Приватизація чи концесія морських портів: що є більш привабливим для інвесторів

Приватизація чи концесія морських портів: що є більш привабливим для інвесторів

Держава визначила подальший розвиток морских портів у двох напрямках – приватизація та концесія. І, як вже неодноразово оголошувалось Урядом, профільним міністерством та Фондом державного майна України, найближчими роками відбудеться повне припинення стивідорної діяльності державних морських торгівельних портів – державні підприємства будуть приватизовані, або їх майно буде передано у концесію.

Зазначимо, що українські порти є важливим сектором економіки та морськими воротами країни, здатним генерувати мільярди гривень ВВП та створювати нові робочі місця. Про інвестиційну привабливість морегосподарського комплексу говорять не лише вітчизняні та іноземні інвестори, але й авторитетні міжнародні фінансові організації. Про це свідчить і активізація будівництва перевантажувальних комплексів у портах, в тому числі за кредитні кошти ЄБРР, МФК та інших партнерських організацій.

За наявності правильної стратегії держава має виходити з того, що порти завжди залишатимуться частиною важливої транспортної інфраструктури, від злагодженої роботи якої залежатиме успіх морского торгівельного бізнесу та вітчизняної економіки в цілому. Саме тому питання визначення ефективного формату взаємодії з потенційними приватними інвесторами виношувалося декілька років.

Минулого року було розпочато перші пілотні проекти концесії у портах «Ольвія» та «Херсон». Наразі триває етап прийому-передачі майна, який має бути завершено до кінця поточного року.

В напрямку продовження ініціативи, задля налагодження ефективного функціонування підприємств морської галузі, збільшення об’ємів перевалки вантажів, створення робочих місць ведеться пошук потенційних інвесторів для передачі в концесію чи приватизацію інших портів.

Нагадаємо, що майнові відносини у сфері інвестування об’єктів портової інфрастуктури регулюються, зокрема, статтями 25 -27 Закону України «Про морські порти України», відповідно до яких приватні інвестиції в порти здійснюється або шляхом приватизації об’єктів портової інфраструктури, крім стратегічних, або на підставі концесійних договорів, договорів про спільну діяльність, договорів оренди, інших видів інвестиційних договорів, що укладаються на основі спеціальних процедур, визначених законами України.

У 2019 році держава виключила із переліку підприємств, що не підлягають приватизації три державні підприємства, а саме: Державне підприємство «Морський торгівельний порт Усть-Дунайськ», Державне підприємство «Білгород-Дністровський морський торгівельний порт» та Державне підприємство «Скадовський морський торгівельний порт».

Згідно заяви Фонду державного майна України, аукціони з приватизації ДП «Морський торгівельний порт Усть-Дунайськ» та ДП «Білгород-Дністровський Морський торгівельний порт» мають відбутись до кінця 2021 року. Оголошенню передувала масштабна підготовча робота з формування єдиних майнових комплексів цих підприємств, а тому були проведені відповідні дії щодо розпорядження та перереєстрації майна.

Водночас, зазначені підприємства мають ряд споріднених проблемних питань, серед яких передусім – відсутність вантажообігу та паспортних глибин. Ця проблема спонукала перециклічну реакцію, зокрема виникнення заборогованості по заробітній платні та заборогованості перед бюджетами різних рівнів.

Як наклідок – підприємства потрапили у податковий зашморк у вигляді податкових застав майна. І хоча продаж майна, що перебуває у податковій заставі передбачений нормами діючого податкового кодексу (ст. 95 ПКУ), проведення аукціону відтерміновується.

Ще більш складною є ситуація з ДП «Скадовський МТП». Там єдиний майновий комплект усе ще не сформовано. Майно знаходиться під арештом державних фіскальних органів через великий розмір заборгованісті. Тому приватизації має передувати робота по «очищенню» майна від обмежень та обтяжень, формуванню єдиного майнового комплексу тощо.

Водночас, за оцінками експертів, навіть враховуючи, що ДП «МТП Усьт-Дунайськ» та ДП «Білгород-Дністровський МТП» знаходяться не в кращому стані, попит на активи цих портів має бути достатньо високим. В будь-якому разі, приватизація є більш привабливою для інвесторів, ніж концесія. Приватизація морських торгівельних портів спонукала б нових власників інвестувати більш значні суми у розвиток портової інфраструктури. Отже, слідкуватимемо за розвитком подій в очікуванні змін правового статусу вищезазначених підприємств морської галузі.

 

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ