Covid-паспорт можуть почати імплантувати під шкіру

Covid-паспорт можуть почати імплантувати під шкіру

За даними ресурсного центру коронавірусу Джона Гопкінса, з початку пандемії Covid-19 заразилось майже 282 мільйонів людей по всьому світу. Серед них понад 5,4 мільйони людей загинули через тяжкий перебіг та ускладнення хвороби. Для подолання наслідків пандемії запроваджено карантинні обмеження та розпочато масштабну кампанію з вакцинації. При цьому виникло питання: як бути людям, які отримали повний курс вакцинації, однак позбавлені можливості перетинати кордони між країнами. Для вирішення цієї проблеми країни світу почали працювати над створеннями Covid-паспортів. На думку розробників, наявність подібних документів дала б людям можливість вільно подорожувати світом.

Паралельно зі створенням власних паспортів вакцинації країни розпочали змагання із започаткування першого уніфікованого міжнародного документу. Особливо важливою ця ідея стала для країн, економіка яких безпосередньо залежить від туризму. До таких країн відносяться, наприклад, Греція, Іспанія, Італія, Австрія та Кіпр.

Переваги та недоліки запровадження Covid-паспорту

У результаті запровадження Covid-паспорту передбачається, що до туристів не буде застосовуватись обов’язкова вимога мати сертифікат про вакцинацію. Навпаки — будь-хто із цим документом матиме перевагу в обходженні звичайних карантинних обмежень, яких вимагають від невакцинованих туристів, а саме: дотримуватись карантину, надавати негативний ПЛР-тест та інше. Тобто власники Covid-паспортів безперешкодно перетинатимуть кордони та не зважатимуть на карантинні обмеження окремих країн світу. Для убезпечення підробки такого паспорту фахівці запропонували використовувати унікальний QR-код.

Втім, забезпечення Covid-паспортів QR-кодами тягне за собою купу проблем, які слід було б передбачити до початку запровадження такої технології ідентифікації. Як відомо, нині з’являється безліч випадків підробки ковідних документів, а тому необхідно продумати варіанти швидкого способу видалення, анулювання чи переоформлення Covid-сертифікату/паспорту. Йдеться не тільки про Україну — подібна практика є доволі поширеною у світі.

Попри ці суттєві проблеми, конкуренція із створення Covid-паспорту між країнами набирає обертів. Все частіше окремі країни у співпраці із компаніями розробляють власні версії цих документів. Це, у свою чергу, в майбутньому призведе до більших інновацій та трансформацій Covid-паспорту.

Вимушена вакцинація — двигун прогресу

Схоже на те, що потреба у проведенні щеплення від коронавірусної інфекції Covid-19 посприяла стрімкому розвитку науки про імунізацію. В той же час конкуренція за першість у сертифікації вакцини вплинула на розвиток технологій ідентифікації. Йдеться про використання «хмарних» технологій (редакція: Технології розподіленої обробки цифрових даних за допомоги комп’ютерних ресурсів. Йдеться про свого роду користувацький онлайн-сервіс). Такі інновації сьогодні запроваджуються для перевірки Covid-сертифікатів/паспортів.

У результаті, згідно з позицією Міжнародної асоціації повітряного транспорту (The International Air Transport Association — IATA) та Організації Об’єднаних Націй (United Nations), з виникненням уніфікованого міжнародного Covid-паспорту настане епоха подорожей світом без будь-яких інших документів, що посвідчують особу.

Covid-паспорт можуть почати імплантувати під шкіру
Фото (с) Intelmag

Український досвід

Можливість оцінити темпи цифрової трансформації та користь «хмарних» технологій відкрилася для українців у мобільному застосунку «Дія», в якому, окрім інших документів, відображений і сертифікат вакцинації.

Covid-паспорт можуть почати імплантувати під шкіру
Фото (с) Міністерство цифрової трансформації України

Євросоюз офіційно визнав українські Covid-сертифікати в застосунку «Дія». Водночас Україна визнає сертифікати країн-членів ЄС та інших країн, що приєдналися до ініціативи Digital COVID Certificate.

Міжнародні досягнення

Одним з цікавих технологічних досягнень, що реалізувалося на тлі необхідності створення ресурсів щодо ідентифікації вакцинованих громадян, є розробка мікрочип-імплантату від шведської компанія Epicenter. Мікрочип зберігає дані про статус вакцинації від коронавірусу. Найближчим часом застосунок буде доступний на загальному ринку.

За формою та розміром цей мікрочип неможливо відрізнити від рисового зерна. За допомогою спеціального шприца він імплантуватиметься під шкіру, наприклад, в руку між великим і вказівним пальцями. Дані зчитуватимуться за допомогою функції протоколу зв’язку ближнього поля NFC (Near Field Communication). Ця технологія зазвичай використовується для безконтактних платежів та систем входу без ключа.

Covid-паспорт можуть почати імплантувати під шкіру
Фото (с) Intelmag

За інформацією Daily Mail, компанія-розробник переконує, що вилучення гаджету не нестиме ускладнень для організму людини. Передбачається, що у найближчому майбутньому технологія стане альтернативою використанню QR-коду.

«Звичайно, внесення чогось у своє тіло — досить великий крок, і спочатку таке здавалося навіть мені занадто. Але з іншого боку, я маю на увазі, що люди імплантують у своє тіло щось, наприклад, кардіостимулятори та інше, щоб контролювати своє серце. Це набагато серйозніша річ, ніж наявність невеликого чипа, який справді може взаємодіяти з пристроями», — заявив співзасновник компанії Epicenter Патрік Местертон.

Однак не всі вчені погоджуються із безпечністю пристрою. На думку Бена Ліббертона — мікробіолога, який працює в швецькій лабораторії MAX IV (проводить дослідження за допомогою рентгенівських променів), — застосування мікрочипів є загрозою. Вчений попереджає, що електронні імплантати можуть спричинити «інфекції або неочікувані реакції імунної системи». Крім того, Ліббертон вважає, що найбільший ризик у застосування мікрочипів пов’язаний із даними, що зберігаються у мікросхемі.

«На даний момент імплантати збирають і передають мало даних, але, ймовірно, їхня кількість збільшиться», — зазначає дослідник.

Новизна технології ідентифікації за допомогою мікрочип-імплантату лякає людей. Адже роком раніше у світі поширювалась теорія змови щодо мікрочипування через масову вакцинацію. Згідно з опитуванням, опублікованим газетою New York Daily News, 44% республіканців Сенату США вважають, що головний спонсор у боротьбі з ковідом Білл Гейтс працює над вакциною від коронавірусу саме тому, що має на меті встановити в неї мікрочип.

«Зрештою, ця технологія стане стандартизованою, що дозволить вам використовувати її як паспорт, квиток в громадському транспорті, усі можливості для придбання тощо», — відзначив Тод Вестбі — колишній генеральний директор Three Square Market (технологічна компанія, яка першою запропонувала своїм співробітникам подібні безкоштовні мікрочип-імплантати).

У той же час мікрочипи поступово стали популярними в багатьох європейських державах та тих країнах, що мають намір випередити одне одного у застосуванні Covid-паспорту.

Висновки

  1. З огляду на зазначене виникає ряд питань. Зокрема, які саме дані збиратимуться завдяки застосуванню подібних гаджетів, та які саме фахівці матимуть до них доступ? Відомо, що накопичення різного роду інформації в одному місці може стати причиною хакерства та шахрайства. У разі широкого застосування мікрочип-імплантатів виникне ризик втрати даних щодо медичних записів, фінансової інформації, записів про адміністративну чи кримінальну відповідальність, GPS-координат персони, будь-яких фізичних контактів тощо.
  2. З огляду на заяву колишнього генерального директора компанії Three Square Market Тода Вестбі щодо стандартизованої технології, використання мікрочип-імплантатів в повсякденному житті може створити дискримінацію та позбавлення людей, які не матимуть такого Covid-паспорту, можливостей вільно пересуватись, купувати їжу та банально розраховуватись за комунальні послуги. На думку редакції, це неприйнятне вторгнення у тіло людини та обмеження її свободи, що в свою чергу нівелює права людини.
  3. Зараз не виникає питання про обов’язковість отримання подібного мікрочипу. Однак зважаючи на законодавчі нововведення щодо обов’язкової вакцинації від коронавірусної інфекції, де можуть бути гарантії того, що разом з вакцинацією обов’язковим не стане отримання мікрочипу? Адже таким чином він може стати альтернативою діючому електронному Covid-паспорту через додаток мобільного гаджету.
  4. Зважаючи на зміни та реформи в Україні, які зорієнтовані на досвід Європейського Союзу та Сполучених Штатів Америки, існує висока ймовірність реалізації вищезазначеної ініціативи, якщо це буде встановлено на законодавчому рівні.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ