Програма списання вагонів за віком: чому провідні компанії проти та підписують “Антимеморандум”

Програма списання вагонів за віком: чому провідні компанії проти та підписують “Антимеморандум”

Більш ніж 200 представників провідних галузей економіки України підписали «Антимеморандум» проти програми списання вагонів за віком, яку ініціює Міністерство інфраструктури. Вони пропонують поступове оновлення вантажного парку та посилення контролю за ремонтами вагонів.

З 2022 року «Укрзалізниця» та Міністерство інфраструктури України пропонують списувати 42-річні вагони, а також до 2028 року поступово знизити граничний термін експлуатації вагонів до 22 років. На думку окремих представників провідних галузей економіки України, запропонований МІУ проєкт нормативного акту створить передумови для штучного довгострокового дефіциту на ринку вагонів, що матиме серйозні негативні наслідки для підприємств і економіки України.

У подальшому Міністерство інфраструктури змінило період списання вагонів із понаднормовим терміном експлуатації до 2031 року. Відповідно до прогнозу Міністерства інфраструктури, прийняття рішення щодо списання старих вагонів у наступні п’ять років потребуватиме витрат операторів вантажних вагонів на оновлення рухомого складу на суму 41,64 мільярди гривень. Так, з рухомого складу «Укрзалізниці» будуть списані більше 40 тисяч вантажних вагонів. З парків приватних власників будуть списані 25,3 тисячі вантажних вагонів.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

При цьому в інтересах вітчизняних виробників рухомого залізничного складу рекомендують встановити загороджувальні мита та квоти на ввезення іноземних вантажних вагонів.

Підсумовуючи основне та відкидаючи другорядне, можливо скласти проміжні висновки:

 1. Нормативний акт Міністерства інфраструктури в першу чергу невигідний операторам рухомого складу (станом на 17.01.2019 року це близько 603 підприємств, з яких 79 операторів володіють парком вагонів більш ніж 200 одиниць. Найбільшими операторами на ринку України (крім АТ «Укрзалізниця») є:
  ТОВ «Лемтранс» (бенефіціар Ринат Ахметов) — 21 308 вагонів, списати доведеться близько 6,7 тисяч вагонів,
  ТОВ «Металургтранс» (бенефіціар Юрій Масліков) — 3 606 вагонів,
  ТОВ «Євразтранс Україна» (у стані припинення) — 3 213 вагони,
  ТОВ «Рейл лоджістікс» (бенефіціар Василь Павлов) — 2 939 вагонів,
  ПрАТ «Укренерготранс» (бенефіціари Олена Гайдук, Едуард Мктрчан) — 2 876 вагони.
 2. Приватні оператори рухомого складу в своїй господарській діяльності використовують вагони, що заборонені до експлуатації на території Російської Федерації. У 2019 році Україна заборонила ввезення з Росії таких вагонів. Однак, списані в Російській Федерації вагони в обхід заборони потрапляли в Україну з пропискою з інших країн — із Білорусі та країн Балтії, або в режимі тимчасового ввозу.
 3. Нормативний акт Міністерства інфраструктури в поєднанні з економічними заходами щодо обмеження імпорту вагонів іноземного виробництва створить сприятливі умови для українських виробників (ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» (місто Кременчук, власник Володимир Приходько), ПрАт «Дніпровагонмаш» (місто Кам’янське, власник Сергій Тігіпко), АТ «Азовмаш» (місто Маріуполь, власник Світлана Савчук), до речі, «Азовмаш» вже отримав замовлення на виготовлення 300 одиниць зерновозів).
 4. Виникнення окремих корупційних ризиків при замовленні вагонів для оновлення рухомого складу в АТ «Укрзалізниця».

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ