Дайджест новин Медичної сфери за період з 12.02.2022 по 20.02.2022

Медицина
Тижневий дайджест
12.02.2022-20.02.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 12.02.2022 по 20.02.2022.

Внесено зміни до умов провадження господарської діяльності з медичної практики

Кабінет Міністрів України ухвалив постанову, відповідно до якої в Україні усі заклади охорони здоров’я, незалежно від форми власності, в тому числі і приватні, вимушені будуть працювати в єдиній Електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Прийнятий документ передбачає обов’язкову вимогу щодо реєстрації всіх закладів без виключень у центральній базі даних ЕСОЗ та ведення електронних медичних записів усіма надавачами медичних послуг. Тобто усі заклади охорони здоров’я в Україні будуть вести медичну документацію в електронній базі даних й реєстрах.

Медустанови матимуть п’ять місяців на виконання цієї вимоги. Створення єдиної електронної системи обміну медичною інформацією про пацієнта — безумовно, необхідний крок. Це дозволить швидко порівнювати, наприклад, результати попередніх аналізів за декілька хвилин, та дані не будуть втрачені через зміну лікаря чи закладу охорони здоров’я.

Однак перед тим, як зобов’язувати всі заклади охорони здоров’я України виконувати зазначену вимогу, потрібно прикласти зусилля для забезпечення безпеки зберігання персональних медичних даних пацієнтів. Адже нині дуже часто інформація з державних реєстрів стає загальнодоступною, а дані щодо здоров’я тим більше цікавлять різного роду шахраїв. Останні події продемонстрували безпомічність захисту державних реєстрів від кібератак агресора. Все йде до того, що медична таємниця громадянина України — це лише такий собі набір слів і не більше. Крім того, вказані нововведення можуть сприяти збільшенню неофіційного надання медичних послуг тіньових закладів охорони здоров’я. Є досить багато пацієнтів, які звертаються до приватних клінік саме через бажання не розголошувати свої медичні дані в загальних реєстрах, з метою залишитись інкогніто та готові платити за конфіденційність. У зв’язку з цим будуть запроваджені дії з пошуку обхідних шляхів для вирішення вказаної ситуації.

Верховна Рада України ухвалила в першому читанні проєкт закону про вдосконалення надання медичної допомоги

Незважаючи на те, що законопроєкт містить в собі ризики щодо зменшення соціальних гарантій для населення, його прийнято за основу у першому читанні. Недофінансування медичної галузі повністю покладається на місцеві бюджети та на кишені хворих людей — це майже 100 мільярдів гривень у вигляді співоплати. У разі ухвалення цього закону медичні установи перетворяться на комерційні організації, що надаватимуть медичну допомогу лише обраним. Іншими словами, за медичні послуги доведеться людям платити з власної кишені. У такий спосіб планують вирішити питання нестачі коштів для підняття заробітної плати медичним працівникам.

Крім того, під «оптимізацією» заклади охорони здоров’я чекає «велике закриття». Саме це і стане причиною погіршення рівня доступності медичного обслуговування для населення. І все це відбувається тоді, коли Україна знаходиться під загрозою військового вторгнення з боку Російської Федерації, і кожен заклад охорони здоров’я має бути готовий надавати медичну допомогу як військовим, так і цивільним.

Чергова спроба легалізувати медичний канабіс

На сайті Міністерства охорони здоров’я для громадського обговорення опубліковано новий урядовий законопроєкт щодо регулювання медичного канабісу в Україні. Першу редакцію документу публікували в кінці минулого року, до якої була прикута пильна увага з богу нашої редакції, та було проведено аналіз. Зокрема у вказаному тексті посилюється позиція Національної поліції за контролем: видачі ліцензій на культивування, використання рослин, режиму охорони ділянки, місця зберігання та транспортування партії товару.

За даними профільного Міністерства, вказана редакція документу узгоджена між МОЗ та МВС. Основним нововведенням в документі стало визначення конкретних лабораторій, підпорядкованих виключно Міністерству внутрішніх справ, які займатимуться встановленням вмісту тетрагідроканабінолу (раніше це могли б робити будь-які «ручні» лабораторії).

Крім того, діяльність з культивування коноплі з високим рівнем тетрагідроканабінолу проводиться винятково в умовах закритого ґрунту (це унеможливить вирощування коноплі з високим рівнем тетрагідроканабінолу поряд з промисловими коноплями, що забезпечить збільшення рівня контролю). Наша редакція також долучиться до процесу обговорення вказаної законодавчої ініціативи з метою виявлення негативних наслідків.

Верховна Рада України прийняла за основу законопроєкт відносно врегулювання питання введення карантину в Україні

Вказаний законопроєкт прийнято з метою законодавчо затвердити технічну процедуру продовження дії карантину на території України. Продовження адаптивного карантину на сьогоднішній день не передбачено жодним законом та суперечить Конституції України. Відповідно до висновку рішення Конституційного Суду щодо відповідності Конституції України Постанови Кабінету Міністрів від 20 травня 2020 року № 392 про встановлення карантину, такі обмеження можуть встановлюватися виключно законом-актом, ухваленим Верховною Радою як єдиним органом законодавчої влади в Україні. Встановлення таких обмежень підзаконним актом (постановою) суперечить ст. 1, 3, 6, 8, 19, 64 Конституції України. Однак на момент прийняття рішення Конституційного Суду, Постанова Уряду щодо продовження карантину втратила чинність (пункти 2-8, 11, 12, 12-1-12-3, 13-16 та пункт 6 на підставі Постанови КМУ № 641 від 22.07.2020). Саме тому народні депутати планують прийняти закон з метою технічного врегулювання процедури продовження карантину та не створювати підстав для розгляду законності Постанови Кабінету Міністрів України про продовження адаптивного карантину до 31 березня 2022 року у суді.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ