Аналітичні новини тижня: період з 23.10.2021 по 30.10.2021

Транспорт
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійній основі надаватимемо щотижневний аналіз новини в Транспортній сфері України. Метою сьогоднішньої публікації є аналіз найзначущих новин, що впливають на сферу, і відбулись в період з 23 жовтня по 30 жовтня 2021 року

Новина: Укрзалізниця оголосила тендер на закупівлю електроенергії

 Дата: 23.10.2021

Коротко: Філія «ЦЗВ» «Укрзалізниці» 23.10.2021 оголосила тендер на закупівлю 1 186 286 555 кВт/год електроенергії очікуваною вартістю 2 370 898 073,39 грн, з періодом постачання до 31 грудня 2021.

 Аналіз: Вказана закупівля викликає певний подив, адже 30.09.2021 «УЗ» вперше напряму закупила понад 4,9 млн мВт/год електроенергії у виробника ДП «НАЕК «Енергоатом», що становить понад 85% річного попиту УЗ, і її період постачання поширювався до кінця 2022 року.

Вартість постачання була фактично демпінговою – 1105 грн за мВт/год. Але, нинішня закупівля передбачає, що 1 мВт/год коштуватиме 1998,5 грн – що майже вдвічі вище, ніж напряму у виробника.

Новина: ТОВ «Консалтингова компанія «Острів» стало переможцем у торгах АТ «Укрзалізниця»

 Дата: 23.10.2021

Коротко: АТ «Укрзалізниця» визначило переможця у торгах на послуги із проведення оцінки майна компанії. Відповідно до протоколу торгів, переможцем стало ТОВ «Консалтингова компанія «Острів». Товариство запропонувало фактично вдвічі нижчу вартість — 12,9 млн грн.

На стільки аномально низька ціна потребує обґрунтування. Імовірно, за результатом перегляду процедури торгів переможцем може стати аудиторська компанія «PWC» або «Deloitte Ukraine».

 Аналіз: Незважаючи на наявність у складі КК «Острів» відомого у своїй сфері оцінювача майна Амфітеатрова Олексія Дмитровича, який тривалий час був членом Громадської Ради Фонду Державного Майна України, та головою Ради Українського товариства оцінювачів, компанія почала потрапляти в поле зору правоохоронних органів. КК «Острів» фігурує у справі ДБР України та СБ України №62019000000001463 щодо неоновлення продукції службовими особами Державноого Резерву України, що призвело до нанесення збитків Державі у розмірі 60.5 млн грн.

Компанія КК «Острів «надавала послуги з оцінки вартості товарно-матеріальних цінностей державного матеріального резерву. Субпідрядник КК «Острів» по тендеру, ТОВ «Оціночна компанія «АРГУМЕНТ» фігурує у справі «авторизованих майданчиків» ФДМУ, які підконтрольні народному депутату України Антону Яценко.

За матеріалами справи ТОВ «ОЦІНОЧНА КОМПАНІЯ АРГУМЕНТ» та ПП «Аргумент» з метою мінімізації оподаткування учасників угод, підготовлено та внесено до вказаної бази звіти про оцінку з недостовірними характеристиками об`єктів оцінки, чим суттєво занижено їхню фактичну вартість. На фоні «Великої Приватизації» в «Укрзалізниці», послуги такої компанії можуть допомогти отримати «правильне» майно за «правильною» ціною окремим особам.

 Новина: Через умисне доведення до банкрутства «Укрзалізниці” відкрите кримінальне провадження

 Дата: 25.10.2021

Коротко: Правоохоронні органи розпочали кримінальне провадження за ст.219 КК України, за фактом доведення УЗ до банкрутства – заявила на закритому засіданні Голова Тимчасової Слідчої Комісії Верховної Ради України Юлія Грішина.

 Аналіз: Юлія Грішина, Голова ТСК ВР України по «Укрзалізниці», заявила що розпочато розслідування кримінального провадження за фактом доведення державного підприємства до банкрутства. Згідно статті 216 КПК України – слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, здійснюють досудове розслідування злочину передбаченого статтею 219 КК України.

Тобто, це Слідче управління фінансових розслідувань ДФС України. Згідно з прийнятими законопроектом №5851 та Законом України про «Бюро економічної безпеки», у травні 2022 року ДФС України має повністю передати свої функції БЕБ України, та бути ліквідованим а відповідальність за нанесення багатомільярдних збитків «УЗ», передбачена статтею 219 неспіврозмірно нікчемна – штраф з позбавленням права обіймати певні посади до трьох років.

Стратегічно – вказана кримінальна справа може бути додатковим інструментом недопущення до участі в конкурсі членів постійного правління та наглядової ради «УЗ».

Новина: Alstom готова локалізувати рівень виробництва електровозів в Україні

Дата: 25.10.2021

Коротко: ПрАТ «Київський електровагоноремонтний завод» 25.10.2021 відвідали представники «Alstom Transport S. A.» з метою розгляду можливості локалізації виробництва локомотивів в Україні.

Аналіз: Вказаний візит може свідчити що французька локомотивобудівна компанія «Alstom» зацікавлена не тільки в постачанні вантажних локомотивів, а й 80 електричок, на які «УЗ» нещодавно оголосила тендер на 31 мільярд гривень.

До того ж, у травні 2021 року, Україна і Франція підписали міжурядову угоду про фінансування поставки 130 електровозів для «Укрзалізниці» виробництва «Alstom» на суму 900 млн євро. «Alstom» заявила про готовність локалізувати рівень виробництва електровозів в Україні до 35 %.

Зазвичай, при закупівлі складного іноземного обладнання у рамках однієї сфери економіки, в масштабах всієї держави, виробник має бути уніфікованим, з метою подальшого полегшення ремонтних робіт. Зазначене може зіграти вирішальну роль у виборі кінцевого переможця закупівлі електричок.

Новина: Уряд призначив новий склад правління Української залізниці

Дата: 25.10.2021

Коротко: До Статуту АТ «Українська Залізниця» внесено зміни Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1094-р, що дозволило при відсутності постійної наглядової ради призначати Уряду правління «УЗ». А Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2021 № 1101 до 31.12.2021 призначено новий «постійний» склад правління «Укрзалізниці».

Аналіз: Уряд вніс зміни до Статуту «Укрзалізниці», які дозволяють при відсутності постійного складу наглядової ради, призначати правління Загальним зборам «Укрзалізниці» – тобто Кабінету Міністрів України.

Також, іншою Постановою Уряд припинив повноваження члена правління з локомотивного господарства Франтішека Буреша та члена правління з фінансів Івана Юрика, також увільнив від виконання обов’язків Івана Синякова – члена правління з людських ресурсів. Водночас, тимчасово, до моменту обрання наглядової ради, але не пізніше 31 грудня 2021 року, призначили склад правління:

 1. Голова правління – Камишін Олександр Миколайович – колишній менеджер по інвестиціям «SCM», пряма креатура Ріната Ахметова
 2. Член правління з людських ресурсів – Лященко Євген Анатолійович – з 2014 року керівник ТОВ «МЕДІА ГРУПА УКРАЇНА», бенефіціарним власником якої є Рінат Ахметов.
 3. Член правління з пасажирських перевезень – Перцовський Олександр Семенович – у минулому, Перший заступник генерального директора АТ «Укрпошта» (2016-2020). Креатура Ріната Ахметова.
 4. Член правління із закупівельної діяльності – Логунов Орест Миколайович – з 2015 обіймав посаду директора з логістики «ДТЕК» Ріната Ахметова.
 5. Член правління з локомотивного господарства – Бойко Григорій Анатолійович – до цього обіймав посаду директора з інженерно-технічного забезпечення АТ «Укрзалізниця», фігурант звіту ТСК ВР України по «Укрзалізниці».
 6. Член правління з інфраструктури – Черніцький Роман Романович – фігурант звіту ТСК ВР України по «Укрзалізниці».
 7. Член правління з фінансів – посада вакантна.

Таким чином, більшість правління «УЗ» буде приймати рішення на користь свого бенефіціара – Ріната Ахметова.

Новина: Портопункт «Бугаз» повернутий у державну власність

Дата: 25.10.2021

Коротко: Портопункт «Бугаз» повернувся на баланс ДП «Білгород-Дністровського МТП» та готовий до відновлення перевалки вантажів – сказала в інтер’ю виданню «re:Ports» директор порту Оксана Кіктенко.

 Аналіз: Орендарем портопункту Бугаз було ПП «Стивідорна компанія «СЕНАТ», яка підконтрольна заступнику голови Одеської обласної ради Урбанському Олександру Ігоровичу. Насправді, порт за 2021 рік обробив лише 2 судна. При проектній потужності 1 млн. тон, порт перевалив за 2021 рік – 3 тис тон вантажів. Не зважаючи на те, що Державна Виконавча Служба зняла арешт з ЄМК порту, досі наявні значні підтверджені борги. 13.07.2021 року на майданчику «Prozorro.Sales» з’явилося оголошення щодо продажу ЄМК Білгород-Дністровського порту. Проте, дата аукціону досі не визначена. На підставі зазначеного, портопункт Бугаз був повернутий на баланс БДМТП. Але, у подальшому не виключено, що саме ПП «Стивідорна компанія «СЕНАТ» претендуватиме на приватизацію порту.

Новина: Від початку року ДП «МТП»ЮЖНИЙ» отримав 165,9 млн. грн. чистого прибутку

 Дата: 25.10.2021

Коротко: Морський торговельний порт «Південний» отримав 165,9 млн грн чистого прибутку за результатами 10 місяців роботи у 2021 році.

Аналіз: Минулого року, порт «Південний» встановив рекорд серед морських портів Україні по вантажообігу, що дало чистого прибутку у розмірі 470.5 млн грн. Цього року, вантажообіг за аналогічний період впав на 23%. При цьому, значно знизились в об’ємі контрольні номенклатурні вантажі порту – зерно та руда.

Тому, чистий прибуток зменшився майже вдвічі, у порівнянні з аналогічним періодом попереднього року. Серед трендів, які сильно вплинули на зниження вантажообігу в морських портах України – короно-криза, високі портові збори, корупція в портах (процедури заходу та виходу з порту, митне оформлення, екологічні перевірки) та морська агресія з боку Російської Федерації.

Новина: Даугавпілський локомотиворемонтний завод отримав атестацію на ремонт тепловозів

 Дата: 26.10.2021

Коротко: Латвійський «Даугавпілський локомотиворемонтний завод» із концерну «Skinest Rail» отримав сертифікат «Науково-дослідного та конструкторсько-технологічного інституту залізничного транспорту» АТ «Укрзалізниці» на ремонти тепловозів.

 Аналіз: Латвійський залізничний концерн «Skinest Rail», в структуру якого входить «Даугавпілський локомотиворемонтний завод», присутні в Україні з 2011 року.Також, «Skinest Rail» – один з акціонерів ПАТ “Крюківський вагонобудівний завод” (Полтавська обл., м. Кременчук). Зокрема, ТОВ «ДЛРЗ УКРАЇНА», що утворене у 2011 році, до 05.08.2021 мало назву ТОВ «СКІНЕСТ РАЙЛ Україна». Керівник – Перепечаєв Олександр Віталійович – з 2016 року працював заступником начальника управління залізничним транспортом на ПрАТ «ПівнГЗК» «Метінвесту» Ріната Ахметова. «Skinest Rail» постійно ремонтує маневрові локомотиви, а також вагони для «Метінвесту».

Ще у лютому 2018 року «Даугавпілський локомотиворемонтний завод» отримав від АТ “Укрзалізниця” атестат на проведення поточних, середніх і капітальних ремонтів – тобто практично всіх існуючих серій тепловозів, що працюють на колії 1520 мм. За інформацією ЗМІ, у планах латвійського підприємства виконувати ремонти локомотивів для УЗ. В Україні компанія має виробничі потужності у Кривому Розі.

Завод планує ремонтувати 10-15 локомотивів на рік. Таким чином Рінат Ахметов забезпечує собі інфраструктуру для оновлення своєї вагонної та локомотивної бази, для майбутньої участі у проекті «приватної тяги».

Новина: Непрямий тиск на «Укрзалізницю» прикритий «боротьбою за екологію»

Дата: 26.10.2021

Коротко: За даними ЗМІ, декільком заводам з структури «УЗ», нібито, надійшли дзвінки від оточення народного депутата України з групи «Довіра» Сергія Шахова, щодо участі в корупційній схемі по освоєнню коштів направлених на забезпечення екологічної та техногенної безпеки «УЗ».

 Аналіз: В Укрзалізниці створено Департамент екологічної і техногенної безпеки, який освоює лише 15-20 % коштів, які виділяються на екологічні питання. Про це стало відомо під час засідання міжфракційного депутатського об’єднання Верховної Ради «За техногенну та екологічну безпеку в паливно-енергетичному комплексі, залізничному і трубопровідному транспорті України».

У 2021 році на такі заходи передбачено 331 млн грн. Головою МДО є народний депутат України від «Довіри» Сергій Шахов, який має вплив на діяльність ТСК ВР України по «Укрзалізниці», через члена ТСК Олександра Сухова (на момент виборів – радник голови БО «Фонд Сергія Шахова»). Секретар МДФ – помічник Сергія Шахова на громадських засадах Самбожук Микола Володимирович – відомий у вузьких колах міжнародний залізничний рейдер. Потрапляв у розшук «ІНТЕРПОЛУ» через спробу рейдерського захоплення Молдавської Залізниці у 2013 році.

З цього приводу, у 2018 році затримувався правоохоронними органами Молдови. Самбожук фігурував у 2015 році у корупційному скандалі зі спробою замінити оператора та провайдера закупівлі залізничних квитків.

 За даними ЗМІ, декільком заводам «УЗ» надходять листи й дзвінки з погрозами заблокувати роботу заводів через відмову брати участь у корупційній схемі з освоєння коштів направлених на забезпечення екологічної та техногенної безпеки «УЗ».

 У 2021 році Самбожука та Сухова звинувачували у причетності до скандалу зі спробою заблокувати одну з ініціатив Президента України Володимира Зеленського – закупівлю нових пасажирських вагонів для «Укрзалізниці» на Крюківському вагоноремонтному заводі. Зокрема, в останній день тендера на 3 млрд грн, компанія «Термінал-Захід» подала скаргу в АМКУ, проте її відхилили.

Новина: Укрексімбанк виставив на продаж ПрАТ «АЗОВМАШ»

Дата: 27.10.2021

Коротко: Вагонобудівний завод ПрАТ «АЗОВМАШ»«Укрексімбанком» 12.10.2021 виставлений на продаж. Його потенційний покупець стане новим потужним гравцем на ринку виробництва залізничних вагонів.

 Аналіз: Завод перебував у власності структур пов’язаних з Юрієм Іванющенко – бізнес-партнером Ріната Ахметова. «Азовмаш» – банкрот з 2014 року, хоча його виставили на приватизацію лише зараз. Вказане може бути пов’язано з ідеєю глобального оновлення вагонного парку, яке лобіює нове керівництво «Укрзалізниці», більшість якого пов’язана з Рінатом Ахметовим. Не зважаючи на банкрутсво заводу, його «фірма-прокладка» ТОВ «Азовмаш» досі приймає участь у закупівлях «Укрзалзіниці» на постачання запасних деталей до рухомого складу.

 «Азовмаш» – розташований у м. Маріуполь Донецької області, відомий виробник металургійного та гірничорудного обладнання, підйомно-транспортних машин, створено понад 50 моделей вантажних вагонів для перевезення понад 500 найменувань вантажів. «Азовмаш» – єдине в Україні підприємство, що випускає колісний транспорт для транспортування нафтопродуктів та зріджених газів. Машини “Азовмашу” працюють у всіх аеропортах СНД, а також у 40 країнах світу.

 Головна спеціалізація заводу – як криті вагони з термоізоляцією, люкові напіввагони, вагон-ваги, трансферкари, вагоноперекидачі, залізничні платформи.

 Рінат Ахметов володіє найбільшим приватним парком залізничних вагонів в Україні. Продукція, що виробляється його компаніями, становить приблизно 40% всіх вантажоперевезень «Укрзалізниці». Зважаючи на інтереси Ахметова в Маріупольському морському торгівельному порті, швидше за все, саме він буде бенефіціарним власником приватизації заводу «Азовмаш».

Новина: «Українсько Дунайське Пароплавство» потребує 50 млн. євро для оновлення буксирів

Дата: 27.10.2021

Коротко: На оновлення 20-30 буксирів «Українського Дунайського Пароплавства» потрібно приблизно 50 млн євро, про повідомило керівництво «УДП» на зустрічі з Віце-прем’єр-міністром з питань європейської інтеграції Ольгою Стефанишиною.

 Аналіз: Першим пунктом візиту стала зустріч за круглим столом, у якій взяли участь керівники Одеської обласної та Ізмаїльської районної адміністрацій, Ізмаїльської та Ренійської міських рад, в.о. голови Правління ПрАТ «Українське Дунайське пароплавство» Павло Яценко та головний інженер пароплавства Олег Мудраченко, керівництво Ізмаїльського та Ренійського морських портів та інші.

В ході зустрічі обговорювалися питання розвитку регіону, залучення міжнародного фінансування для оновлення флоту УДП, пропозиції щодо модернізації портів та портової інфраструктури, проект розвитку зеленої енергетики та нові види енергоефективності та енергомодернізації.

Листом Міністерства інфраструктури України №14952/16/10-20 від 29.10.2020 тодішній міністр Криклій В.А. фактично погодив безкоштовну передачі флоту ПрАТ «УДП» на баланс іноземної компанії «Business Shipping Company Кft» (Угорщина). Ця спроба була припинена, і вона стала однією з причини остаточного звільнення Владислава Криклія, та в.о. керівника «УДП» Олексія Хомякова.

Нинішній в.о. керівника «УДП» – Яценко Павло Дмитрович – відповідав за безпеку, попередня посада заступник директора з безпеки РФ «Одеська Залізниця» АТ «Укрзалізниця», на якій звинувачувався у «кришуванні» залізничної мафії у Миколаєві.

 Новина: Обрано переможця конкурсу на посаду керівника ДП «Укрводшлях»

Дата: 29.10.2021

 Коротко: Уряд обрав переможцем конкурсу на посаду керівника ДП «Укрводшлях» Литвина Юрія Миколайовича, який до цього виконував обов’язки керівника підприємства.

Аналіз:

 • 07.1994 по 08.05.2008 Проходив військову службу курсантом та на офіцерських посадах в органах Служби безпеки України.
 • З 12.05.2008 по 05.10.2011 – Юрисконсульт адвокатського об’єднання «Бріарей».
 • З 13.02.2009 по 25.05.2010 – Голова правління ЗАТ «Догмат Україна».
 • З 13.03.2012 по 14.05.2012 – Начальник управління розпорядження майном Департаменту майнових прав Державного концерну «Укроборонпром».
 • З 14.05.2012 по 18.03.2013 – Заступник директора департаменту- начальник управління розпорядження майном Департаменту майнових прав Державного концерну «Укроборонпром».
 • З 18.03.2013 по 25.03.2014 Директор департаменту майнових прав Державного концерну «Укроборонпром».
 • З 25.03.2014 по 16.02.2015 – Заступник директора департаменту майнових прав Державного концерну «Укроборонпром».
 • З 17.02.2015 по 15.06.2016 – Приватна адвокатська діяльність.
 • З 16.06.2016 по 7.07.2019 – Директор Департаменту розслідувань порушень законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольного комітету України.
 • З 8.07.2019 по 29.10.2020 – Керівник апарату Антимонопольного комітету України.
 • З 30.10.2020 по 29.04.2021 – Зарахований за штат Антимонопольного комітету України.
 • з 23.06.2021 по по т.ч. – в. о. директора державного підприємства водних шляхів «Укрводшлях».

Новина: В Україні відновлять науковий флот

Дата: 29.10.2021

Коротко: Президент України Володимир Зеленський під час поїздки в Одесу анонсував відновлення наукового флоту з 36 одиниць. Відповідати за розробку проекту буде Міністр освіти та науки Сергій Шкарлет.

Аналіз: Розроблення плану морського проекту не є профільним для Міністра освіти та науки. Міністр освіти є дуже токсичним для Уряду, освітян, «західного» лобі, та особисто для Президента України.

Особливо, він таким став після невдалого піару Президентського проекту «Інституту майбутнього» на території ВДНХ у м. Києві, вартістю майже 7 млрд грн, та «зарплатами для вчителів мінімум 400 євро».

Тому, невиконання поставленого прямого завдання Президента України може стати підставою для його остаточного звільнення.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ