Дайджест новин Медичної сфери за період з 20.12.2021 по 27.12.2021

Медицина
Тижневий дайджест
20 - 27 грудня 2021

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 20.12.2021 по 27.12.2021.

Зменшився розмір посадового окладу керівника закладу охорони здоров’я

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1334, відповідно до якої має бути ліквідована диспропорцію між розміром оплати праці медпрацівників і керівників закладів охорони здоров’я. З 1 січня 2022 року посадовий оклад керівника не може перевищувати розмір середньої заробітної плати медпрацівників закладу охорони здоров’я більш ніж на 60%. Крім того, головний лікар чи директор закладу охорони здоров’я зобов’язаний диференціювати рівень заробітної плати працівників з урахуванням їхньої кваліфікації, обсягів, складності, відповідальності та умов виконуваної роботи. Проте зменшення посадового окладу керівника закладу охорони здоров’я спонукатиме його до пошуку альтернативного джерела доходу. Наприклад, це може бути домовленість з привілейованим постачальником фармацевтичної продукції за завищеною ціною за відповідну винагороду. Зі свого боку вказана законодавча ініціатива не вирішить питання справедливого підходу до формування розміру заробітної плати головного лікаря та проблеми дисбалансу із зарплатою медичним персоналом. Квартальна премія знівелює будь-які обмеження щодо розміру посадового окладу. Якщо говорити про відповідальних та відносно чесних головних лікарів, то вони приймуть рішення звільнитись та знайти більш високооплачувану роботу, враховуючи покладену на них відповідальність за організаційну діяльність у закладі охорони здоров’я.

Міністерство охорони здоров’я планує розділити первинну та спеціалізовану медичну допомогу

Готується проєкт постанови Кабінету Міністрів України про розподіл первинної та спеціалізованої медичної допомоги в межах одного закладу охорони здоров’я. Такі дії направлені на продовження реформування первинної ланки надання медичної допомоги, започаткованої ще за часів каденції Уляни Супрун. Ймовірно, це робиться з метою «розчищення» ринку з надання медичних послуг для відокремлених підрозділів мережі приватних клінік, які матимуть перевагу над державними закладами охорони здоров’я та надаватимуть високовартісну профільну медичну допомогу в будь-якому куточку України.

Правовий захист працівників екстреної медичної допомоги

До парламенту надійшов законопроєкт № 6423, відповідно до якого планується вдосконалення правового захисту працівників екстреної медичної допомоги під час виконання функціональних обов’язків. Як вбачається з тексту документа, Розділ XV Кримінального кодексу України планують доповнити окремою статтею 350-1 «Погроза або насильство щодо працівника системи екстреної медичної допомоги, який входить до складу бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги», що посилить відповідальність за напади. Однак вказана ініціатива виглядає досить поверхневою. У разі якщо здійснювалось перешкоджання реалізації професійних обов’язків працівника екстреної медичної допомоги шляхом вчинення погрози вбивства або безпосереднім вчиненням насильницьких дій щодо вказаних осіб, то вказане діяння слід класифікувати за статтями 121, 122, 125, 126, 129 Кримінального кодексу України. Якщо перешкоджання здійснювалось з метою припинення службової діяльності відповідної особи шляхом нанесення побоїв або заподіяння легкого, середньої тяжкості чи тяжкого тілесного ушкодження, вказані дії необхідно кваліфікувати за статтею 350 «Погроза або насильство щодо службової особи чи громадянина, який виконує громадський обов’язок». При цьому варто зазначити, що «вчинення кримінального правопорушення у зв’язку з виконанням потерпілим свого службового або громадського обов’язку у кримінальному законі визнається обставиною, яка обтяжує покарання за будь-яке інше кримінально каране діяння» (пункт 4 частини 1 статті 67 Кримінального кодексу України). Отже, вказана законодавча ініціатива є надто суб’єктивною та недостатньо обґрунтованою.

ДП «Медичні закупівлі України» уклало угоди на закупівлю 225 кисневих станцій

Державне підприємство уклало контракти на закупівлю 225 кисневих станцій. Загальна вартість витрат скала 648 мільйонів гривень. Згідно із домовленостями, постачання кисневих станцій до лікарень розпочнеться у першому кварталі 2022 року. Це надзвичайно важливий крок на фоні катастрофічної нехватки кисню у лікарнях. Одна киснева станція може продукувати 500 літрів за хвилину з концентрацією кисню не менше 93%. У першу чергу, обладнання буде направлено до опорних Сovid-лікарень в Україні.

У Сполучених Штатах Америки схвалили ін’єкційне лікування для доконтактної профілактики ВІЛ

Управління з контролю за харчовими продуктами та лікарськими засобами США схвалило медичний препарат Apretude (каботегравір у формі суспензії для ін’єкцій з розширеним вивільненням) фармацевтичної компанії ViiV Healthcare для використання для дорослих та підлітків з групи ризику, з масою тіла не менше 35 кг (77 фунтів) для доконтактної профілактики (PrEP), щоб знизити ризик отримання ВІЛ під час статевого акту. Препарат спочатку вводиться у вигляді двох початкових ін’єкцій з інтервалом в один місяць, а потім кожні два місяці. Пацієнти можуть розпочати лікування з Apretude або приймати каботегравір внутрішньо протягом чотирьох тижнів, щоб оцінити, наскільки добре вони переносять препарат. Існує висока ймовірність того, що III фаза клінічних випробувань медичного препарату Apretude проводитиметься в Україні на безкоштовній основі.

Компанія BioNTech починає тестувати на людях мРНК-вакцину проти раку

Біотехнологічна компанія BioNTech розпочинає II фазу клінічного випробування на людях мРНК-вакцин проти раку. Нова вакцина проти раку за технологією аналогічна вакцинам від Covid-19 компаній Pfizer-BioNTech та Moderna. В Україні тестування вакцини поки що не планується.

Наступного року Європа скоротить термін дії іноземних Covid-сертифікатів

Європейська Комісія прийняла рішення про скорочення терміну дії цифрового Covid-паспорту до дев’яти місяців (з 365 до 270 днів). Така ініціатива пов’язана з тим, що деякі країни Європейського Союзу вводять додаткові обмеження для подорожуючих з метою запобігання поширенню нового штаму коронавірусу Omicron. Нові правила стануть обов’язковими для 27 країн ЄС з 1 лютого 2022 року. Після затвердження Єврокомісією нових правил в Україні термін дії Covid-паспорту також буде скорочений. У разі прострочення терміну дії 270 днів подорожуючий не матиме змоги потрапити на територію країни за своїм Covid-паспортом.

Держлікслужбу визначили уповноваженим органом у сфері донорства крові

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1378 «Про визначення уповноваженого органу у сфері донорства крові та компонентів крові, функціонування системи крові та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до якої уповноваженим органом у сфері донорства крові, компонентів крові та функціонування системи крові стане Держлікслужба. До її основних функцій на постійній основі належатиме проведення контролю за діяльністю суб’єктів господарювання, які забезпечують заготівлю, переробку, тестування та розподіл донорської крові.

Інноваційні ліки від коронавірусу звільнили від оподаткування

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1356 «Про внесення змін до переліків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224 та від 22 вересня 2021 року № 1012» від 23.12.2021, відповідно до якої інноваційні лікарські засоби для лікування Covid-19 звільнятимуться від податку на додану вартість. До переліку лікарських засобів, необхідних для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій гострої респіраторної хвороби Covid-19, увійшли такі позиції як: «Молнупіравір», «Ритонавір», «Ібупрофен», «Бамланівімаб», «Етезевімаб», «Касиривімаб», «Імдевімаб» та «Фавіпіравір». Україна одна з перших країн, яка отримуватиме інноваційні ліки прямої дії від Covid-19, хоча при цьому невідома їхня ефективність проти нових штамів коронавірусу.

На будівництво лікувально-реабілітаційного корпусу Інституту Амосова додатково виділено 76,7 мільйонів гривень

Для завершення будівництва лікувально-реабілітаційного корпусу державної установи «Національний інститут серцево-судинної хірургії імені М. М. Амосова НАМНУ» Уряд додатково виділив 76,7 мільйонів гривень. При цьому він скоротив обсяг коштів, передбачених державною програмою 2301810 «Реалізація державного інвестиційного проєкту “Будівництво сучасного лікувально-діагностичного комплексу Національної дитячої спеціалізованої лікарні Охматдит”»

Попередня оплата послуг з розробки проєктної документації для створення біокластеру здійснюватиметься у 100% розмірі

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 1361 «Про внесення змін до пункту 19 Порядку державного фінансування капітального будівництва», відповідно до якої дозволено проводити попередню оплату послуг з розроблення проєктної документації для створення біокластеру «Біологічна безпека та розвиток біотехнологічних технологій» у повному обсязі за укладеним договором на строк не більше шести місяців. Згідно із паспортом бюджетної програми КПКВК 2301300 (Створення біокластеру «Біологічна безпека та розвиток біотехнологічних технологій»), на оплату послуг із розроблення проєктно-кошторисної документації для створення адміністративно-лабораторного комплексу закладено 7 мільйонів гривень. Виконання функцій замовника робіт з розробки проєктно-кошторисної документації покладено на державне підприємство «Укрмедпроектбуд». Переможцем з проведення робіт обрано компанію ТОВ «Енергоефективність та консалтинг» із запропонованою ціною за послуги у розмірі 5,6 мільйонів гривень.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ