Концесійний курйоз, або майбутня доля морського торговельного порту «Чорноморськ»

Концесійний курйоз, або майбутня доля морського торговельного порту «Чорноморськ»

У всьому світі концесії успішно використовуються для розбудови інфраструктури. Це форма державно-приватного партнерства. Завдяки такому механізму держава чи місцева громада надають приватному інвестору за плату права на створення, будівництво та управління об’єктом концесії на певний строк.

Практика передачі об’єктів державної власності є досить поширеною в світі. Наприклад, у країнах Євросоюзу на умовах концесії було побудовано та експлуатується понад 50 тисяч кілометрів доріг. Одним із відомих концесійних проєктів є тунель під протокою Ла-Манш. Міжнародний досвід показує, що серед багатьох джерел фінансування, модернізації та оновлення об’єктів портової інфраструктури концесія є найбільш привабливим інструментом залучення коштів. Зі 100 найбільших портів світу 94 перебувають у концесії і отримують приватні інвестиції для розвитку.

В Україні законодавство про концесії існує з 1999 року. Але до останнього періоду жодного інфраструктурного проєкту на умовах концесії реалізовано не було. 30 травня 2018 року Кабінетом Міністрів України було ухвалено розпорядження «Про схвалення Національної транспортної стратегії України на період до 2030 року». У 2019 році Верховною радою України був прийнятий новий Закон про концесію, який визначає правові, фінансові та організаційні засади реалізації проектів, що здійснюються на умовах концесії, з метою модернізації інфраструктури та підвищення якості суспільно значущих послуг.

Відповідно до Національної транспортної стратегії–2030 та Стратегії розвитку морських портів України–2038 всі державні стивідори мають перейти в приватні руки. Передбачається, що завдяки приватним інвестиціям морські портові господарства країни отримають додатковий фінансовий ресурс, який можна буде спрямувати на їхні розвиток і модернізацію.

Чи відповідатимуть Національній транспортній стратегії деякі з державних ініціатив? Проаналізуємо на прикладі умов договору концесії морського торговельного порту «Чорноморськ».

Отже, у жовтні 2021 року Мінінфраструктури і Адміністрація морських портів України підписали тристоронній договір з ЄБРР щодо співпраці у реалізації державно-приватного партнерства у Чорноморському порту. Згідно із повідомленням прес-служби Міністерства  інфраструктури, планується передати у концесію перший термінал, контейнерний термінал та залізнично-поромний комплекс ДП «Морський торговельний порт “Чорноморськ”».

«За попередніми розрахунками, оголошення концесійних конкурсів по трьом проєктам може бути здійснене у 2022 році», — повідомили у відомстві. — «Робота з інвесторами — у фокусі нашої діяльності для розвитку портів. Наші партнери IFC та ЄБРР надають всебічну підтримку цьому процесу. Чорноморський порт — третій за обсягами перевалки вантажів в Україні, відповідно цей концесійний проєкт є особливо важливим».

Згідно із заявою міністра Олександра Кубракова: «В Україні контейнерні перевезення мають великий потенціал для розвитку, адже наразі становлять лише 8,5% від загального обсягу. Після залучення інвестора в порт «Чорноморськ» та модернізації контейнерного терміналу його пропускна спроможність має збільшитися майже вдвічі», — стверджує чиновник і додає: «ДП МТП “Чорноморськ” є одним із найбільших портів України. Його модернізація дозволить оптимізувати логістику вантажоперевезень та підвищити якість обслуговування у порту для залучення провідних світових перевізників».

Отже, «Чорноморськ» є одним з найпотужніших стратегічних державних підприємств у морській галузі, яке входить у ТОП-5 портів України за вантажопотоком. Це сучасний універсальний транспортний вузол, зручно розташований на перехресті транспортних маршрутів між Європою та Азією. Порт володіє достатніми глибинами та великою протяжністю причальної стінки і входить у трійку портів «Великої Одеси». За об’ємами перевалки вантажів «Чорноморськ» на постійних засадах конкурує з такими портами як «Південний», «Миколаїв», «Одеса».

Порт є лідером з обробки вантажів у Чорноморському регіоні, що прибувають на судах типу «ро-ро» багатьох міжнародних ліній (примітка: судна типу «ро-ро» (ролкери) — судна з горизонтальним способом вантажообробки служать для перевезення автомашин, колісної техніки, а також вантажів, що знаходяться у контейнерах, піддонах або в так званих трейлерах-автопричепах).

Потужності «Чорноморську» забезпечують функціонування Євроазіатського транспортного коридору. Наприкінці березня 2021 року «Чорноморськ» став складовою ланкою коридору мультимодальних перевезень між Туреччиною, Україною і Польщею. Відтоді маршрут працює від порту Карасу в Туреччині через залізнично-поромний комплекс «Чорноморськ» в Україні до польського міста Славкув.

І якщо за кількістю перевантажених контейнерів порт на сьогоднішній день не встановлює рекордні показники, то залізнично-поромний комплекс ДП «Морський торговельний порт “Чорноморськ”», перший термінал та контейнерний термінал (п’ятий термінал) є найліквіднішими, високотехнологічними та прибутковими підрозділами «Чорноморську».

Більш того, залізнично-поромний комплекс ДП «Морський торговельний порт “Чорноморськ”» — це унікальний, єдиний в Україні логістичний вузол із розвиненою інфраструктурою. Він дозволяє забезпечити прийом та обробку вантажів, які перевозяться різними видами транспорту. Поромна переправа займає значну територію морського порту та складає близько 36 га (примітка: загальна площа «Чорноморську» становить 346 га). Термінал складається з двох взаємопов’язаних виробничих комплексів: мультимодального і автопоромного.

У зв’язку з вищезазначеними параметрами поромного комплексу виникає логічне питання: які саме цілі переслідують ініціатори передачі в концесію окремих ефективних потужностей «Чорноморську»?

Наскільки нам відомо, на сьогоднішній день техніко-економічне обґрунтування ефективності роботи поромного комплексу як складової частини державного підприємства ніхто не робив. Не зрозуміло також, яким чином була надана оцінка діяльності порту та його окремих об’єктів, з яких одні є більш прибутковими, інші — менш прибутковими?

Логічно припустити, що в рамках Національної транспортної стратегії –2030 було б ефективніше або передати в концесію з перспективою найефективнішої експлуатації та розвитку весь морський торговельний порт «Чорноморськ». Або покласти зобов’язання щодо розвитку одного зі стратегічних об’єктів країни на державу.

Фото до публікації взяте з сайту Адміністрації морських портів України

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ