Лібералізація ринку залізничних перевезень в Україні: чи відбудеться вихід приватної тяги на магістральні колії

Лібералізація ринку залізничних перевезень в Україні: чи відбудеться вихід приватної тяги на магістральні колії

Лібералізація ринку залізничних перевезень в Україні може провалитися, фактично не розпочавшись. Укрзалізниця всіляко відтягує вихід приватної тяги на магістральні колії. Скоро два роки, як мав би працювати експеримент з допуском приватної тяги на окремі маршрути.

Вся ця невизначеність і туманність з експериментом із впровадження приватної тяги повною мірою виплеснулася і в дискусіях, що відбулися на майданчиках виставки Rail-Expo 2021 , яка днями пройшла у Києві. Учасники заходу прямо говорили про те, що до кінця терміну, відведеного для пілотного проекту щодо допуску приватних локомотивів до роботи на шляхах загального користування Укрзалізниці залишається лише кілька місяців. А питання виходу приватних локомотивів на коліях УЗ залишається на папері, реального руху немає. І це не дивлячись навіть на те, що процесу лібералізації включено таке ж яскраве зелене світло, як і символіка його партійного бренду, безпосередньо сам Президент України Володимир Зеленський. Ще у вересні 2019 року саме ним було видано Указ №713/2019. Після оприлюднення Указу Володимира Зеленського, хоч і з затримкою у три місяці, з’явилася постанова Кабміну №1043 від 4 грудня 2019 року. Підписував документ ще Олексій Гончарук. Потім міністерство інфраструктури теж витримало «робочу» паузу на квартал, і у березні 2020 року з’явився ще один нормативний документ, а саме наказ МІУ №191. Потім було ще 6 місяців на те, щоб до Мінінфраструктури провело відбір учасників експерименту. І, нарешті, 26 серпня 2020 року, наказом №540 було визначено першу компанію – учасника експерименту. Нею стала «Українська локомотиво будівна компанія». Такий докладний тайм-лайн міг би свідчити не про затягування старту роботи приватної тяги на залізницях України, а про якісне опрацювання документів чиновниками всіх рангів, якби не одне, але. Після того, як Міністерство інфраструктури визначило першого учасника експерименту, який відповідав усім вимогам, з ним протягом 30 робочих днів відповідно до п. 2.11 наказу МІУ №191 від 04.03.2020. Тобто максимум 7 жовтня 2020 року мала підписати відповідний договір АТ «Укрзалізниця». Проте процес затягнувся до початку 2021 року. Потім були відпрацювання регламентів з регіональними філіями АТ «Укрзалізниця», після чого, номінально, доступ до експерименту отримали ще кілька компаній: «Локоінвест» та «Промвагонтранс». Але суті це не змінило, експеримент так і залишився на папері. За словами директора з розвитку бізнесу та тарифної політики «Української локомотиво будівної компанії» Андрія Мірошникова, перший приватний локомотив мав виїхати на колії Укрзалізниці 22 жовтня 2021 року, для цього було все готово, але цього не сталося.

Зворотний відлік

4 грудня 2021 року, за всіма нормативними документами, цей експеримент із приватною тягою має бути фіналізований. Тобто вже пішов зворотний відлік часу, відведеного на те, щоб спробувати, як приватна тяга проявить себе на рейках Укрзалізниці. Оператори, які інвестували у власний парк локомотивів чималі кошти, досі змушені тримати своїх залізних коней в ангарах на припоні. І це при тому, що локомотивів Укрзалізниці гостро не вистачає для ритмічної роботи з перевезення вантажів усередині країни. За найскромнішими оцінками експертів, сьогодні УЗ не дістає 200 локомотивів щодобово. Зробити з експерименту якісь висновки просто неможливо, адже локомотиви так і залишилися в депо. Ринок очікує його продовження, але з боку міністерства інфраструктури поки що жодних заяв із цього приводу не було.

Бізнес же говорить про проблеми, що стримують початок перевезень учасниками експерименту

  • Неконкурентні тарифні умови

(плата за інфраструктуру при перевезенні приватним локомотивом більша ніж при перевезенні локомотивом залізниці, резервні перевезення приватних локомотивів тарифікуються окремо на відміну від перевезень локомотивів УЗ).

  • Безпідставні обмеження допуску приватних локомотивів на основні ділянки

учасників експерименту більше 60% дільниць та 90% обсягів перевезень)

  • Відсутність порядку нарахування плати за перевезення при використанні приватного локомотива лише на частині маршруту

(при перевезенні вантажу або порожніх вагонів з послідовною зміною локомотивів різних власників відбувається збільшення плати за перевезення через подвійний облік постійних витрат)

Що потрібно зробити на думку бізнесу:

  1. Продовжити термін проведення експерименту на 2 роки
  2. Скасувати штучні, безпідставні обмеження щодо допуску приватних локомотивів на електрифіковані ділянки загальної мережі
  3. Встановити коригуючі коефіцієнти до ставок плати за перевезення приватного локомотива та порожніх вагонів з приватним локомотивом в залежності від мети перевезення (за перевезення локомотиву, що використовується в якості транспортного засобу з власною тягою) та локомотивною бригадою не повинна стягуватися плата як за перевезення вантажу)

Про те, що впровадження приватної тяги на залізниці допоможе відкрити ринок залізничних перевезень з прозорими та рівними умовами, здоровою конкуренцією для бізнесу та якісними послугами для клієнтів, заявила під час дискусії і менеджер комітету з логістики Європейської бізнес-асоціації Дарина Січкар. Від пілота бізнес очікує на отримання цінного досвіду, практичних напрацювань, необхідних для подальшого формування нормативного та регулятивного поля залізниці.

Погані асоціації з асоціацією з ЄС

Резюмуюча частина тривог бізнесу насправді проста. Дефіцит тяги та гнітючий технічний стан парку локомотивів Укрзалізниці – знос понад 98%, до якого його довели менеджери залізничного монополіста, погано впливає на, і без того підкошене коронавірусною напастю, самопочуття багатьох підприємств та економіки країни загалом.

Експерти стверджують, що демонополізація ринку залізничних перевезень потенційно здатна дати плюс 2% до ВВП країни. Дивно йти проти свого економічного зростання. Це вже не говорячи про те, що в наш бік із подивом поглядають чиновники Євросоюзу. Адже питання лібералізації ринку залізничних перевезень червоною ниткою прописано у директивах та регламентах ЄС, які Україна взялася імплементувати до 2022 року. А якщо експерименту не буде, то як можна відпрацювати всі шорсткості щодо відкриття конкурентного ринку залізничних перевезень? Чи з Укрзалізниці розпочнеться згортання європейської орієнтації України?

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ