Повернення технічного огляду автомобілів: кому це потрібно та як відбуватиметься

Повернення технічного огляду автомобілів: кому це потрібно та як відбуватиметься

З набранням чинності Угоди про асоціацію з ЄС Україна зобов’язалася привести своє законодавство у відповідність до низки нормативно-правових актів ЄС. До таких актів належить і Директива № 2014/45/ЄС щодо періодичних перевірок придатності до експлуатації колісних транспортних засобів та їхніх причепів. Вимоги Директиви спрямовані на проведення обов’язкових періодичних перевірок придатності до експлуатації автотранспорту. Наша країна має зробити це не пізніше, ніж за п’ять років до набуття чинності Угоди про асоціацію в повному обсязі, тобто до кінця 2022 року.

Коли розпочнуться зміни?

У другій половині 2022 року в Україні планують запровадити обов’язковий техогляд легкових автомобілів. У законопроєкті, який підготувало Міністерство внутрішніх справ та Міністерство інфраструктури України, сказано, що обов’язковий техогляд не зможуть пройти автомобілі, що побували в серйозному ДТП. Враховуючи, що в Україні щорічно відбувається близько 120 тисяч дорожніх аварій, кількість автомобілів із сильними ушкодженнями дуже велика.

Експерти під час техогляду будуть виявляти і аналізувати всі пошкодження. При найменшому сумніві автомобіль не допустять до подальшої експлуатації. Крім того, техогляд не пройдуть машини зі зміненою конструкцією, якщо це не було оформлено офіційно.

Для транспортних засобів, які використовуються в комерційних цілях, такі перевірки не стануть новиною. В Україні вже діє система обов’язкового технічного контролю таких категорій транспортних засобів.

А ось на некомерційні транспортні засоби, що становлять до 90% автомобільного ринку України, та на центри здійснення технічного контролю транспортних засобів імплементація норм Директиви вплине суттєво. Автомобілі перевірятимуть через чотири роки після реєстрації, а потім кожні два роки. Техогляд будуть зобов’язані проходити нові власники машин протягом 10 днів після перереєстрації на своє ім’я та після ДТП, якщо були пошкоджені елементи, що впливають на безпеку. Згідно з розпорядженням, автотранспортні засоби, вік яких сягнув 18 років, будуть зобов’язані проходити ТО щороку.

Імплементувати положення Директиви в українське законодавство намагалися неодноразово. Міністерство інфраструктури за останні три роки зробило три спроби підготувати відповідний законопроєкт, але два з трьох варіантів не пройшли узгодження в Державній регуляторній службі.

5 квітня 2021 року на сайті Міністерства інфраструктури України на розгляд громадськості було запропоновано вже третій варіант. Формальні обговорення тривали до 5 травня. На сьогоднішній день на розгляд Верховної Ради законопроєкт не переданий і на сайті Верховної Ради не зареєстрований.

Хто надаватиме послуги?

Повернення технічного огляду автомобілів: кому це потрібно та як відбуватиметься
Фото (с) otk.in.ua

У відповідності до Директиви 2014/45/ЄС, технічний контроль придатності мають проводити сертифіковані державою випробувальні центри. До таких центрів можуть належати як публічні компанії чи органи, уповноважені державою, так і приватні компанії, належним чином уповноважені (сертифіковані) та ті, що перевіряються державою.

За даними головного сервісного центру МВС, станом на початок 2022 року існує 207 державних лабораторій ОТК, що уповноважені проводити технічний контроль. Їхнє розташування показане на мапі офіційного сайту. Також існує приблизно 500 приватних сервісів, що теж можуть надавати таку послугу.

Але річ у тім, що кількість сертифікованих станцій технічного контролю не дозволить задовольнити стрімко зростаючий попит на послугу, що стимулюватиметься накладанням суттєвих штрафів за невчасне проходження огляду.

Якщо керуватися текстом документа, пройти перевірку в перший рік дії закону можуть зобов’язати близько половини автопарку — тобто 3–4 мільйони автомобілів. Навіть не враховуючи нерівномірний розподіл СТО по різних регіонах країни, на кожне підприємство підпадає близько 4 тисяч перевірок на рік. При тому, що на цей період СТО надають послугу близько тисячі одиниць комерційного та вантажного транспорту. Через збільшення попиту та підвищену зайнятість може значно вирости ціна на послугу та термін її проведення.

Очікувана середня вартість послуги для легкового автомобіля — 1 тисяча гривень, а вантажного — 1,5 тисячі гривень. За непроходження обов’язкового технічного огляду транспортних засобів передбачені штрафи: покарання за перше порушення становитиме 17 тисяч гривень, у разі повторного — позбавлятимуть водійських посвідчень.

Чи стане технічний огляд синонімом корупції?

Згадаємо причини, які стали основоположними для скасування обов’язкового технічного огляду у 2011 році. Згідно з пояснювальною запискою до законопроєкту № 3565-VI, йшлося про те, що в більшості випадків (за оцінками експертів, близько 90%) власники авто отримували талон про проходження технічного огляду без проведення перевірки, за допомогою налагоджених корупційних схем. За останні 10 років з моменту скасування обов’язкового техогляду докорінно ситуація не змінилася. Корупційна складова, в разі його повернення, переважатиме під час проходження. І тут не допоможе ані фото-, ані відеофіксація процесу.

Крім того, обов’язковий технічний огляд, незалежно від дати його останнього проведення, здійснюється, якщо авто переоформлюють на нового власника. На це дається десятиденний термін від дати проведення перереєстрації ТЗ, а така норма суперечить практиці ЄС. У Директиві (45 Директива ЄС) чітко зазначено, що чинний поліс технічного огляду повинен зберігати свою дію не лише у разі перереєстрації автомобіля, а й навіть у випадку зміни країни реєстрації в межах ЄС.

З іншого боку українські автодороги заполонили не першої свіжості «євробляхи», що прибувають з країн Балтії, Європейського Союзу і США. Для відсіювання найбільш небезпечних та несправних з них імплементація обов’язкового технічного огляду була б корисною.

Висновки

  1. Імплементація в українське законодавство норм Директиви є позитивним зрушенням. Перевірка придатності до експлуатації транспортних засобів, яка замінить обов’язковий технічний контроль, охопить весь автомобільний ринок України. Це зі свого боку збільшить попит на послуги центрів перевірки, і відповідно кількість таких центрів в Україні зросте.
  2. Опубліковані законопроєкти через закладену в них ускладнену систему сертифікації центрів перевірки побічно вказують на можливість повернутися до старої системи технічного огляду. Якщо новий розроблений законопроєкт не буде позбавлений складної системи сертифікації центрів перевірки, то українські автомобілісти та бізнес ризикують зіткнутися із системою, за якої перевірку транспортних засобів здійснюватимуть лише обрані центри перевірки в обмеженій кількості. Через величезний попит такі перевірки відбуватимуться лише на папері.
  3. Має існувати контроль за дотриманням процедури проходження технічного огляду з боку поліції/сервісних центрів МВС (щоб виключити схеми, коли просто купується талон про техогляд, а сам техогляд по факту не проводиться).
  4. Також потрібна розумна градація перевірок, виходячи з віку автомобіля та його екологічного стандарту: наприклад, екс-евробляхи треба перевіряти щорічно й охоплювати при цьому ширший протокол, ніж у разі перевірки нових (до трьох років віку) авто, придбаних в офіційних дилерів. Окремо потрібно запровадити посилені перевірки для тих авто, які вже потрапляли в ДТП.
  5. Має існувати опрацьована схема взаємодії автовласників зі страховими компаніями, які надають автоцивілку та можуть виступити в ролі посередників в процесі здійснення техогляду на сертифікованих СТО. Це могло б зекономити час як мінімум автовласникам.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ