Поліомієліт в Україні: чи існує загроза епідемії

Поліомієліт в Україні: чи існує загроза епідемії

Під час пандемії коронавірусної інфекції вся система охорони здоров’я України працює в боротьбі із наслідками пандемії Covid-19. При цьому не приділяється достатньої уваги боротьбі з іншими не менш серйозними хворобами, які вимагають відповідального ставлення до здоров’я. Зокрема йтиметься про інфекційне захворювання поліомієліт.

Поліомієліт — гостре вірусне захворювання, яке здебільшого вражає дітей віком до п’яти років. Вірус передається від людини до людини в основному фекально-оральним шляхом або, рідше, звичайним носієм (наприклад, із зараженою водою або їжею, через брудні руки) і розмножується в кишечнику, звідки може проникнути в нервову систему та викликати параліч.

Як відомо, від поліомієліту немає ліків, його можна лише запобігти шляхом багаторазової вакцинації, що дозволить захистити дитину протягом усього життя. Задля боротьби із цим захворюванням у 1989 році Європейське регіональне бюро Всесвітньої організації з охорони здоров’я прийняло резолюцію про знищення поліомієліту в Європейському регіоні до 2000 року. Відповідно до цього рішення було проведено одномоментну масову вакцинацію проти поліомієліту всіх дітей віком до 5 років.

Не винятком була і Україна, де у 1995 році було проведено два тури вакцинації проти поліомієліту всім дітям до шестирічного віку, і в 2002 році Україна була сертифікована як країна без поліомієліту.

Для боротьби із цим захворюванням в Україні використовують два види вакцини:

— оральну поліомієлітну вакцину (викликає легку інфекцію, що створює імунітет від дикого поліовірусу);

— інактивовану поліомієлітну вакцину (вакцина, яка містить мертвий вірус).

Нині вакцинація від поліомієліту входить до переліку обов’язкових щеплень, які здійснюються за Календарем щеплень. Закупівлю та доставку цих вакцин проводить за бюджетні кошти Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ).

Поліомієліт в Україні: чи існує загроза епідемії
Календар профілактичних щеплень. (с) МОЗ України

Вакцина від поліомієліту може бути дієвою не тільки для дітей, а і для дорослих, якщо вони не мають певних протипоказань: підвищена чутливість організму або деякі алергічні реакції, вагітність чи імунодефіцит.

Завдяки вакцинації в Україні з 1996 року не було зареєстровано жодного випадку поліомієліту. Втім, незважаючи на попередні досягнення у подоланні інфекції, цього року в Україні зафіксували та підтвердили випадок паралічу у півторарічної дитини з Рівненської області. Випадок класифікували як надзвичайну ситуацію біологічного характеру обласного масштабу та для убезпечення населення затвердили план протиепідемічних заходів з недопущення поширення інфекції. Водночас випадки поліомієліту були зафіксовані і на Закарпатті.

Останній раз подібне відбулося у 2015 році, коли на Закарпатті було виявлено два випадки гострого в’ялого паралічу. Хвороба в основному вражає нижні кінцівки, рідше наступає параліч тулуба та голови. Тоді профільне Міністерство та Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) наполягали на тому, що захворювання викликане поліовірусом, похідним від вакцинного штаму. У зв’язку з цим було прийнято рішення провести заходи, направлені на профілактику розповсюдження поліомієліту в Україні.

Ці випадки були підтверджені регіональною референс-лабораторією ВООЗ з діагностики поліомієліту як вакцино-спорідненого поліовірусу І типу. Згідно із цими даними, Міністерство охорони здоров’я України 01.09.2015 публічно оголосило про встановлені випадки захворювання і класифікувало їх як спалах відповідно до класифікації ВООЗ.

Зважаючи на це, до України було доставлено гуманітарну партію вакцини від поліомієліту, куплену фондом ЮНІСЕФ безпосередньо у французького виробника (Sanofi Pasteur) за 3 мільйони канадських доларів, виділених урядом Канади. Навколо цієї партії вакцини спалахнув неабиякий скандал. Справа в тому, що під час транспортування її розморозили, а після привезення в Україну заморозили знову (порушення умов зберігання при транспортуванні — не дотримано «холодовий ланцюг»).

Цікаво, що на той період представники громадської спілки «Коаліція за вакцинацію» влаштували мітинги на підтримку застосування зіпсованих вакцин та спробували скасувати рішення Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками, яка в свою чергу заблокувала такі поставки вакцини та її застосування для щеплення дітей від поліомієліту.

За даними Центру громадського здоров’я, на 2021 рік загальне охоплення дітей щепленнями від поліомієліту становить лише 53%.

Поліомієліт в Україні: чи існує загроза епідемії
Фото (с) Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України»

Зважаючи на ситуацію, яка нещодавно виникла на Рівненщині, міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко розглядає два варіанти розвитку подій. Перший: вакцинувати всіх невакцинованих дітей до десяти років у рамках «підчищувальної» кампанії. Другий варіант: зробити щеплення всім дітям до шести років, незалежно від статусу вакцинації.

«За короткий період, два-три тижні, потрібно зробити близько півтора мільйона щеплень — для цього потрібен великий ресурс», —

__________________

 Віктор Ляшко – Міністр охорони здоров’я України

Вакцину для щеплення проти поліомієліту Україна закупила ще за кошти державного бюджету на 2018 рік, і вона зберігалась за рахунок потужностей Державного підприємства «Укрвакцина» Міністерства охорони здоров’я України. Останній Наказ з приводу розподілу імунобіологічного препарату «Поліо Сабін™ один і три (оральна) двохвалентна вакцина для профілактики поліомієліту типів 1 та 3 (допв)», по 10 доз (1 мл) у флаконі, по 100 флаконів у картонній коробці виробництва бельгійської компанії «ГлаксоСмітКляйн Біолоджікалз С. А.», закупленого за кошти Державного бюджету України на 2018 рік за бюджетною програмою КПКВК 2301400 («Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру» за напрямом «Закупівля лікарських засобів, імунобіологічних препаратів (вакцин), медичних виробів, інших товарів і послуг» у частині «Закупівля імунобіологічних препаратів для проведення імунопрофілактики населення та виробів для забезпечення умов температурного контролю імунобіологічних препаратів, та медичних виробів»), датований від 12 листопада 2021 року, відповідно до якого вакцини були остаточно розподілені між регіонами України.

За даними державної установи «Центр громадського здоров’я» Міністерства охорони здоров’я України, станом на 01.10.2021 наявність вакцини від поліомієліту у регіонах України складає в загальній кількості 623,4 тисячі доз (209 тисяч доз інактивованої поліомієлітної вакцини та 414,3 тисяч доз оральної поліомієлітної вакцини).

  • При цьому кількості наявної вакцини може не вистачити, аби зробити щеплення півтора мільйонам дітей по всій Україні. А тому на сьогоднішній день в Україні епідеміологічна ситуація продовжує залишатись на рівні занепокоєння.
  • За підрахунками, необхідно здійснити закупівлю майже 1,2 мільйона доз вакцин від поліомієліту, виділити на це з державного бюджету мінімум 72 мільйони гривень та оплатити логістичні послуги.
  • Беручи до уваги відсутність інформації щодо дати доставки вакцини від поліомієліту до України, слід припускати, що наявна вакцина могла бути законтрактована ще у 2017 чи у 2018 році за індивідуальним планом постачання аж до 2021 року. Таким чином реальний термін придатності вакцини міг бути зменшений. А офіційну позицію Міністерства охорони здоров’я щодо виділення бюджетних коштів у 2018 році можна розцінювати як спосіб приховати завершення реального строку придатності імунобіологічних препаратів.

Водночас слід зазначити, що термін придатності вакцини складає 24 місяців (два роки) за умови зберігання при температурі -20 °C або півроку, якщо зберігання відбувається при температурі від +2 °C до +8 °C. Разом з тим реєстраційне посвідчення імунобіологічного препарату «Поліо Сабін™» закінчується 31.03.2022.

Як наслідок, профільному Міністерству вкрай важливо реалізувати наявну вакцину до лютого місяці 2022 року. Якщо цього не відбудеться, вакцину доведеться утилізувати, а на це потрібні будуть додаткові бюджетні кошти, яких і таких не вистачає на забезпечення ефективної роботи системи охорони здоров’я. Поряд з цим варто звернути увагу на те, що протягом 2019-2021 років паспорт бюджетної програми КПКВК 2301400 не передбачав цільову програму із закупівлі вакцин від поліомієліту.

У зв’язку з такою ситуацією в країні головному санітарному лікарю довелось прийняти рішення про посилення санітарно-епідеміологічного нагляду, про що йдеться в Постанові № 20 «Про заходи щодо попередження захворювань на поліомієліт в Україні» від 19 листопада 2021 року. Зважаючи на результати вищезазначених досліджень, слід сказати, що Міністерство охорони здоров’я неналежним чином вжило заходів для підтримки статусу країни, вільної від поліомієліту. Витрачаючи мільярди коштів на закупівлю вакцин проти коронавірусної інфекції, державна система охорони здоров’я забула подбати про здоров’я та безпеку населення від інших не менш серйозних захворювань, що можуть призвести до непередбачуваних наслідків.

Висновки

З огляду на це важливо зазначити, що Міністерство охорони здоров’я має врахувати помилки своїх попередників і перейти до конкретних дій:

  1. Здійснити перерозподіл бюджетних коштів, що передбачені на боротьбу з Covid-19 на закупівлю імунобіологічних препаратів для щеплення дітей від поліомієліту;
  2. Провести всі необхідні заходи з профілактики небезпечного захворювання та застосовувати для імунізації українських дітей лише якісні та безпечні вакцини;
  3. Не перетворювати Україну на смітник фармацевтичної продукції, яку доводиться утилізувати через неефективні управлінські рішення;
  4. Самостійно корегувати ланцюг поставок життєво необхідних вакцин та розраховувати на власні сили, що дозволило б більш прозоро витрачати бюджетні кошти без залучення міжнародних закупівельних організацій.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ