Дайджест новин Медичної сфери за період з 22.01.2022 по 29.01.2022

Медицина
Тижневий дайджест
22.01.2022 - 29.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 22.01.2022 по 29.01.2022.

Міністерство охорони здоров’я започаткувало створення контакт-центру для медичних працівників

Мета створення контакт-центру полягає в отриманні інформації про переведення медичного персоналу на неповний робочий день, аби не виплачувати заробітну плату, встановлену Урядом у розмірі не менше 20 000 гривень для лікарів та не менше 13 500 гривень для медичних сестер.

Цю інформацію будуть передавати до регіонального управління Держпраці, після чого буде направлено інспекційну перевірку щодо фактів зловживання у роботі керівництва закладу охорони здоров’я.

У разі встановлення факту порушення виплат заробітної плати медичному працівнику, на головного лікаря такого закладу охорони здоров’я буде накладено штраф у розмірі 65 000 гривень за кожного працівника, стосовно якого були допущені порушення. Водночас медичні заклади, в яких будуть виявленні порушення, проводитимуть аудит фінансової звітності лікарні.

Крім того, для покарання головних лікарів будуть залучати працівників МВС, НСЗУ та керівників регіональних департаментів охорони здоров’я для швидкого реагування на випадки невиконання передбачених Урядом завдань щодо забезпечення працівників зарплатами встановленого рівня.

Таким чином, як ми попереджали раніше, усю відповідальність за непрофесійні рішення Уряду перекладено на головного лікаря закладу охорони здоров’я.

Кримінальна відповідальність за підробку документів про щеплення

Народні депутати 25 січня 2022 року у другому читанні провадили голосування за законопроєкт № 6084. Зокрема пропонувалось доповнити Кримінальний кодекс України статтею, яка передбачала б покарання для тих, хто:

– використовує підроблені сертифікати про проходження повного курсу вакцинації (штраф від 17 до 34 тисяч гривень або обмеження волі до 2 років);

– вносить неправдиві відомості про проведення щеплень (штраф від 34 до 68 тисяч гривень або позбавлення волі на строк до 2 років);

– виготовляє з метою збуту сертифікати про проведення щеплень (штраф від 85 до 170 тисяч гривень або позбавлення волі до 3 років).

У такий спосіб Уряд придумав ще один інструмент психологічного тиску на людей, адже багато українців виступають проти щеплення від коронавірусної інфекції і масово звертаються за послугами до сімейних лікарів чи посередників для видачі їм сертифікату без введення вакцини.

Нині за виготовлення та збут підроблених сертифікатів про вакцинацію по всій Україні відкрито декілька сотень кримінальних проваджень.

Раніше ми повідомляли, що законодавча ініціатива щодо встановлення кримінальної відповідальності за підроблення сертифікатів не має достатнього підґрунтя для її прийняття. Статті Кримінального кодексу України в повному обсязі охоплюють вказане правопорушення для належного реагування у разі вчинення вказаних діянь.

В Україні зареєстрували новий лікарський засіб проти Covid-19

Міністерство охорони здоров’я зареєструвало медичний препарат для лікування коронавірусної інфекції «Молнупіравір» від компанії Merck.

Як вбачається з тексту додатку до Наказу № 160 від 26.01.2022, пігулки призначені для екстреного медичного застосування, тобто для лікування людей з групи ризику (з надмірною вагою, віком понад 60 років, з цукровим діабетом або хворобами серця). Ліки потрібні для того, щоб не допустити переходу до тяжкого ступеня перебігу хвороби.

«Молнупіравір» є першим схваленим противірусним препаратом прямої дії для перорального застосування задля зниження кількості носоглоткового інфекційного вірусу SARS-CoV-2 та вірусної РНК.

Однак останні оновленні дані дослідження ефективності експериментального лікарського засобу від Covid-19 показали, що препарат значно менш ефективний в якості зниження числа госпіталізованих та померлих пацієнтів, ніж повідомлялось раніше. Тобто нині ефективність пігулок показала лише 30%.

Низька ефективність лікарського засобу компанії Merck може мати серйозні наслідки з точки зору того, чи будуть країни і надалі купувати ці таблетки. Водночас проміжні дані, отримані від дослідження компанії Pfizer за експериментальною таблеткою Paxlovid, яка напередодні була схвалена Європейською комісією, показали зниження випадків госпіталізацій та смертей на 89%. Це вже призвело до того, що акції компанії впали на 14,9% — до $80,90. Франція стала першою країною, яка скасувала своє замовлення на поставку експериментального лікарського засобу «Молнупіравір».

Вказаний лікарський засіб ефективний лише протягом п’яти днів після появи симптомів у людини, а тому це ще один блискучий хід фармацевтичних компаній та марна трата бюджетних коштів.

Вкрай важливо відзначити, що препарат викликає мутації у вірусі, то чи не викличе він мутації в ДНК людини, і чи це не призведе до вибухового зростання різноманітних патології, адже його ефективність повністю недоведена? Також важливо наголосити, що необхідно завжди бачити баланс між вируцидним ефектом та шкодою для організму людини.

Однак незважаючи на отримані дані досліджень про низьку ефективність препарату та ризики мутацій ДНК людини, Україна все ж таки уклала контракт на поставку 300 тисяч курсів препарату «Молнупіравір», що обійдеться бюджету країни у 210 мільйонів доларів США.

Міністерство охорони здоров’я планує відтермінувати систему контролю за медичними висновками

Спільний представницький орган профспілок розмістив на своїй сторінці проєкт наказу МОЗ «”Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства охорони здоров’я України” щодо впровадження інструменту контролю внесення змін до медичних висновків про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров’я».

Основне завдання вказаного документу — відтермінувати повний перехід на електронні листки непрацездатності та надати можливість видачі паперових листків непрацездатності до 1 травня 2022 року.

Сімейний лікар матиме право виписати паперовий листок непрацездатності за умови, якщо:

– необхідно продовжити або закрити листок непрацездатності, виданий в паперовій формі до 1 жовтня 2021 року;

– закінчився термін (сім діб), протягом якого лікар міг внести зміни в Реєстр медичних висновків в електронній системі охорони здоров’я (у такому разі рішення про видачу листка непрацездатності приймає лікарсько-консультативна комісія ЗОЗ, а за її відсутності — медичний директор установи);

– особа всиновлює дитину протягом двох місяців з дати її народження, зазначеної у свідоцтві (лікар видає листок непрацездатності на підставі рішення суду про усиновлення та свідоцтва про народження);

– виникли технічні проблеми з передачею даних, що призвело до неможливості сформувати е-лікарняний протягом семи днів з дати створення медичного висновку про тимчасову непрацездатність для усунення таких проблем.

Слід зазначити, що заклади охорони здоров’я, що непід’єднані до електронної системи охорони здоров’я, не є підставою для видачі паперових лікарняних.

Механізм, який запрацює з 1 травня 2022 року, покликаний контролювати будь-які внесення змін до медичних висновків про тимчасову непрацездатність в електронній системі охорони здоров’я. Однак, як виявилось, під час розробки цифрового продукту не було враховано механізм повернення коштів, виплачених у зв’язку з електронними лікарняним, що видався лікарем на підставі помилково сформованого медичного висновку про тимчасову непрацездатність. Для усунення вказаного дефекту програмного забезпечення буде оголошено тендер на закупівлю послуг щодо розробки вказаного сервісу.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ