Велике оновлення чи велика депресія: можливі наслідки списання вантажних вагонів

Велике оновлення чи велика депресія: можливі наслідки списання вантажних вагонів

Під час роботи форуму «Нова залізниця», що пройшов 9 листопада за участі президента України Володимира Зеленського, було дано відмашку на реалізацію чергової програми з приставкою «велике». Цього разу вбачалося велике списання вантажних вагонів, яке, за задумом організаторів проєкту, сприятиме покращенню безпеки руху на залізницях України, омолодженню вагонного парку перевізника та операторів, які працюють на ринку вантажних залізничних перевезень. Про старт програми Президент Зеленський оголосив у промові на форумі. Однак, значна частина представників сектору залізничних перевезень країни виступають категорично проти подібної ініціативи, адже вважають її шкідливою для економіки.

Оператори ринку зазначають, що головною проблемою Укрзалізниці є не вік вантажних вагонів, а критичний стан інфраструктури в цілому. Оператори схиляються до висновків про те, що найближчим часом новий рухомий склад не буде профінансований, відповідно виникне критична проблема — відсутність можливості перевозити вантажі. Більш того, оновлення вантажного вагонного парку не призведе до швидкої самоокупності. Отже, представники ринку попереджають про загрозу приходу доби «великої» депресії в економіці, причиною якої можуть стати непродумані та відверто лобістські ініціативи виробників рухомого складу.

Перші спроби провести наказ щодо суттєвого обмеження граничного віку експлуатації вантажних вагонів було здійснено ще два роки тому, за часів каденції на посаді Міністра інфраструктури Владислава Криклія. Однак, ініціатори зазнали фіаско. 8 жовтня на сайті Міністерства інфраструктури вкотре було оприлюднено проєкт наказу «Про затвердження Порядку проведення комплексу діагностичних, ремонтних та реєстраційних операцій, спрямованих на продовження строку експлуатації вантажних вагонів». У Міністерстві вважають, що реалізація проєкту наказу сприятиме оновленню парку залізничних вантажних вагонів, підтримці вагонобудівної галузі України, покращенню стану безпеки залізничного транспорту та збереженню залізничної інфраструктури. Крім Порядку, проєкт містить нові граничні строки продовження експлуатації вантажних вагонів. Міністерство інфраструктури також оприлюднило концепцію програми оновлення рухомого складу. Згідно з нею підтримувати запуск програми мають три важливі заходи:

  • обмеження ввозу на митну територію вагонів іноземних держав із вичерпаним терміном експлуатації;
  • державна програма фінансування оновлення (зокрема відшкодування відсотків за кредитами та лізингом);
  • впровадження стимулюючих заходів щодо підприємств вагонобудівної галузі.

Стан вагонного парку Укрзалізниці

Акціонерне товариство «Українська залізниця» використовує для перевезень як свої вантажні вагони, так і вагони приватних компаній, що залучаються вантажовідправниками на праві власності чи договірних умовах. В Україні функціонує повноцінний ринок послуг з надання у користування вантажних вагонів, вартість яких встановлюється механізмами економічної конкуренції. На цьому ринку АТ «Українська залізниця» є одним із багатьох учасників, проте займає домінуючу позицію з часткою понад 35%.

Середній рівень зносу парку вагонів власності АТ «Укрзалізниця» залишається критичним — 90%. Зокрема, 73,3 тисяч вагонів (70%) перетнуло нормативно встановлений термін служби, 18,4 тисяч – відпрацювало півтора встановлених строки служби та з вимог безпеки руху мають бути списані. Тобто Укрзалізниці справді до 2025 року необхідно оновити власний парк, але зовсім інша ситуація у приватних операторів, які теж підпадають під дію наказу МІУ і постраждають від жорсткіших норм наказу набагато сильніше.

Середній знос приватних вагонів становить 59,4%, що є прийнятним. До 2025 року мало було б бути списано 15,6 тисяч старих вагонів, або 16% приватного парку. Але тепер ця цифра значно зросте.

Варто констатувати також достатньо високий рівень рентабельності бізнесу з надання вагонів у користування для перевезень (за даними АТ «Укрзалізниця» у 2019 році дохідність одного вагону складала 200 тисяч гривень, розрахункова собівартість — 130 тисяч гривень, рентабельність — 54%).

Однак, починаючи з 2019 року, за даними Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради України оновлення власного парку вантажних вагонів Укрзалізниці було зупинено правлінням та наглядовою радою. Адже залучений кредит Європейського банку реконструкції та розвитку на закупівлю 4 тисяч вантажних напіввагонів не було використано. У результаті УЗ понесла штрафні санкції за невикористані з цього кредиту кошти, що стало прямим збитком для державної компанії.

На сьогодні згідно даних міністерства інфраструктури України середній вік піввагонів становить 23 роки (при нормі 22 роки), а середній вік зерновозів — 36 років (при нормі 30 років). Така ситуація, на думку розробників наказу про велике списання, створює додаткові ризики для безпеки руху поїздів, а отже й для стабільності функціонування економіки, яка залежить від залізничних перевезень. МІУ наполягає, що запуск програми оновлення вантажних вагонів дозволить зменшити середній вік піввагонів з 23 до 7 років та сформувати в Україні новий інфраструктурний ринок обсягом понад 107 мільярди гривень.

Промисловці бють на сполох

Металурги, аграрії та інші промисловці направили лист до президента України та Уряду країни із застереженням про те, що наказ Міністерства інфраструктури, який передбачає обмеження строку експлуатації вантажних вагонів до нормативного, призведе до одночасного списання 75 тисяч вагонів, або 43% робочого парку, вже до 2028 року.

Обмеження строку експлуатації вантажних вагонів до нормативного може призвести до колапсу на ринку вантажних перевезень та катастрофічного зриву відвантаження продукції. Це, в свою чергу, потягне за собою падіння надходжень до бюджету, втрати робочих місць та зриву проєкту «Велике будівництво». На думку промисловців, існує необхідність посилення контролю за технічним станом вагонів, а не їх списання.

Лист від представників провідних галузей економіки України, зокрема підписали: ОП «Укрметалургпром», ВООРТ «Федерація роботодавців транспорту України», Українська зернова асоціація, Всеукраїнський конгрес фермерів, ГС «Аграрний союз України», асоціація «Союз птахівників України», УНПА «Укркокс», ВГО «Асоціація платників податків України» та багато інших.

«Парку, що залишиться, буде недостатньо для забезпечення перевезень залізницею. Дефіцит лише піввагонів складе близько 38 тисяч одиниць. Враховуючи, що наразі погіршуються операційні показники Укрзалізниці (обіг напіввагону вже становить 7,3 доби), дефіцит зросте до 48 тисяч одиниць. Існуючі вантажобудівні потужності не зможуть компенсувати такий дефіцит у даний проміжок часу», — зазначено в листі.

За оцінками експертів для заміщення 75 тисяч вагонів до 2028 року бізнесу потрібно буде витратити 107 мільярдів гривень, а отже — не будуть профінансовані інші важливі інвестиційні та соціальні проєкти.

«Штучний довгостроковий дефіцит вантажних вагонів, викликаний впровадженням проєкту наказу, призведе до росту цін на вагони, а отже — до підвищення витрат підприємств та зниження їхньої конкурентоспроможності, скорочення промислового виробництва та експорту, катастрофічного зриву відвантаження сировини та готової продукції, втрати робочих місць та відрахувань до держбюджету», — наголошується в документі.

Також підписанти підкреслюють, що втрати вантажопотоку залізниці можуть скласти близько 20%, або 60 мільйонів тон на рік. У тому числі — експортних руди, зерна, вугілля для енергетики та щебню для проєкту «Велике будівництво», що поставить під загрозу подальше виконання робіт.

«До Проєкту наказу не надано жодних доказів та розрахунків, підкріплених статистикою, на користь того, що експлуатація вагонів понад нормативного строку є недоцільною. Світова ж практика показує, що провідні країни світу (США, країни Євросоюзу) орієнтуються на максимально можливе продовження строку корисного використання вагонів», — регламентують підписанти.

Саме тому оператори галузі закликають президента Зеленського не вводити ніяких обмежень щодо строку служби вагонів, натомість — в найкоротші терміни розробити та представити для публічного обговорення документи, які запровадять в Україні європейську систему контролю технічного стану вагонів та їх допуску до експлуатації.

Каскадний компроміс

Задля унеможливлення активізації протестів операторів ринку, направлених проти запровадження обмежень, які передбачає новий наказ Міністерства інфраструктури України, пропонується каскадне списання вагонів у часі та лізингові програми для оновлення парку.

Як зазначає менеджер з комерції АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов, запропонований МІУ каскадний метод списання вагонів дозволить скоротити до мінімуму списання вагонів у перші три роки реалізації програми оновлення парку (перехідний період). Даний метод дозволить реалізувати паритетне списання вагонів за роком будівництва незалежно від форми власності (приватна/державна). «При прийнятті каскадного методу списання (МІУ) протягом перших трьох років (2021-2023 роки) буде списано всього 3692 зерновози. При цьому, співвідношення парку, що списується (приватний парк до парку УЗ) складе при каскадному методі — 1 до 2,55.

При прийнятті каскадного методу списання (МІУ) протягом перших трьох років (2021-2023 роки) буде списано всього 8800 піввагонів. Протягом перших 5 років (2021-2025 роки) загалом буде списано 25,908 тисяч піввагонів.

Однак, аргументи Міністерства інфраструктури та Укрзалізниці представники промисловості вважають занадто слабкими та апелюють до того, що жодного економічного обґрунтування для такого списання вагонів, окрім як дати можливість заробити окремим виробникам вагонів та комплектуючих, не існує. А це відвертий лобізм.

Заступник голови ГО «Всеукраїнська Аграрна рада» Михайло Соколов заявив:

«Давайте ми подивимося публічну звітність УЗ, яку вона розміщує на порталі щодо того, що у неї відбувається з шляхами. У неї 25% основних шляхів знаходиться в стані, який потребує капітального ремонту. А ще 10% потребує реконструкції. А скільки ж реконструюється за рік? Та нічого не реконструюється. Відсоток, в кращому випадку, — кілька відсотків від потреби. Не від загальної протяжності, а від потреби! Як при таких чудових показниках, в тому числі і фінансових, коли УЗ у нас щороку у збитках, коли у неї ось такий обсяг накопичених і не відремонтованих шляхів, на 98% зношені локомотиви і вже є заборгованість в 36 мільярди гривень, вони збираються взяти ще 50 мільярдів», — заявив заступник голови ГО «Всеукраїнська Аграрна рада» Михайло Соколов.

Зокрема, Соколов підкреслив, що ремонтувати колії і купувати локомотиви слід вже сьогодні, інакше Укрзалізниця просто буде знищена. На його думку, цей напрямок має бути пріоритетним.

Днями раніше генеральний директор Федерації роботодавців і транспорту України Володимир Гусак публічно заявив про те, що керівництву Укрзалізниці слід думати про закупівлю локомотивів, яких катастрофічно не вистачає, а не про те, щоб витрачати шалені кошти на придбання нових вантажних вагонів.

Коментуючи ініціативу Міністерства інфраструктури, Володимир Гусак зазначив, що обмеження терміну експлуатації вантажних вагонів та списання залізничних вагонів за віком спричинить кризу в промисловості, яка останнім часом знову демонструє падіння. Експерт звернув увагу на те, що в разі ухвалення наказу Мінінфраструктури, яким пропонується списувати вагони за віком, доведеться вивести з експлуатації більшість спеціалізованих вагонів, якими перевозять сировину та продукцію для промисловості.

«Якщо прийняти проєкт наказу в такій редакції, то доведеться дуже швидко списати більшість наявних обкотишевозів. А швидко побудувати таку кількість нових — вже й технологічно неможливо. Тому що потужності наших виробників вагонів, насамперед, підготовлені для виробництва напіввагонів. І на металургійних комбінатах технологічні ланцюги побудовані таким чином, що неможливо замінити обкотишевози. Тобто, якщо їх позбутися, то просто частина сировини, яка є в Україні, не зможе потрапити на металургійні комбінати», — пояснив Гусак.

На думку експерта, такі дії Мінінфраструктури можна кваліфікувати не інакше, як диверсію проти вітчизняної промисловості.

Але, ігноруючи застереження промисловців, під час форуму «Нова залізниця» Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков заявив про те, що впродовж 2 найближчих років залізниця отримає 10 тисяч нових вагонів. Загалом Програма оновлення вантажних вагонів передбачає будівництво майже 46 тисяч вантажних вагонів протягом найближчих 6 років. Йдеться про 31,2 тисяч піввагонів та 14,6 тисяч зерновозів.

«Завдяки програмі оновлення вантажних вагонів ми плануємо уже протягом 2022-2023 років отримати понад 10 тисяч нових і ще стільки ж — лише за 2024 рік. Загалом же до 2028 року Укрзалізниця планує інвестувати 50 мільярдів гривень у новий вантажний парк, а ще 57 мільярдів гривень планується залучити з допомогою приватних інвесторів. Для підсилення програми вже у 2022 році ми спільно з Мінекономрозвитку створимо умови для державного лізингу, який стане дієвим механізмом гарантування фінансових ризиків виробника та бізнесу з боку держави», — розповів Міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Врешті, запровадження нового наказу Міністерства інфраструктури України у подальшому може вплинути на стан перевезення стратегічних матеріалів та сировини, що в свою чергу впливатиме на якість задоволення потреб кінцевих споживачів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ