Аналіз новин тижня в Транспортній сфері за період з 06.11.2021 по 12.11.2021

Транспорт
Тижневий дайджест

Редакція Intelmag на постійних засадах надаватиме щотижневий аналіз новин у Транспортній сфері України. Метою сьогоднішньої публікації є аналіз найзначущих новин, що впливають на сферу і відбулись у період із 6 по 12 листопада 2021 року

ЗАЛІЗНИЦЯ

«Укрзалізниця» з наступного року планує передати пасажирські перевезення німецькій компанії

Дата: 09.11.2021

Коротко: Міністр інфраструктури Олександр Кубраков під час форуму «Велике будівництво: нова залізниця» оголосив про намір у наступному році передати в управління Deutsche Bahn DB Engineering & Consulting пасажирські перевезення. При цьому він посилався на успішний досвід Казахстану.

Аналітика: На сьогодні Deutsche Bahn DB Engineering & Consulting згідно з укладеним у серпні договором із АТ «Укрзалізниця» надає українському перевізнику консультаційні послуги з організації заходів із удосконалення пасажирських залізничних перевезень. Німецька компанія допоможе відділити пасажирські перевезення від вантажних і забезпечити ефективне управління.

Взагалі активна історія можливої співпраці між Deutsche Bahn та АТ «Укрзалізниця» розпочалася в січні 2020 року, коли 22.01.2020 року у місті Давос (Швейцарія) керівництво Уряду України (Уряд О. Гончарука) оголосило про намір укласти Меморандум про взаємодію між АТ «Укрзалізниця» та Deutshche Bahn AG (в особі Deutshche Bahn Engeneering & Consulting), яким останнього планується наділити повноваженнями управління та формування кадрової політики АТ «Укрзалізниця».

Водночас слід зазначити наступне: відповідно до річного звіту холдингу Deutshche Bahn AG за 2020 рік компанія отримала 5,7 мільярдів збитків.

До структури власності вказаної групи компаній належать російські підприємства, а саме: ТОВ «ДБ КАРГО РУССИЯ» (місто Москва), АТ «ШЕНКЕР» (місто Москва, постачальник послуг для потреб підприємств військово-промислового комплексу Росії), ТОВ «ШЕНКЕР БИЗНЕС СЕРВИСЕЗ» (місто Москва). Усі російські підприємства, що входять до складу Deutshche Bahn AG, є прибутковими.

Також, Deutshche Bahn AG має активи в Білорусії — DB Schenker FLLC (місто Мінськ) та в Казахстані — Schenker Kazakhstan LLP (ТОВ «ШЕНКЕР КАЗАХСТАН», місто Алмати).

Казахстанський підрозділ Deutshche Bahn AG прибутковий та належить до підприємств із невеликою кількістю працівників (від 6 до 10 осіб). За поточний рік ТОВ «ШЕНКЕР КАЗАХСТАН» отримало прибуток у розмірі 22 мільйонів тенге (близько 1,3 мільйонів гривень).

Також слід зазначити, що проведеним аудитом господарської діяльності Deutsche Bahn AG за 2018 рік Федеральна рахункова палата Німеччини надала німецькому парламенту «Доповідь про структурний розвиток та відповідність Deutsche Bahn AG державним інтересам», в якому уряду Німеччини пропонується визначити подальшу роль національного залізничного оператора, оскільки реформа залізничної галузі не досягла своєї мети.

На сьогодні довгостроковий борг Deutsche Bahn AG досяг 37,6 мільярдів євро та продовжує зростати (для порівняння — в 2018 році борг складав понад 20 мільярдів євро), а частка залізничних перевезень поступово зменшується.

Deutsche Bahn AG тісню співпрацює з російським ПАТ «Научно-производственная корпорация “Объединенная вагонная компания”». Зокрема, у 2018 році ПАТ «НПК “ОВК”» виграла тендер Deutsche Bahn AG загальною вартістю 50 мільйонів євро на постачання фітингових платформ Sggrs80 (застосовуються для перевезення великотонажних контейнерів). Слід зазначити, що 9,3% акцій ПАТ «НПК “ОВК”» належить АТ «Концерн “Уралвагонзавод”» (Росія, виробник танків та іншої військової броньованої техніки).

Тож рішення щодо передачі Deutsche Bahn DB Engineering & Consulting в управління активів АТ «Укрзалізниця», можливо, потребує більш детального вивчення та опрацювання. Оскільки АТ «Укрзалізниця» є важливим елементом соціальної комунікації населення України, а будь-які дії, що порушують її стале функціонування, можуть призвести до масових акцій протесту та зростання неконтрольованої соціальної напруги.

Французьку компанію планують залучити до оновлення локомотивного парку «Укрзалізниці»

Дата: 09.11.2021

Коротко: Міністр інфраструктури Олександр Кубраков заявив, що контракт із Alstom на постачання АТ «Укрзалізниця» 130 електровозами підпишуть до кінця поточного року.

Аналітика: Слід зазначити, що вказана угода реалізовується в рамках підписаної Рамкової угоди між Урядом України та Урядом Французької Республіки щодо офіційної підтримки оновлення парку вантажних електричних локомотивів АТ «Українська залізниця» від 13 травня поточного року, яка передбачає постачання 130 вантажних електротягів французькою компанією Alstom. Орієнтовна вартість локомотивів становитиме близько 882,5 мільйонів євро.

Закупівля локомотивів здійснюватиметься за рахунок кредиту французької сторони, який складатиме 750 мільйонів євро (85% від загальної суми вартості вантажних електротягів), з яких 350 мільйонів євро — це казначейська позика, і 400 мільйонів євро — кредит Bpifrance Assurance Export (французький державний інвестиційний банк). Строк погашення кредиту — 14 років.

Відсоткова ставка за казначейською позикою орієнтовно становитиме 2,34% річних.

Відсоткова ставка за позикою Bpifrance Assurance Export також орієнтовно становитиме 2,34% річних, що збільшиться на визначену угодою маржу (від 3% до 3,5%).

Водночас АТ «Укрзалізниця» має сплатити:

комісійні зобов’язання в розмірі 0,50% річних від невикористаної суми казначейської позики;

комісійні банку-агенту (відповідно до рамкової угоди банком-агентом визначено АТ «Укрексімбанк»);

15% від загальної вартості (близько 133 мільйонів євро або 4 мільярди грн);

страхову премію за казначейською позикою.

Рівень локалізації виробництва визначається відповідно до ст. 2 Рамкової угоди. Міністр Олександр Кубраков анонсував, що локалізація складатиме близько 35% (зазначене можна ставити під сумнів, оскільки за умовами Рамкової угоди придбання українських чи іноземних товарів та послуг здійснюється в межах 50% від загальної суми Контракту за умови, що за виконання Контракту несе відповідальність французький постачальник, і офіційна підтримка, надана на витрати, пов’язані з придбанням українських товарів і послуг, не перевищує 50% від суми експортного контракту).

За повідомленням у ЗМІ, 10 перших електровозів Alstom будуть виготовлені у Франції, щоб відповідати умовам французького казначейського кредиту (уряд Франції вимагає, щоб не менше 50% продукції, на яку поширюється фінансування, вироблялася у Франції).

Починаючи з 11-го електровоза, виробнича діяльність буде перенесена в Україну, зокрема виробництво візків локомотивів (включаючи рами візків) і локомотивних дахів, оснащення локомотивів, а також випробування і сертифікація. Так, в 2018 році на сайті Крюківського вагонобудівного заводу було оприлюднено інформацію щодо готовності підприємства прийняти участь спільно з компанією Alstom в оновленні локомотивного парку АТ «Укрзалізниця».

За інформацією Alstom, на сьогодні підписано понад 50 угод про нерозголошення інформації українськими компаніями, які потенційно можуть залучатися до виконання контракту.

«Закупівля електровозів пов’язана із діяльністю з технічного обслуговування протягом 40 років їхнього терміну експлуатації. Завдяки цьому рівень локалізації може становити до 35%», — повідомив Alstom.

Разом із тим, із часу підписання угоди ні українська, ні французька сторони офіційно не повідомили про модель локомотива, яку планується постачати до України. У 2018 році повідомлялося, що це, можливо, буде Prima T8.

На території країн, що входили до колишнього Радянського Союзу, вказана модель випускається на заводі ТОВ «Электровоз құрастыру зауыты» (місто Нур-Султан, Казахстан).

Співвласниками ТОВ «Электровоз құрастыру зауыты» є французька компанія Alstom Transport Holdings B.V. (власник 75%) та російська компанія ЗАТ «Трансмашхолдинг» (власник 25%).

Річард Дейц не може отримати кошти від АТ «Укрзалізниця»

Дата: 09.11.2021

Коротко: Президент VR CAPITAL, керуючий інвестиційним фондом VR GLOBAL PARTNERS Річард Дейц не отримав від АТ «Укрзалізниця» кошти на погашення викуплених зобов’язань залізничної компанії перед ПАТ «Промінвестбанк».

Аналітика: На думку Річарда Дейца, чинна влада та керівництво боржника (АТ «Укрзалізниця») тиснуть на суд, який вже готує рішення не на користь кредитора.

Так, після того, як «Укрзалізниця» програла справу у Верховному Суді України (справа стосувалася повернення боргу «Укрзалізниці» компанії VR Capital), державний перевізник ініціював розгляд нової справи, предметом якої стала вимога визнати нечинним договір, за яким VR Capital викупив боргові зобов’язання «Укрзалізниці» у розмірі понад 250 мільйонів доларів США (або 6,5 мільярдів гривень) перед «Промінвестбанком».

Згадаємо перебіг подій:

У 2011-2012 роках «Укрзалізниця» взяла кредити у «Промінвестбанку» (власник — російський державний «Зовнішекономбанк») на закупівлю рухомого складу. Станом на 2019 рік борг української залізничної компанії становив 153,6 мільйонів доларів США.

У лютому 2019 року «Промінвестбанк» продав борг «Укрзалізниці» офшорній компанії VR Global Partners (Кайманові острови).

За останніми даними, «Укрзалізниця» заборгувала офшорній компанії близько 250 мільйонів доларів.

13 серпня 2020 року суд Києва зобов’язав «Укрзалізницю» виплатити VR Global Partners 108 мільйонів доларів США.

У квітні 2021 року Верховний Суд у межах кількох справ підтвердив рішення суддів попередніх інстанцій про стягнення заборгованості з «Укрзалізниці» на користь VR Global Partners за кредитними договорами.

6 травня 2021 року відбувся арешт рахунків «Укрзалізниці» за борги перед VR Global Partners.

У червні Окружний адмінсуд Києва заборонив заарештовувати чи блокувати рахунки «Укрзалізниці» та зупинив дію попереднього рішення.

Враховуючи реалії сьогодення, припущення Річарда Дейца щодо тиску влади на суд у питанні вирішення зазначеного спору на користь АТ «Укрзалізниця», має право на життя.

Оскільки погашення «Укрзалізницею» боргових зобов’язань на вказану суму може створити умови до:

чергового розбалансування фінансового стану державного підприємства;

зриву процедур із підготовки поділу державного перевізника на різні підприємства для подальшої приватизації;

зриву програми Президента України «Велике будівництво: нова залізниця».

Програма «Велике будівництво: нова залізниця» (ремонт існуючих і будівництво нових колій, закупівля локомотивів та вагонів тощо) потребує залучення значних фінансових ресурсів. Фінансовим планом «Укрзалізниці» на 2021 рік передбачено дохід компанії в сумі 93 мільярди гривень, прибуток на рівні 3,6 мільярдів гривень.

Погашення заборгованості перед VR Global Partners фінансово «висушить» АТ «Укрзалізниця» і не дозволить у повній мірі реалізувати програму.

МОРСЬКИЙ/РІЧКОВИЙ ТРАНСПОРТ

Одеський порт, який планують передати на приватизацію, розпочав тестування перевантажувального комплексу зернових, який був нещодавно добудований

Дата: 10.11.2021

Коротко: В Одеському морському порту завершується підготовка до прийому та завантаження у тестовому режимі новозбудованого причалу № 35 ДП «АМПУ» та зерноперевантажувального комплексу пропускною спроможністю 4,5 мільйони тон вантажів на рік компанії «Бруклін-Київ».

Аналітика: Відповідно до повідомлення в системі «Прозоро» від 09.10.2017 Одеською філією державного підприємства «Адміністрація морських портів України» замовлено нове будівництво причалу № 1-з (причал № 35) для генеральних вантажів. Вартість робіт склала 203 мільйони гривень.

Причал № 35 Одеського морського порту має довжину 254 метри і проєктну глибину біля кордону 12 метрів (із можливістю збільшення до 13,5 метрів). Цих параметрів достатньо для прийому і обробки суден класу «Панамакс», дедвейтом 50 тисяч тон і більше.

Зведення портової інфраструктури поблизу причалу відбувалось із залученням Європейського банку реконструкції та розвитку.

Виконуючий обов’язки голови ДП «Адміністрація морських портів України» Олександр Голодницький зазначив, що на сьогодні причал вже отримав усі державні сертифікати та дозволи, які засвідчують відповідність об’єкта встановленим будівельним стандартам та вимогам безпеки судноплавства.

Новий причал оформлено як об’єкт державної власності, що знаходиться на балансі «Адміністрації морських портів України». Відомості про причал на підставі отриманих документів Регістру судноплавства України внесено до Реєстру гідротехнічних споруд морських портів України.

Побудований причал став межею новоствореної частини суходолу (перебуває у державній власності), на якій розміщено комплекс зерноперевалки компанії «Бруклін-Київ» (власник Губанков Олексій Сергійович, особа з ідентичним прізвищем, ім’ям та по-батькові на сайті Верховної Ради України вважається помічником народного депутата України сьомого скликання Труханова Геннадія Леонідовича, нині мера міста Одеси).

Підсумовуючи зазначене, можна стверджувати, що за рахунок державного підприємства був побудований причал та «намита» земельна ділянка, на якій побудовали зерноперевальний комплекс компанії «Бруклін-Київ».

29.10.2021 в Одесі на засіданні президії Конгресу місцевих і регіональних влад міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що в рамках Президентської програми «Велике будівництво» порти Одеси, Чорноморська та Миколаєва приватизують, а Одеський морвокзал здадуть в концесію.

Враховуючи вказану інформацію, компанія «Бруклін-Київ», можливо, отримає першочергове право на приватизацію майна Одеського порту на пільгових умовах, адже на земельній ділянці Одеського порту розташований термінал компанії.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ