Нове рішення Кабміну: система моніторингу та аналізу потреби закладів охорони здоров’я

Нове рішення Кабміну: система моніторингу та аналізу потреби закладів охорони здоров’я

Як стало відомо редакції Intelmag, 17 січня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв рішення про створення інформаційно-аналітичної системи MedData на базі ДП «Медзакупівлі України». На даний момент на урядовому порталі України рішення Кабміну не опубліковано.

За задумом розробників, система MedData стане основою для моніторингу та аналізу потреби закладів охорони здоров’я та оновлення в режимі реального часу інформації про залишки лікарських засобів та медичних виробів.

Наразі система MedData консолідує наступні дані:

 • статуси закупівельних процедур за централізованими програмами з охорони здоров’я із відповідними посиланнями у системі Prozorro;
 • графіки поставок товарів за укладеними ДП «Медзакупівлі України» контрактами в Україну та по регіонах;
 • збір та моніторинг залишків у лікарнях товарів, закуплених та доставлених ДП «Медзакупівлі України»;
 • залишки та очікувані надходження засобів індивідуального захисту, тестів, лікарських засобів і розчинів;
 • наявність ШВЛ та іншого обладнання, забезпеченість киснем;
 • ліжковий фонд, кількість виділених ліжок під пацієнтів з COVID-19, з підведеним киснем та реанімаційні, кількість зайнятих таких ліжок;
 • задіяний персонал.

Крім того, через інформаційно-аналітичну систему MedData буде вестися збір даних щодо логістики та залишків вакцини від COVID-19. Такі дані стануть основою для аналізу поточної ситуації та прийняття рішень щодо протидії COVID-19 з боку Уряду та Ради національної безпеки i оборони. До речі, на сьогодні така інформація надходить з чотирьох національних складів (ДП «”Укрвакцина” МОЗ України», ДП «”УкрМедПостач” МОЗ України», ТОВ «Фармасофт» та БЦ «Фармація»), а також з 27 регіональних i 1 159 місцевих лікарень.

Вся інформація буде відображатися у наступних ресурсах:

 1. Telegram-бот ДП «Медзакупівлі України» — інформація про наявність та залишки препаратів на рівні регіонів та лікарень. Канал містить дані про тендери та очікувані поставки, закуплені препарати у кількостях та дозуваннях; (режим доступу: https://t.me/medpro_ukraine bot)
 2. Дешборди на сайті ДП «Медзакупівлі України» — інформація про перебіг процедур, очікувані вартості, переможців процедур i товар, що закуплений, економію на процедурах та поставки; (режим доступу: https://medzakupiv1i.com/uk/gromadyanam)
 3. Дешборди РНБОУ — інформація щодо перебігу вакцинальної кампанії; (режим доступу: https://hea1th— security.rnbo.gov.ua/vaccination)
 4. Дешборди Кабінету Міністрів України — інформація про товари для протидії COVID-19. (режим доступу: https://covid19.gov.ua/analitichni-paneli-dashbordy)

У перспективі на базі системи MedData планується створення інтерфейсу для адміністрування даних довідника вакцин від COVID-19 з наданням доступу «Центру громадського здоров’я» для внесення, схвалення та адміністрування вcix даних довідника вакцин, а також «Державному експертному центру Міністерства охорони здоров’я України» для внесення даних щодо вакцин від COVID-19, наявних у Державному реєстрі лікарських засобів.

У майбутньому цей сервіс буде обов’язковим для всіх контрагентів, які надаватимуть послуги в межах централізованих медичних закупівель. Відповідно до цього у ДП «Медичні закупівлі України» буде створена база постачальників та відображена їхня історія участі в закупівлях.

Варто відзначити, що проєкт MedData впроваджується безпосередньо за підтримки спеціалістів проєкту USAID SAFEMED (Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців), які і надалі продовжать підтримувати вдосконалення системи та її реєстрів. Повноцінний запуск аналітичної системи можливо прогнозувати на кінець 2022 року, адже в цей час закінчується термін дії договору на консультативні послуги.

На сьогодні система вже здійснює централізований збір даних із закладів охорони здоров’я, надає рекомендації-прогнози та допомагає Міністерству охорони здоров’я ефективніше планувати централізовані закупівлі і поставки. Внаслідок співпраці закупівельної організації та USAID працює Prozorro Market, на якому і базується платформа публічних закупівель та яким користуються постачальники лікарських засобів і виробів медичного призначення.

Рішення про запровадження інформаційно-аналітичної системи MedData зокрема передбачає відслідковування інформації про укладені договори, графік поставок, документи та звіти про виконання зобов’язань в межах укладених договорів, а також відстежування інформації щодо наявності препаратів та поставок в онлайн-режимі.

Таким чином, ДП «Медичні закупівлі України» володітиме окремою базою даних про реальний стан проведення публічних закупівель, що буде знаходитись у руках центральної закупівельної організації, яка самостійно визначатиме інформацію для публічного доступу. Також, згідно із вказаним проєктом, планується досягти нового рівня управління у фармацевтичному секторі, провести оптимізацію фінансування фармацевтичного напрямку та підвищити доступність й належне використання лікарських засобів в Україні.

Водночас звертаємо увагу на те, що право забезпечувати функціонування державної інформаційно-аналітичної системи MedData в мережі інтернет надано компанії з приватного сектору. Централізований збір даних усіх учасників медичних закупівель в Україні проводитиме приватна компанія ТОВ «ДЕ НОВО» (код ЄДРПОУ 35877574). Її кінцевий бенефіціарний власник — Уткін Євгеній Володимирович, за участю якого частково або повністю проводиться господарська діяльність на території Російської Федерації.

Уткін Євгеній Володимирович: комерційна діяльність, активи

Нове рішення Кабміну: система моніторингу та аналізу потреби закладів охорони здоров’я
Уткін Євгеній Володимирович — президент IT-холдингу «KM Core», бенефіціарний власник дочірнього підприємства «КМС Україна», ТОВ «КМ Техно», ТОВ «Квазар-Мікро» та екс-член ради директорів АТ «Мікрон». Фото (с) logos-ukraine.com.ua

У 2005 році компанія «Сітронікс» (Sitronics) придбала 51% компанії «Квазар-Мікро» (у 2004 «Квазар-Мікро» стала частиною концерну «Сітронікс», що входить до АФК «Система».) У 2009 компанія Кvazar-Micro Securities викупила у ВАТ «Сітронікс» напрям IT-дистрибуції та бренд «Квазар-Мікро». У 2009 році Євгеній Уткін обраний членом ради директорів компанії «Сітронікс». У 2010 року він заснував холдінг Core KM, інтегрувавши в нього кілька IT-компаній. KM Core — це трансформація компанії «Квазар-Мікро». У 2012 року компанія «Сітронікс Інформаційні Технології» увійшла до складу NVision Group у результаті інтеграції активів групи ВАТ РТІ та ЗАТ NVision Group. У 2013 році компанія перейшла під бренд NVision Group («Енвіжн Україна»). У 2021 році компанія «Сітронікс» змінила власника, у зв’язку з чим було переглянуто стратегію розвитку та напрями діяльності. Також було здійснено повноцінний ребрендинг, під час якого компанія змінила назву на Seeton.

Додатково: у 2018-2019 роках у НДІМЕ було розроблено та розпочато виробництво у ПАТ «Мікрон» мікросхем для електронного паспорта громадянина Російської Федерації.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Висновки:

 1. Враховуючи зазначене, виникає питання: чому Уряд вкотре передає в адміністрування державної системи даних (у даному випадку центральних медичних закупівель та звіти з їхньої реалізації) компанії, бенефіціарним власником якої є приватна особа? Невже події, пов’язані з кібератаками низки вітчизняних державних ресурсів, недостатньо красномовно продемонстрували вразливість та незахищеність цих ресурсів?
 2. Зважаючи на свіжий досвід, логічною дією для розробників перед запуском нового медичного ресурсу було б тестування системи на вразливість від кібератак.
 3. Також, з огляду на реформування української медичної системі за кошти країн-партнерів, викликає занепокоєння співпраця ДІАС MedData з приватною юридичною особою, кінцевий бенефіціар якої прямо чи опосередковано пов’язаний з Росію. Адже ця співпраця відбувається в напрямку виконання стратегічних для української медичної системи завдань.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ