Дайджест новин Транспортної сфери за період з 15.01.2022 по 22.01.2022

Транспорт
Тижневий дайджест
з 15.01.2022 по 22.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Транспортній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 15.01.2022 по 22.01.2022.

Щодо імовірності передачі у концесію найбільш ліквідних залізничних вокзалів Мінфнфраструктури

Аудиторсько-консалтинговою компанією Ernst & Young та юридичною компанією «АГРЕКА» завершено проведення попереднього техніко-економічного обґрунтування передачі в концесію вокзалів: «Харків-Пасажирський», «Дніпро», «Вінниця», «Хмельницький», «Миколаїв», «Чоп» та «Київ-Пасажирський». У 2020 році Владислав Криклій (на той час міністр інфраструктури) зазначав, що від передачі вказаних вокзалів планувалося отримати 60,18 мільйонів гривень концесійних платежів та 17,4 мільйонів гривень податків до держбюджету. На сьогодні вказані вокзали управляються філією «Вокзальна компанія» АТ «Українська залізниця» (створена в 2020 році). Разом з тим, варто зауважити, що попри потенційний позитивний ефект, існують і ризики, які необхідно врахувати. Зокрема:

  • такого роду проєкти потребують значних інвестицій, і існує висока імовірність того, що інвестор намагатиметься поділити фінансові зобов’язання з державою (або перекласти на неї більшу частину);
  • існує ризик повноцінного партнерства зі сторони інвестора, оскільки Україна не має досвіду організації концесії на залізничному транспорті;
  • встановлення тарифів (тарифне регулювання), які можуть не забезпечувати економічно обґрунтовані результати діяльності у випадку суттєвого підвищення тарифів і зростання соціальної напруги серед населення, яке користується такими послугами;
  • зниження конкурентоспроможності залізничних перевезень у зв’язку з потенційно високими тарифами та низьким сервісом.

Польська залізниця PKP очікує негайного скасування АТ «Укрзалізниця» транспортних обмежень на транзит до Польщі

Можливий транспортний конфлікт між Україною та Польщею все більше набирає обертів. Польська сторона звинувачує українську у свідомому блокуванні транзитних вантажних перевезень через свою території та експорту з України до Польщі вагонів, що належать АТ «Укрзалізниця». Всі ці події польська залізнична компанія пов’язує з бажанням України отримати додаткові квоти на перевезення територією Польщі вантажів українськими компаніями (тобто фактично Польща звинувачує нашу країну у шантажі). Українська сторона заявляє про безпідставність таких звинувачень і зазначає, що всі обмеження пов’язані з проведенням ремонтних робіт на залізничних коліях у напрямку Польщі (зокрема електрифікація дільниці Ковель-Ізов-Держкордон) та значним простоєм українських вагонів на території Польщі, оплата за що здійснюється за застарілим договором від 2009 року. Водночас Україна вирішила подати запит на консультації з Європейським Союзом у зв’язку із запровадженими Польщею обмеженнями для транспортування товарів українськими перевізниками до ЄС.

У свою чергу, проведення таких консультацій фактично має наслідком порушення арбітражної процедури. Таке припущення ґрунтується на положеннях, що викладені в Угоді про асоціацію між Україною та Європейським Союзом (зокрема ст. 305-306). Запит на консультацію не тільки вказує на порушення зі сторони Польщі, а й формально може натякати на невиконання Європейським Союзом договірних зобов’язань у рамках вищезазначеної Угоди про асоціацію.

АТ «Укрзалізниця» заблокує постачання російського вугілля до Словаччини

Відповідно до розпорядження від 19 січня 2022 року № ЦД/72, АТ «Укрзалізниця» вводить тимчасові обмеження на всі перевезення вугілля (різних марок, у тому числі антрациту) з території Російської Федерації до Словаччини. Вказані обмеження вводяться з 24 січня поточного року безстроково (до видачі розпорядження щодо відміни). Вантажоодержувач вугілля — U.S.Steel Kosice — сталеливарний комбінат, розташований у Кошице, Словаччина (материнська компанія U.S.Steel — найбільша компанія США у галузі чорної металургії). Об’єктивних причин введення тимчасових обмежень не виявлено. «Укрзалізниця» наразі «воює» з Польщею. На черзі Словаччина?

Державна аудиторська служба України здійснила перевірку роботи ДП «Адміністрації морських портів України»

За офіційною версією, через занепокоєння стейкхолдерів щодо результатів аудиту ДП «АМПУ» Державною аудиторською службою, які можуть мати негативні наслідки для діяльності підприємства та його партнерів, виконуючий обов’язки голови «Адміністрації морських портів України» Олександр Голодницький 18 січня поточного року під час брифінгу, проведеного в «Інтерфакс-Україна», прокоментував результати ревізії. Зокрема Голодницький зазначив, що «Адміністрація морських портів України» офіційно заявляє про категоричну невідповідність домінуючого обсягу висновків ревізії фінансово-господарської діяльності ДП «АМПУ», а також зазначив про намір оскаржити аудит в судових інстанціях. У будь-якому випадку оскарження результатів аудиту — процес тривалий, що може негативно відзначитись як на інвестиційній привабливості, так і на галузі в цілому. При цьому варто зауважити, що навряд чи ДП «АМПУ» зможе повністю оскаржити всі порушення, а отже, факти ключових порушень можуть свідчити про неефективну управлінську діяльність керівництва/наглядової ради державного підприємства та умисного його доведення до вкрай важкого фінансового стану.

Миколаївська облрада, можливо, передасть Миколаївський міжнародний аеропорт в концесію

Заступник голови Миколаївської обласної ради Володимир Фроленко заявив про можливу передачу аеропорту в концесію з метою забезпечення умов скорочення видатків з бюджету на його утримання. Дійсно, за підсумками 2020 року (який був дуже тяжкий для всієї авіації) аеропорт отримав 34 мільйонів гривень збитків. Але в 2021 році фіксується ріст пасажиропотоку та відновлення галузі після антиковідних обмежень. Також слід зазначити, що можливий майбутній концесіонер отримає в управління капітально відремонтований аеровокзал (вартість ремонту становила понад 100 мільйонів гривень). Наразі аеропорт на 100% належить Миколаївській обласній раді, а очолює його Петро Кизим. Раніше потенційним інвестором виступала RDS Group (відома як група «Ростдорстрой»), бенефіціарами якої є Юрій Шумахер та Євген Коновалов. Згідно з останнім проведеним незалежним аудитом (ПП «Миколаїв-Аудит») за 2020 рік (посилання — https://www.nlv.aero/wp-content/uploads/2021/07/Аудиторський-звіт-2020-рік.pdf), комунальне підприємство визначено збитковим, але платоспроможним. Разом з тим, аудитор не був присутнім при проведенні інвентаризації майна, а вибірково провів уточнення результатів інвентаризації, що може не у повній мірі відображати підтвердження фінансових показників за результатами господарської діяльності. Відтак, якщо підприємство платоспроможне і немає безнадійної кредиторської і дебіторської заборгованості перед бюджетом (тільки мінімальну поточну), а власний капітал забезпечений чистими активами — то чи є необхідність віддавати такий аеропорт в концесію?

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ