Будівництво аеропорту в Дніпрі: терміни, тендери, термінали

Будівництво аеропорту в Дніпрі: терміни, тендери, термінали

Будівництво нової злітної смуги міжнародного аеропорту в місті Дніпро відоме завдяки тривалій історії тендерів, зміні підрядників, проблемам з фінансуванням, затримкам, заморожуванням та розблокуванням будівельних робіт. І все ж нова злітно-посадкова смуга та термінали потроху будуються. Роботи в аеропорту відбуваються державним коштом за програмою Президента України Володимира Зеленського «Велике будівництво». Водночас крок за кроком збільшується, по відношенню до запланованого, бюджет стратегічного державного будівельного проєкту.

Хронологія подій щодо будівництва аеродрому у Дніпрі

Про будівництво аеродрому Дніпровського аеропорту Обласна державна адміністрація оголосила наприкінці листопада 2019 року. Тоді ж був презентований новий проєкт, та визначений час початку робіт — літо 2020 року.

Під час презентації, голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко повідомив про те, що новий термінал буде збудований раніше за смугу. Здавання ЗПС в експлуатацію було намічено на III квартал 2022 року.

Прогнозований пасажиропотік нового аеропорту може становити до 3 мільйонів пасажирів на рік, що майже вдесятеро перевищує кількість пасажирів за 2019 рік. Нова злітно-посадкова смуга передбачає можливість прийому суден класу “E” (Boeing 777), на відміну від смуги довжиною 2850 метрів, що дозволяє зліт і посадку тільки суден класу “B” (Boeing 737 і Airbus 320),
____________________
зазначив Олександр Бондаренко.

У березні 2020 року Дніпропетровська ОДА представила орієнтовний графік робіт з проєктування та будівництва нового аеродрому і повідомила, що проєкт відбуватиметься за кошти державного бюджету. Проголошена вартість робіт склала 1 мільярд гривень. Замовником будівництва летовища виступило ДП «Фінансування інфраструктурних проєктів», підпорядковане Державному агентству інфраструктурних проєктів України. Структуру з 24 листопада 2021 року очолює екс-керівниця ДП «Укрдорінвест» Олена Криворучко.

У вересні 2020 року тодішній очільник Мінінфраструктури Владислав Криклій заявив, що у Дніпрі стартують роботи з будівництва нового аеродромного комплексу в місцевому аеропорту. Тоді ж міністр додав, що також будуватиметься новий пасажирський і VIP-термінали. Інвестором було проголошене ТОВ «НС Дніпро», що входить до складу групи DCH приватного інвестора Олександра Ярославського.

Будівництво аеропорту в Дніпрі: терміни, тендери, термінали
Будівництво аеродрому міжнародного аеропорту “Дніпро” Фото (с) Дніпровська обласна державна адміністрація

Першою мали будувати злітно-посадкову смугу завдовжки 3,2 кілометри. Тендер виграла ТОВ «Автомагістраль-Південь» із заявленою вартістю проєкту на суму 12 мільйонів гривень.

У грудні 2020 року на спільному брифінгу з головою «Укрінфрапроєкту» Кирилом Хом’яковим міністр інфраструктури Владислав Криклій повідомив по те, що у 2021 році на розвиток регіональних аеропортів буде спрямовано 2,4 мільярди гривень бюджетних коштів.

На початку 2021 року переможцем аукціону на будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту «Дніпро» стала компанія «Альтіс-Констракшн». Переможець знизив свою ціну на 31% — до 3,95 мільярдів гривень — при тому, що очікувана вартість складала 5,97 мільярдів гривень.

Але вже у липні 2021 року договір з ТОВ «Альтіс-Констракшн» було розірвано у зв’язку з невиконанням або неналежним виконанням підрядником зобов’язань, передбачених договором. Як припускають ЗМІ, ТОВ «Альтіс» намагалося збільшити вартість будівництва і не збиралося працювати собі у збиток.

У жовтні 2021 року ДП «Фінансування інфраструктурних проєктів» підписало догорів на будівництво аеродрому з фаворитом «Укравтодору» — турецькою компанією ТОВ «Онур Констракшн Інтернешнл» (Onur Construction International). Відповідно до договору завершення робіт було заплановане на кінець 2024 року. Загальна вартість робіт становитиме 5,6 мільярдів гривень (очікувана вартість — 5,71 мільярдів).

При цьому, рішення Антимонопольного комітету України про результати розгляду справи про державну допомогу від 07.07.2021 свідчить про те, що на будівництво нового аеродромного комплексу у Дніпрі загальна потреба коштів (за окремою бюджетною програмою) складає 6,2 мільярди гривень.

А потреба у 2021 році — відповідно 1,4 мільярдів гривень. Проте, згідно із місячним звітом Державної казначейської служби України про виконання державного бюджету України, за січень-вересень 2021 року на будівництво аеродрому було витрачено понад 11 мільярдів гривень.

У жовтні 2021 року в аеропорту Дніпра стартували роботи зі зведення злітно-посадкової смуги, перону та руліжних доріжок. Після завершення робіт летовище зможе приймати найбільші літаки, а  пасажиропотік зросте до кількох мільйонів на рік. Про це повідомив перший заступник голови Дніпропетровської облдержадміністрації Володимир Орлов.

«Будівництво нової злітно-посадкової смуги аеропорту Дніпра – історична подія. Важливий проєкт для Дніпропетровської області та для України в цілому. Адже сучасне летовище – не лише можливість подорожувати з комфортом. Це  залучення інвестицій, розвиток економіки,  інфраструктури, туризму», –

_________________

 сказав Володимир Орлов.

Збільшення бюджету будівництва депутатами Верховної Ради

Під час голосування у другому читанні за проєкт закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік» 02.12.2021 народними депутатами Верховної Ради України було підтримано пропозицію виділити додаткові кошти на будівництво аеропорту у місті Дніпро.

Власне, народні депутати України Бужанський М. А., Северин С. С., Демченко С. О., Кисилевський Д. Д., Чорний Д. С., Бородін В. В., Трухін О. М., Нестеренко К. О. (всі від партії «Слуга народу») подали поправку № 1654 до проєкту закону України «Про державний бюджет України на 2022 рік», якою передбачено видатки Державному агентству інфраструктурних проєктів України за загальним фондом розвитку за новою бюджетною програмою «Проєктування та будівництво аеродрому Міжнародного аеропорту “Дніпропетровськ”» (код 3107030) у обсязі 2 500 мільйонів гривень. Означена поправка була врахована частково, та було підтримано виділення коштів у обсязі 2 189,4 мільйонів гривень.

Збільшення вказаних видатків планується здійснити за рахунок зменшення видатків споживання за кодом 3511350 (обслуговування державного боргу).

Як ми зазначили вище, зведення пасажирського та VIP-терміналів здійснює приватний інвестор, що належить харківському бізнесмену Олександру Ярославському, який є близьким другом російського олігарха Олега Дерипаски. На думку експертів, Ярославський протягом багатьох років сприяє діяльності росіянина шляхом скуповування його активів на території України.

Нагадаємо, що у 2012 році група DCH Олександра Ярославського відреставрувала Міжнародний аеропорт «Харків», повністю збудувала пасажирські та вантажні термінали і здійснювала координацію робіт зі спорудження аеродрому.

На сьогоднішній день ТОВ «Нью Системс АМ» (що входить до групи DCH) здійснює управління діяльністю всього аеропорту як оператор-експлуатант (у березні 2008 року майновий комплекс Харківського аеропорту було передано в оренду на 49 років ТОВ «Нью Системс АМ», при цьому злітно-посадкова смуга, яка є стратегічним об’єктом, залишилася у державній власності). У майбутньому інвестиційний портфель групи DCH у транспортному напрямку збільшиться до двох аеропортів.

На думку редакції, інтерес Олександра Ярославського до аеропортів обумовлений його бажанням контролювати повітряний простір Східної України у містах-мільйонниках. Отже, незалежно від обставин, що супроводжують будівництво нової злітної смуги, бізнесмен продовжує зведення терміналів, ймовірно, маючи на аеропорт свої власні плани.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ