаїв» створив умови до необхідності АТ «Українська залізниця» сплачувати по 5 тисяч євро за кожен день його невикористання. Кредитна угода підписана 14 квітня 2021 року і передбачає виділення 366 мільйонів євро та 0,5% річних на невибрану суму.

Нагадаємо, що правління АТ «Укрзалізниця» ухвалило рішення звернутися до Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) і Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) з пропозицією щодо скасування тендерної процедури за проєктом з електрифікації залізничного напрямку «Долинська — Миколаїв — Колосівка». Причини звернення — виявлені процедурні порушення. Зокрема йдеться про дільницю «Долинська — Миколаїв», — повідомляє пресслужба компанії. Вказане рішення підтримане на засіданні Антикризового штабу з відновлення сталого функціонування «Укрзалізниці» 13 січня 2022 року.

Резюмуючи висновки ТСК, зауважимо, що наразі вкотре підтверджено занедбаний стан АТ «Укрзалізниця» та значні фінансові втрати через неефективну управлінську діяльність менеджменту. Відповідно, наступним етапом буде притягнення винних осіб до відповідальності. Незважаючи на це, державному монополісту у сфері залізничних перевезень доведеться виконувати фінансовий план на 2022 рік та досягати прибутковості, щоб забезпечити стабільність функціонування об’єкту критичної інфраструктури в інтересах національної безпеки.

У «Бердянському морському порту» стартували роботи з днопоглиблення

Відповідно до повідомлення «Адміністрації морських портів України», на території ДП «Бердянський морський торгівельний порт» філією «Днопоглиблювальний флот» розпочато роботи з днопоглиблення.

18 січня 2022 року до порту прибув земкараван Dunay у складі багаточерпакового земснаряду Dunay, мотовозні MZ-9 і ґрунтовідвізних шаланд Izmailskaya, Kuyalnitskaya та Kievskaya. Вказані судна мають виконати наступний обсяг робіт: вибрати близько 500 тисяч м3 ґрунту, у тому числі на підхідному каналі — близько 400 тисяч м3 і в акваторії — близько 100 тисяч м3. Роботи планують виконати за 3-4 місяці.

Вказаний караван орендовано філією «Днопоглиблювальний флот» ДП «Адміністрація морських портів України» 13 жовтня 2020 року за результатами тендеру у Whiteform Contracts Ltd (Кіпр) за 10,54 мільйонів євро (або 351,38 мільйони гривень).

За даними ЗМІ, компанія Whiteform Contracts Ltd придбала земкараван у 2018 році в одеського підприємства ТОВ «Компанія “Нові технології-Україна”» (власник Апті Арбієв; підприємство перебуває у стані припинення з 5 березня 2019 року).

Цікавим фактом є те, що керівним органом (директор та секретар) у Whiteform Contracts Ltd є компанія Westhold Limited (Кіпр), ймовірним власником якої є мешканець Кіпру Петр Зіка. Особа з таким іменем та прізвищем до 2014 року володіла телеканалом «Тоніс» (нині телеканал «Прямий»), а також була пов’язана з Олександром Януковичем через ТОВ «Столичний Стиль».

Обрано переможця в тендері на реконструкцію аеропорту «Житомир». Переможець — один з фаворитів «Великого будівництва».

25 січня поточного року управлінням капітального будівництва Житомирської міської ради, за результатами проведеного тендеру із замовлення послуг з реконструкції аеродромного комплексу (за адресою: Житомирська область, місто Житомир, вулиця Авіаторів), дев’ятим переможцем було обрано компанію з числа виконавців програми «Велике будівництво» — «Онур Конструкціон Інтернешнл». Вартість замовлених робіт склала 800,5 мільйонів гривень.

Тендерна документація передбачає: збільшення довжини злітно-посадкової смуги до 2 500 метрів (нині її довжина близько 1 650 метрів), перон для вантажних літаків, радіотехнічне обладнання, облаштування світлосигнального обладнання, розширення пасажирського перону тощо.

Водночас варто зауважити, що у червні 2021 року вже оголошувалась закупівля на реконструкцію Житомирського аеропорту, що становила 476,3 мільйони гривень, але вона було відмінена замовником через неможливість усунення виявлених порушень законодавства у сфері публічних закупівель. Після цього закупівля була оголошена вдруге, вже за ціною 800,6 мільйонів гривень, проте вона була відмінена через скарги учасників — ТОВ «Онур Конструкціон Інтернешнл» та ПП «Автомагістраль». Разом з тим обрано тільки переможця, а відтак — у інших учасників є 10 днів для оскарження результатів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ