Верховний Суд України розглянув боргову історію «Укрзалізниці»

Верховний Суд України розглянув боргову історію «Укрзалізниці»

Борги АТ «Українська залізниця» перед VR Global Partners продовжують створювати небезпеку для функціонування національного залізничного перевізника. Адже минулого тижня Верховний Суд України відмовився задовольнити касаційну скаргу «Укрзалізниці» та залишив без змін рішення Північного апеляційного господарського суду та Господарського суду міста Київ, якими було частково задоволено позов VR Global Partners щодо стягнення з «Укрзалізниці» 12,5 мільйонів доларів США та 88 мільйонів гривень заборгованості.

Нагадаємо, що «Укрзалізниця» звернулася в Госпсуд Києва з позовом до «Промінвестбанку» і VR Global Partners про визнання недійсним договору купівлі-продажу права вимоги від 22.02.2019 (справа № 910/5617/21). Йдеться про те, що у 2019 році «Промінвестбанк» (акціонером «Промінвестбанку» є російська держкорпорація «Банк розвитку та зовнішньоекономічної діяльності») продав офшорній компанії VR Global Partners (Кайманові острови) права кредитної вимоги до «Укрзалізниці» загалом на п’ять мільярдів гривень з дисконтом 30%. Всі ці кредити різні філії «Укрзалізниці» брали у банку в 2011-2012 роках. Отже, VR Global Partners тривалий час із змінним успіхом у судовому порядку намагається стягнути кошти з АТ «Укрзалізниця».

Фактично 17.11.2021 року в залі Верховного Суду України Річард Дейц (власник VR Global Partners) отримав першу перемогу. Шанс прийняття в подальшому позитивних судових рішень щодо стягнення всієї суми заборгованості на користь VR Global Partners зростає. Адже АТ «Укрзалізниця» ще має можливість переглянути рішення Верховного Суду у разі визнання недійсним договору купівлі VR Global Partners права кредитної вимоги у ПАТ «Промінвестбанк» до АТ «Укрзалізниця».

У зазначеному питанні «Укрзалізниця» має підтримку з боку державних органів, а саме:

  • Від Президента України (підписано Указ, яким введено рішення Ради національної безпеки і оборони України від 11 березня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» до ПАТ «Промінвестбанк», що відповідають принципам їх застосування, встановленим цим Законом (запобігання виведенню капіталів за межі України на користь пов’язаних з банком осіб);
  • Від Окружного адміністративного суду міста Київ (судом скасовано постанову держвиконавця про арешт коштів «Укрзалізниці» в банківських установах та заборонено примусово стягати кошти з рахунків «Укрзалізниці»);
  • Від Офісу Генерального прокурора (яким подано клопотання до Печерського районного суду міста Київ щодо накладення арешту шляхом заборони здійснювати перерахування та/або списання, та/або стягнення грошових коштів, або будь-які інші фінансові операції за кредитними договорами між «Південно-Західною залізницею», «Південною залізницею» (правонаступником яких є «Укрзалізниця») та «Промінвестбанком» на користь компанії VR Global Partners);
  • Від Національної поліції (за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора здійснює досудове розслідування в кримінальному провадженні № 42019000000001331 від 21.06.2019 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу («Зловживання владою або службовим становищем»).

Імовірно, що остаточною метою описаної підтримки по відношенню до «Укрзалізниці» є бажання ухилитися від погашення боргових зобов’язань державного транспортного оператора. Адже погашення «Укрзалізницею» боргових зобов’язань на суму еквівалентну 255 мільйонам доларів США може створити умови до:

  • чергового розбалансування фінансового стану державного підприємства (фінансовим планом «Укрзалізниці» на 2021 рік передбачено дохід компанії в сумі 93 мільярдів гривень, прибуток на рівні 3,6 мільярдів гривень);
  • зриву процедур з підготовки поділу державного перевізника на різні підприємства для подальшої приватизації;
  • зриву Програми Президента України «Велике будівництво: нова залізниця» (Програмою передбачено ремонт існуючих і будівництво нових колій, закупівля локомотивів та вагонів тощо).

Фото до матеріалу отримано з сайту акціонерного товариства «Українська залізниця»

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ