Дайджест новин Медичної сфери за період з 08.01.2022 по 16.01.2022

Медицина
Тижневий дайджест
з 08.01.2022 по 16.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 08.01.2022 по 16.01.2022.

Україна та Всесвітня організація охорони здоров’я схвалили угоду про співробітництво на найближчі два роки

Угоду підписано з метою продовження співробітництва зі спеціалізованою міжнародною організацією в області охорони здоров’я в міжнародному масштабі. ВООЗ в межах укладеної угоди здійснює консультацію Міністерства охорони здоров’я України з питання реформування системи охорони здоров’я відповідно до сучасних міжнародних стандартів. Зокрема вона проводить розробку стратегії реформування механізму фінансування охорони здоров’я, надає рекомендації щодо затвердження нових протоколів лікування, сприяє в питанні доступу до лікарських засобів та вакцин міжнародних фармацевтичних компаній.

Запровадження тотального контролю за обігом антимікробних препаратів

Відповідно до Наказу № 1614 від 03.08.2021 Міністерства охорони здоров’я 01.01.2022 року, набула чинності Інструкція з впровадження адміністрування антимікробних препаратів у закладах охорони здоров’я, які надають медичну допомогу в стаціонарних умовах. Це означає, що відтепер проводитиметься контроль за призначенням лікарем антибіотиків (29 лікарських засобів) пацієнту та застосовуватиметься індекс оцінки виправданості призначення. Такий підхід дозволить контролювати обіг й відпуск антибіотиків не лише в аптечних закладах, а й безпосередньо в лікарнях.

Уряд прийняв Постанову щодо мінімального рівня заробітної плати медичного працівника 

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про підвищення заробітної плати медичним працівникам». Як зазначено в тексті документу, з 1 січня 2022 року лікар має отримувати заробітну плату на рівні не менше за 20 тисяч гривень, а медсестра — не менше 13,5 тисяч гривень. Заробітна плата формуватиметься за рахунок посадового окладу, доплат та премії за престижність на розсуд головного лікаря закладу охорони здоров’я. Так, безумовно, підвищення заробітної плати — необхідна та суттєва законодавча ініціатива. Однак, як ми раніше попереджали, підвищення в такому вигляді має суттєві негативні наслідки для всієї медичної сфери. Справа в тому, що підвищення зарплати медичним працівникам здійснюватиметься через збільшення вартості тарифів на медичні послуги, що їх оплачує Національна служба здоров’я України. А відтак це призведе до посилення конкурентоспроможності між будь-якими закладами, які надають медичні послуги згідно з договорами, підписаними з НСЗУ. Як наслідок, лікарні, що не матимуть достатнього фінансування для забезпечення своїх працівників заробітною платою встановленого рівня, вимушені будуть піти на скорочення персоналу та реорганізацію свого закладу. Це призведе до того, що непрофільні відділення будуть об’єднувати, або взагалі приймуть рішення про закриття такого закладу охорони здоров’я як неефективного. Єдиний спосіб врятувати медичний заклад, який не матиме змоги зробити це самотужки, це дофінансовувати його за рахунок місцевого бюджету.

В Україні оновлено Порядок проведення процедури звільнення лікарських засобів від оподаткування податком на додану вартість

Згідно з текстом опублікованої Постанови Кабінету Міністрів України вбачається, що основним нововведенням стало зобов’язання Міністерства охорони здоров’я України розміщувати на своїй офіційній сторінці в мережі інтернет дані стосовно всіх юридичних чи фізичних осіб, що отримали право на проведення закупiвель у сфері охорони здоров’я за бюджетні кошти без застосування до них оподаткування ПДВ. Крім того, було розширено перелік документів, які вимушені подавати імпортери лікарських засобів до МОЗ не пізніше ніж за 10 робочих днів до дня ввезення на митну території медичних виробів чи ліків. Вказані зміни направлені на посилення прозорості у сфері відносин щодо імпорту лікарських засобів та медичних виробів. При цьому може виникати ризик затягування часу на період схвалення ввозу конкретної партії медичних товарів, що в свою чергу супроводжується зловживаннями з боку працівників профільного Міністерства.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ