Аналітичні новини тижня: період з 11.10.2021 по 17.10.2021

Транспорт
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійній основі будемо надавати щотижневний аналіз новини в Транспортній сфері України. Сьогоднішня публікація має на меті проаналізувати найзначущі новини, які впливають на сферу, і відбулись в період з 11 жовтня по 17 жовтня 2021 року.

Новина: МІУ не розглядає великі проекти без локалізації – Кубраков

Дата: 11.10.2021

Коротко: Міністр інфраструктури Олександр Кубраков у Верховній Раді заявив, що без локалізації великі проекти не розглядаються. Так, Міністр відповів на зауваження народного депутата Дмитра Кисилевського, про відсутність в закупівлі локомотивів на 31 млрд грн та згадувань щодо локалізації.

Аналіз: До обрання депутатом від партії «Слуга народу», Дмитро Кисилевський  обіймав посаду директора з корпоративних відносин компанії «Interpipe» Віктора Пінчука.

Вказана компанія монополіст у постачанні однієї з найбільш часто замінюваних частин рухомого залізничного складу – колісних пар та бандажів до них.

Зазвичай, під час локалізації виробництва, налагоджується виробництво найбільш витратних матеріалів. А такі основні частини, як силові установки, системи управління рухом та ПЗ, постачаються та ремонтуються країною-виробником.

Тому, «Інтерпайпу» Віктора Пінчука важливо продовжувати займати монопольне становище у постачанні «Укрзалізниці» зазначених елементів.

Новина: Урядом призначений в.о. керівника АТ “ДНІПРОВСЬКИЙ ЕЛЕКТРОВОЗОБУДІВНИЙ ЗАВОД”

Дата: 11.10.2021

Коротко: Кабміном 06.10.2021 призначений Верба Сергій Васильович – непрофесійний залізничник. Більшу частину професійної кар’єри був чиновником в Дніпропетровській міськраді. На вказаній посаді потрапив у корупційний скандал.

Аналіз: Судячи з трудового шляху Сергія Верби, на посаду директора «ДЕВЗу» його можливо пролобіювали Юрій Голик (Координатор програми розвитку інфраструктури «Велике будівництво») та губернатор Дніпропетровської області Валентин Резніченко (з 2015 по 2019 – мер Дніпропетровська), при посередництві мера Бориса Філатова, через міністра інфраструктури Олександра Кубракова.

 Трудовий шлях Сергія Верби:

  • 2005-2011 – керівник КП «Управління контролю за благоустроєм міста» Дніпровського міськради.
  • 2011- 2015 – керівник КП «Благоустрій міста» Дніпровського міськради.
  • 2017-2018 – директор КП “Дніпро-Інвест” Дніпровської міської ради.
  • 2019 – начальник дирекції «Дніпровська дирекція Філії «Центр будівельно-монтажних робіт та експлуатації будівель і споруд» АТ «Укрзалізниця».

У 2018 потрапив у корупційний скандал пов’язаний з орендою авто у своєї дружини, нібито, для потреб очолюваного Вербою КП. При цьому, у його декларації занижено вартість авто у 5 разів.

 

Новина: Сергія Лещенко повернуть до Наглядової Ради «УЗ»

Дата: 12.10.2021

Коротко: Сергія Лещенко повернуть до Наглядової Ради «УЗ» до моменту обрання нової, але не пізніше 31.12.2021. Таку відповідь від Секретаріату Кабінету Міністрів України отримало на запит від агентства «Інтерфакс-Україна».

Аналіз: Вказана новина ще раз підтверджує наявність значного сталого впливу «західного» лобі та Віктора Пінчука на «Укрзалізницю».

На фоні угод щодо постачання іноземного рухомого складу, Пінчуку важливо залишатись монополістом у постачанні коліс та бандажів «УЗ». «Інтерпайп» продовжує постачати «УЗ» свою продукцію, не зважаючи на тендерний «бан» на 3 роки.

Тому, Сергій Лещенко після повторного призначення може залишитись на своїй посаді і надалі. Так як, оголошений Мінекономіки конкурс на обрання членів наглядової ради «УЗ» стосується саме незалежних членів.

А Лещенко  – член НР від Уряду.

Новина: В.о. керівника РФ «Південно-Західна залізниця» АТ «Укрзалізниця» призначено Андрія Букіна

 Дата: 12.10.2021

Коротко: Керівництво АТ «УЗ» призначило в.о. керівника «Південно-Західної залізниці» заступника директора Філії Андрія Букіна. Попередній Керівник Філії Артем Миронович, на період розслідування кримінального провадження НАБУ, за власним зверненням тимчасово склав повноваження.

Аналіз: Окремі ЗМІ описують Андрія Букіна як довірену особу колишнього голови РФ «ПЗЗ» Романа Веприцького, та фаворита колишнього в.о. члена правління – директора з інфраструктури АТ «Укрзалізниця» Романа Черніцького.

 Букін Андрій Юрійович – професійний залізничник:

  • З 2006 року – співробітник «Київська дистанція сигналізації та зв’язку ДТГО «Українська Залізниця».
  • 2016 – начальник дистанції ВП Київська дистанція сигналізації та зв’язку РФ “ПЗЗ” ПАТ “Укрзалізниця”.
  • 2017 – начальник служби сигналізації та зв’язку РФ “ПЗЗ”.
  • З 2018 – по нині – заступник директора виконавчого РФ з інфраструктури.

 

Новина: В «УЗ» звинуватили профспілки у тиску в інтересах бізнес-груп

Дата: 12.10.2021

Коротко:  Лише декілька профспілок пов’язаних з окремими бізнес-групами оголосили «італійський страйк».

Аналіз:  Нині, страйкують наступні профспілки:

  • Вільна профспілка залізничників України (ВПЗУ) – ініціатор страйку, приблизно 1300 членів, входить до складу «Конфедерації  вільних профспілок України», народного депутата України 9-го скликання від ВО «Батьківщина» Михайла Волинця, який входить в «Групу Ахметова» в Раді.
  • Незалежної профспілки залізничників Володимира Козельського – помічник-консультант народного депутата України 9-го скликання  Михайла Волинця, член ВО «Батьківщина», балотувався до Козятинської міськради Вінницької області.

Страйк підконтрольних  Ахметову нечисельних профспілок співпав з подіями, що певним чином наносять шкоду інтересам олігарха. А саме, закупівля «УЗ» електроенергії напряму у виробника, підвищення вартості перевезень вугілля й залізної руди та ініціація поступового списання зношених вагонів.

І іншої сторони, така публікація на офіційному сайті «УЗ» викликає подив, так як керівництво «УЗ» саме під потужним впливом самого Ріната Ахметова.

 

Новина: АМПУ працює над створенням майстер-планом Миколаївського морського порту

Дата: 12.10.2021

Коротко: Майстер-план Миколаївського порту буде сформований на основі пропозицій представників морського бізнесу — Олександр Голодницький.

Аналіз: Термін на подання пропозицій та зауважень – 2 неділі з моменту проведення засідання. Надана інформація, нібито, стане основою тендерною документацією під час оголошення закупівлі на розроблення план-схеми (майстер-плану) виконання стратегії розвитку порту.

Миколаївський морський порт часто недооцінюється. Так, за 2020 рік порт став другим по об’ємам перевалки та кількості портозаходів серед портів України.

Проте, вказані показники досягнуті виключно приватними операторами Миколаївського порту. Більшість з них здійснює свою діяльність на основі орендованого в ДП «Миколаївський МТП» майна. Саме ж ДП, не здійснює статутної діяльності стивідора фактично з 2013 року, приблизно 95% доходу – від оренди майна.

Створення майстер-плану порту має охоплювати в першу чергу інтереси Держави. Проте, Стратегія розвитку порту на 2019-2023, слова голови Фонду Держмайна, та ідея побудови майстер-плану на основі приватних інтересів, підтверджують залишення державного стивідору в якості «орендатора», з подальшою його приватизацією або концесією.

 

Новина: Російська «РЖД» ввела конвенцію на перевезення в напрямок України

Дата: 13.10.2021

Коротко: Російська РЖД заборонила будь-які перевезення в напрямок України. Як виявилось, заборона на перевезення введена ще 25 вересня. Проте, жодної офіційної позиції ані «РЖД» РФ, а ні АТ «УЗ» з цього приводу не висказували

Аналіз: Вказана заборона виглядає більше політичним кроком, аніж економічним. З 2014 року відсоток транзитних перевезень Україною без зупинок падає, і у 2020 році  склав приблизно 4% від загального обсягу товарообороту.

З іншої сторони, це може бути «економічною пасткою». Нещодавно, в Росії заявили що розглядають можливість поновлення постачання колісних пар з України через дефіцит. Звичайно, такий товар буде постачатись залізницею.

Через конвенційну заборону, рухомий склад фактично не зможе повернутись до України, що призведе до його фактичного захоплення РФ.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ