Аналіз новин тижня в Транспортній сфері за період з 01.11.2021 по 05.11.2021

Транспорт
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійних засадах надаватимемо щотижневний аналіз новини в Транспортній сфері України. Метою сьогоднішньої публікації є аналіз найзначущіх новини, що впливають на сферу, і відбулись в період з 01 листопада по 05 листопада 2021 року. 

Залізничний транспорт:

Кабінет Міністрів України не мав права призначати тимчасове правління «Укрзалізниці»

Дата: 30.10.2021

Коротко: 05.10.2021 Кабінет Міністрів прийняв рішення припинити повноваження голови та членів правління «Укрзалізниці» та призначив нових. Згідно з рішенням Кабміну, голову та членів правління «Укрзалізниці» призначено тимчасово, на період, поки в компанії не буде сформовано новий склад наглядової ради, яка має подати на затвердження Кабінету Міністрів пропозицію щодо нових голови та членів правління «Укрзалізниці», але пізніше 31 грудня 2021 року.

Аналітика: Аналітик Центру стратегічних досліджень (голова наглядової ради Центру — Томаш Фіала) Бойцун Андрій Степанович (особа з таким прізвищем ім’ям та по-батькові на сайті Верховної Ради України значиться помічником народного депутата України восьмого скликання Лещенка Сергія Анатолійовича, колишнього члена правління «Укрзалізниці») в аналітичних матеріалах, що публікуються в газеті KyivPost під авторством «Ukrainian SOE Weekly» вважає, що Кабінет Міністрів, швидше за все, не мав правових підстав для прийняття рішення про призначення тимчасового правління на Укрзалізниці замість наглядової ради.

Зазначається, що відповідно до Закону України «Про акціонерні товариства», загальні збори можуть здійснювати повноваження наглядової ради тільки в разі її відсутності. Автор вважає, що частина 2 статті 51 Закону України «Про акціонерні товариства» під поняттям «відсутність наглядової ради» описує ті випадки, коли для акціонерного товариства створення наглядової ради є необов’язковим. У тому числі це означає, що створення цього органу не передбачено статутом такого акціонерного товариства.

Для «Укрзалізниці» створення наглядової ради є обов’язковим згідно з Законом України «Про управління об’єктами державної власності» та Постанови Кабінету Міністрів України № 142. Тому наглядова рада функціонує навіть за умов, якщо не обрано жодного члена. На думку авторів аналітичного матеріалу, згідно з чинним законодавством повноваження призначати членів правління (крім голови правління, у випадку і таких держкомпаній, як «Укрзалізниця») відноситься до виключної компетенції наглядової ради. Таким чином, Кабінет Міністрів, швидше за все, не мав правових підстав прийняти таке рішення замість наглядової ради. Також автори аналітичного матеріалу звернули увагу на те, що прийом документів на посаду голови правління закінчується 06.10.2021, а прийом документів на посади незалежних членів наглядової ради здійснюється до 29.10.2021.

Як бачимо, голова правління може бути обраний раніше, ніж сформована наглядова рада «Укрзалізниці». Якщо це станеться, то незрозуміло, яким чином наглядова рада братиме участь у формуванні нового складу правління компанії.

Акціонерне товариство «Укрзалізниця» підвищує тариф на використання вагонів

 Дата: 01.11.2021

Коротко: Філія вантажних перевезень «Укрзалізниці» оприлюднила нову редакцію Договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом. Згідно нової редакції Договору збільшення плати за використання більшості типів вагонів здійснюватиметься у два етапи. Перший — з 01.11.2021 до 30.11.2021, другий — з 01.12.2021.

Аналітика:

Добова плата за використання рухомого складу «Укрзалізниці» складає:

 • обкатишовоз

з 01.11.2021 до 30.11.2021 — 1300 гривень на добу (без ПДВ)

з 01.12.2021 — 3368 гривень на добу (без ПДВ);

 • напіввагон

з 01.11.2021 до 30.11.2021 — 1600 гривень на добу (без ПДВ)

з 01.12.2021 — 2791 гривня на добу (без ПДВ);

 • цементовоз

з 01.11.2021 до 30.11.2021 — 1400 гривень на добу (без ПДВ)

з 01.12.2021 — 3128 гривень на добу (без ПДВ);

 • мінераловоз

з 01.11.2021 до 30.11.2021 — 728 гривень на добу (без ПДВ)

з 01.12.2021 — 5125 гривень на добу (без ПДВ);

 • думпкар, хопер-дозатор

з 01.11.2021 до 30.11.2021 — 1600 гривень на добу (без ПДВ)

з 01.12.2021 — 2328 гривень на добу (без ПДВ)

Відповідно до оприлюднених «Укрзалізницею» даних, у 2020 році перевезення руди, вугілля, коксу становили 49 % від загальної кількості перевезених вантажів, будматеріали — 20 % від загальної кількості перевезених вантажів, зернові — 11 % тощо.

Таким чином, дохідність «Укрзалізниці» планують збільшити фактично за рахунок перевезень продукції гірничо-металургійного комплексу, оскільки інтенсивність перевезення будівельних матеріалів і зернових мають дещо сезонний характер (інтенсивність зменшується у зимовий період). Основним замовником перевезень продукції гірничо-металургійного комплексу є компанії, що входять до фінансово-промислової групи «Систем Кепітал Менеджмент» (Р. Ахметова) та «Ferrexpo» (К. Жеваго).

Міністерство інфраструктури підготувало документи щодо продовження експерименту з приватної тяги

 Дата: 01.11.2021

Коротко:: Міністерство інфраструктури підготувало необхідні директиви щодо продовження до 2023 року дії експерименту з допуску приватної тяги на колії загального користування. Про це повідомив генеральний директор Директорату залізничного транспорту Міністерства інфраструктури України Олександр Федоренко під час онлайн-панелі «Лібералізація ринку залізничних перевезень в Україні». За словами Олександра Федоренко, експеримент потребує удосконалення, зокрема тарифна його частина.

Аналітика: Можливо, за результатами внесених змін, учасники експерименту отримають додаткові пільгові умови або преференції. Нагадаємо, що єдиним учасником експерименту з допуску приватної тяги на колії загального користування є товариство з обмеженою відповідальністю «Українська локомотивна компанія».

Керівництво товариства з обмеженою відповідальністю «Українська локомотивна компанія» за результатами експерименту вказало на наявність нерівних умов у доступі до колії загального користування, а саме:

 • обмеження доступу до дільниць зі швидкісним рухом;
 • обмеження руху окремими ділянками призводить до збільшення вартості перевезення;
 • ставки збірника тарифів для приватних локомотивів передбачають більшу плату, ніж для локомотивів УЗ тощо.

Слід також зазначити, що товариство з обмеженою відповідальністю «Українська локомотивна компанія» заснована в 2016 році. У компанії не має власного нерухомого майна. Відповідно до угод про заставу транспортних засобів від 13.10.2020 року № 179 та 21.01.2021 № 3, укладених між товариством з обмеженою відповідальністю «Українська локомотивна компанія» та приватним акціонерним товариством «МТБ Банк», під обтяженням у банківської установи перебуває 14 локомотивів 2М62 1984-1987 років виготовлення, загальною заставною вартістю 12,5 мільйонів доларів США, що перебувають у володінні транспортної компанії.

Серед кінцевих бенефіціарних власників компанії значиться Якубовський Владислав — людина з таким самим ім’ям та прізвищем за часів Віктора Януковича очолювала Державне агентство екологічних інвестицій України. Саме це відомство колись виділило 1,7 мільярда гривень Кіотського протоколу на утеплення садочків, шкіл та інтернатів. У 2012 році окремі засоби масової інсормації зазначали, що гроші освоїли три фірми-прокладки, пов’язані з найближчим соратником Віктора Федоровича — Юрієм Іванющенком, більш відомим як «Юра Єнакієвський».

Акціонерне товариство «Укрзалізниця» уклало контракт з акціонерним товариством «Дніпропетровський стрілочний завод» (ДнСЗ) на поставку рамних рейок і хрестовин загальною вартістю 703 мільйони гривень

Дата: 02.11.2021

Коротко: Акціонерне товариство «Укрзалізниця» уклало контракт з акціонерним товариством «Дніпропетровський стрілочний завод» (ДнСЗ) на поставку рамних рейок і хрестовин загальною вартістю 703 мільйони гривень. Про це свідчить відповідний тендер в системі ProZorro. Згідно з контрактом продукція повинна бути відвантажена замовнику до 31 березня 2022 року. Контракт уклали методом переговорної процедури, адже попередні дві спроби закупити продукцію не були успішними через недостатню кількість учасників.

Аналітика: На сьогодні відповідно до рішення Антимонопольного комітету України від 19.08.2021 акціонерне товариство «Дніпропетровський стрілочний завод» є компанією монополістом на території України на ринку стрілочних переводів для залізничних колій загального користування.

За даними відкритих джерел інформації акціонерне товариство «Дніпропетровський стрілочний завод» належить Генадію Корбану та пов’язаним із ним особами.

У минулому Генадій Корбан пов’язував свою господарську діяльність з Ігорем Коломойським.

Рішення Антимонопольного комітету України створює умови для застосування до акціонерного товариства «Дніпропетровський стрілочний завод» санкцій у разі порушення ним конкурентного законодавства. Водночас цей статус накладає на нього зобов’язання відповідально ставитися до власної діяльності та не допускати зловживань власним монопольним становищем.

Укрзалізниця замовила газ та обладнання для залізничних колій за цікавими цінам у цікавих постачальників

Дата: 03.11.2021

Коротко:: Філія «Центр забезпечення виробництва» 26 жовтня уклала п’ять договорів із товариством з обмеженою відповідальністю «Трансгазпром» про постачання природного газу до кінця 2021 року на загальну суму 87,6 мільйонів гривень. На жовтень-листопад замовили 3,24 мільйонів кубометрів природного газу по 32 950-37 050 гривень за тисячу кубометрів. Однак, з 30 жовтня приведена вартість природного газу на європейських хабах (Day-Ahead) до кордону України становить 25 782 – 26 144 гривень за кубометр.

Аналітика: За результатами вивчення матеріалів закупівлі акціонерним товариством «Укрзалізниця» природного газу складається враження, що сама закупівля була штучною, оскільки підписана угода не зобов’язує постачальника знижувати ціну у разі падіння вартості товару, а всі учасники не надавали повної інформації щодо якості продукції. Водночас за результатами вивчення документації тендерних пропозицій товариства з обмеженою відповідальністю «Трансгазпром» попередніх періодів встановлено, що джерелом постачання природного газу є «Єлізаветське УППНГ», яке використовується спільним підприємством «Полтавська газонафтова компанія». Засновником спільного підприємства «Полтавська газонафтова компанія» є JKX Oil & Gas plc. Власником частки в «JKX Oil & Gas plc» є Ігор Коломойський (учасник неформальної групи «Приват»).

Морський/річковий транспорт

В 2022 році всі морські порти, що розташовані в Одеській області, будуть передані приватникам

Дата: 01.11.2021

Коротко:: 29.10.2021 в Одесі на засіданні президії конгресу місцевих і регіональних влад міністр інфраструктури України Олександр Кубрак повідомив, що в рамках президентської програми «Велике будівництво» порти Одеси, Чорноморська та Миколаєва приватизують, а одеський морвокзал здадуть в концесію.

Аналітика: Крім цього, міністр зазначив, що триває підготовка документації для концесії порту Чорноморська, Бердянського та Ізмаїльського портів і пасажирського комплексу Одеського порту. Концесійні конкурси по ним очікуються в першому півріччі 2022 року. Вважатимемо, що проєкт «Велике роздержавлення» розпочався.

Міністерство інфраструктури готує лізингову програму у суднобудівній галузі

Дата: 01.11.2021

Коротко: На засіданні президії конгресу місцевих і регіональних влад при Президенті України Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков повідомив, що Міністерство інфраструктури України готує для запуску в 2022 році державну лізингову програму для державного і приватного секторів, яка сприятиме зростанню галузі українського суднобудування.

Міністр Олександр Кубраков зазначив, що за результатами вказаної лізингової програми планується досягнути наступних показників:

 • ріст обороту галузі суднобудування до 22 мільярдів гривень в 2025 році;
 • збільшення робочих місць з 6,8 тисяч до 56 тисяч;
 • частка суднобудівної галузі також зросте з 1,1 мільярда гривень (в 2019 році) до 8,8 мільярдів гривень в 2025 році;
 • зростання надходження до бюджетів усіх рівнів з 0,3 мільярдів гривень (в 2019 році) до 2,5 мільярдів гривень в 2025 році.

Крім цього, Міністр зазначив, що до 2024 року на українському суднобудівному заводі планується побудувати перше судно за україно-датським проєктом багатоцільового судна MPV 80.

Аналітика: За матеріалами відкритих джерел згадане Міністром багатоцільове судно MPV80 виробляється французькою компанією KERSHIP. Вказане судно призначене для виконання як цивільних, так і військових місій, включаючи гуманітарну допомогу, ліквідацію забруднення, захист кордону або контр-піратство. MPV 80 також може виконувати вантажні перевезення (до 6 контейнерів) та інші логістичні операції. З огляду на зазначене, можливо припустити, що державна лізингова компанія фактично фінансуватиме будівництво суден за французьким проєктом на одному з українських підприємств суднобудівної галузі. Не виключається, що учасником вказаної лізингової програми може бути українська компанія «Нібулон».

Авіаційний транспорт

Почала діяти технічна інтеграція України до Спільної системи маршрутних зборів Євроконтролю

Дата: 01.11.2021

Коротко: 01.11.2021 року Державне підприємство обслуговування повітряного руху України «Украерорух» повідомило про приєднання до Спільної системи маршрутних зборів Центрального бюро маршрутних зборів Європейської організації з безпеки аеронавігації (Євроконтроль). Тепер здійснення плати за аеронавігаційні послуги на маршруті в повітряному просторі України від українських та зарубіжних авіакомпаній буде здійснюватись через Центральне бюро маршрутних зборів Євроконтролю (Central Route Charges Office – CRCO).

Аналітика: Відтепер вказана система не дозволить окремим авіаційним компаніям (наприклад, авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України», що контролюється Ігорем Коломойським) накопичувати борги перед «Украерорухом» за отримані послуги з навігації.

Аэропорт в Кривому Розі за 1 млрд. грн.

Дата: 03.11.2021

Коротко: 02.11.2021 в системі «Прозорро» оприлюднено оголошення про заплановану закупівлю робіт з реконструкції будівель міжнародного аеровокзального комплексу на 100 пас./год. та на 400 пас./год. комунального підприємства «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» Криворізької міської ради. Очікувана вартість закупівлі – 1 031 450 204 грн. Замовник – Департамент капітального будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації.

 Аналітика: Відповідно до наявної інформації пасажиропотік аеропорту в 2019 склав близько 20 тис. осіб в рік, або 2,5 особи на годину. Відповідно до наказу Міністерства транспорту та зв’язку України від 14.04.2008 № 433 аеропортові збори за обслуговування пасажирів в аеровокзалі у міжнародному аеропорту м. Кривий Ріг складають:

Для міжнародних сполучень – 14,6 дол. США за кожного відправленого пасажира;

Для внутрішніх сполучень – 5,5 дол. США за кожного відправленого пасажира;

У разі 20 тисячного пасажиропотоку в міжнародних сполученнях дохід аеропорту від обслуговування пасажирів складатиме орієнтовно близько 8 млн грн.

У разі 20 тисячного пасажиропотоку в міжнародних сполученнях, перевезення якого здійснюватиметься літаками боїнг 737-800 (180 пасажирських місць) дохід аеропорту від збору за посадку-зліт повітряного судна орієнтовно складатиме близько 6,3 млн грн.

На сьогодні регулярне авіаційне сполучення в аеропорту не здійснюється, розклад авіарейсів відсутній. Здійснюються поодинокі чартерні рейси, переважно туристичного характеру.

Збиток за 2020 рік склав 2,2 млн грн.

За результатами вивчення наявних матеріалів, загальна площа пасажирського терміналу «Міжнародний аеропорт Кривий Ріг» не перевищує – 9 тис. м2.

Таким чином реконструкція 1м2 орієнтовно складатиме – 114,6 тис. грн.

Сумнівна інвестиція держави, позитивний економічний ефект від якої очікувати складно.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ