Новий національний авіаперевізник в Україні: підписано меморандум з Airbus

Новий національний авіаперевізник в Україні: підписано меморандум з Airbus

Міністерство інфраструктури України та концерн Airbus підписали Меморандум про наміри співпраці зі створення національного авіаперевізника України — Ukrainian National Airlines (UNA). Подія відбулася 25.11.2021. На створення національного авіаперевізника державним бюджетом у 2021 році передбачено фінансування на рівні 0,5 мільярду гривень. Потреба на 2022 рік складає додаткових 2,5 мільярди гривень.

Меморандум зі сторони України підписав профільний міністр Олександр Кубраков, з боку Airbus — віце-президент Airbus в Центральній і Північній Європі та в Центральній Азії Кімон Сотіропулос.

Створення нової державіакомпанії «Українські національні авіалінії» — ініціатива Президента Володимира Зеленського. У квітні 2020 року на телеканалі «Україна 24» Президент заявив про створення державіакомпанії, флот якої не буде укомплектовано українськими літаками виробництва ДП «Антонов».

За словами Олександра Кубракова, авіакомпанія стане прибутковою протягом п’яти років.

«Ринок зростатиме, він відновлюється. Я впевнений, що на нашому ринку всім вистачить місця. Ми не намагатимемося максимально жорстко конкурувати з приватними авіакомпаніями

 

міністр інфраструктури Олександр Кубраков

Можливими основними літаками новоствореної компанії будуть літаки компанії Airbus, а саме: малі вузькофюзеляжні A220-300 (6 одиниць), середні вузькофюзеляжні А320/А321 (12 одиниць), широкофюзеляжні А330/350 (4 одиниці). Airbus A220-300 — сімейство пасажирських вузькофюзеляжних двомоторних турбовентиляторних літаків середньої дальності, розроблене компанією Bombardier Aerospace. Пасажиромісткість — від 120 до 160 місць у залежності від компоновки. Дальність польоту — 4 тисячі кілометрів (дозволяє організувати рейси до будь-якої країни Європи). Вартість — близько 85,7 мільйонів доларів США (близько 2,3 мільярдів гривень).

Для новоствореної авіакомпанії, ймовірно, планується придбати або отримати в лізинг 20 літаків. Інформація щодо обговорення локалізації виробництва літаків для потреб української авіакомпанії відсутня.

Флот нового авіаперевізника складатиметься з вузькофюзеляжних, широкофюзеляжних турбореактивних лайнерів, а також турбогвинтових літаків. Вузькофюзеляжні літаки повинні бути розраховані на перевезення 150-180 пасажирів, турбогвинтові — до 70 осіб, широкофюзеляжні — в компонуванні на 300-330 місць.

У 2022 році планують почати з 3-5 літаків, до 2023 року — збільшити флот до 7-11 ВС, у 2024 — 12-17 літаків. Далі більше: у 2025 році — 15-17 літаків, у 2026 році — до 20 лайнерів. Старт польотів заплановано на 2022 рік. На початку рейси будуть здійснюватися за двома внутрішніми напрямками.

З 2023 по 2026 рік має сформуватися вісім внутрішніх маршрутів. Вже в 2023 році за внутрішніми маршрутами повинно буде здійснюватися 7 тисяч рейсів.

З наступного року компанія також розпочне міжнародні польоти. Загальна кількість маршрутів має сягнути чотирнадцяти. Бюджет авіакомпанії складатиме: в 2022 році — 96 мільйонів євро, в 2023 — 50-60 мільйонів євро.

На думку редакції, вказаний захід є дорогим та, можливо, не на часі.

Також виникає питання: чому для створення національного авіаційного перевізника не обрано літаки «Антонова», наприклад АН-158 (пасажиромісткість — до 99, дальність польоту — 3 тисячі кілометрів — дозволяє організувати рейси до будь-якої країни Європи). Його вартість складає близько 30 мільйонів доларів США, і він в повній мірі здатний виконувати внутрішні та близькомагістральні рейси.

Закупівля українських літаків мала би більший позитивний ефект для економіки держави, оскільки наслідком такого рішення було б завантаження українських авіабудівних підприємств.

Натомість Україна буде підтримувати авіаційну промисловість Французької Республіки поряд з підтримкою французьких виробників гелікоптерів (закупівля гвинтокрилів на 18 мільярдів гривень), локомотивів (загальною вартістю понад 850 мільйонів євро), катерів для охорони морських кордонів (вартістю 116 мільйонів євро).

Фото до матеріалу (с) Інформаційний портал України

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ