«Паксловід» та «Молнупіравір»: ефективніcть та вартість ліків від коронавірусу

Цей матеріал - Авторська думка.
Редакція сайту може не розділяти думку автора
«Паксловід» та «Молнупіравір»: ефективніcть та вартість ліків від коронавірусу

Нещодавно Україна підписала контракти на закупівлю 300 тисяч курсів препаратів «Паксловід» від компанії Pfizer та стільки ж — на «Молнупіравір» від компанії MSD, які застосовуються для лікування коронавірусної хвороби.

«В Україні отримати “Молнупіравір” та “Паксловід” зможуть пацієнти з групи ризику (віком від 60 років, із супутніми захворюваннями) після звернення до сімейного лікаря з першими симптомами коронавірусної хвороби. За допомогою таблеток вони зможуть лікуватись амбулаторно», —

__________________

Михайло Радуцький — голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування.

Про дієвість пігулок від коронавірусу

«Молнупіравір» — це противірусний препарат, що створює помилки у генетичному коді вірусу та запобігає його розмноженню. Як стверджує професор, доктор хімічних наук, завідувач відділом біомедичної хімії Інституту молекулярної біології і генетики Сергій Ярмолюк, таблетки від німецької компанії MSD — мутагенні, проте не такі токсичні, як ті, що зараз використовуються в Україні при лікуванні від COVID-19, наприклад, «Ремдесивір».

«Молнупіравір» уже пройшов три стадії клінічних випробувань, згідно з якими його прийом вдвічі зменшує імовірність госпіталізації чи летальності при захворюванні на COVID-19. Випробування за участі 775 пацієнтів дали такі результати:

  • госпіталізовано 7,3% пацієнтів (натомість серед тих, хто приймав плацебо, таких виявилося 14,1%);
  • серед людей, що приймали «Молнупіравір», не було летальних випадків;
  • двоє пацієнтів, які приймали плацебо, померли.

У зв’язку із цим ще 4 листопада 2021 року «Молнупіравір» був затверджений у Великобританії — першій у світі країні, що дозволила лікування цим препаратом. 24 листопада 2021 року Кабмін України додав «Молнупіравір» до переліку препаратів, які можуть застосовуватись для лікування коронавірусної хвороби.

Чому випробування «Паксловід» завершилося достроково?

«Паксловід» — препарат, розроблений американською компанією Pfizer. Він працює за принципом інгібітора протеази, тобто блокує фермент, потрібний вірусу для розмноження. Також, за словами професора Сергія Ярмолюка, унікальність «Паксловіду» полягає у тому, що він комбінований із кількох препаратів та містить «Ритонавір», який застосовується при лікування ВІЛ-інфекцій і гепатиту С та не дає можливості вірусу виробити стійкість проти препарату. Як стверджує виробник, «Паксловід» на 89% знижує ризик госпіталізації та смерті, якщо почати лікування протягом трьох днів від появи симптомів. Саме завдяки такій високій ефективності клінічні дослідження препарату завершилися достроково, і таблетки проти COVID-19 вже схвалені до використання у Євросоюзі.

Головна перевага цих двох препаратів — випуск у формі пігулок, що дозволить пацієнтам лікуватися амбулаторно.

Затвердження та ціна ліків проти COVID-19

Якщо говорити про закордонний досвід, то зокрема у США при виникненні пандемій можуть надавати дозвіл на використання препаратів без повного клінічного дослідження. Зараз саме таку процедуру проходить препарат «Паксловід», розроблений компанією Pfizer. В Україні ж ще в листопаді МОЗ дозволило випробовувати ліки проти коронавірусу виробництва Pfizer та Merck, проте тоді йшлося лише про «Ритонавір» та «Молнупіравір». Надалі ці препарати та «Пакcловід» будуть закуплені за бюджетні кошти за спрощеною системою, що дозволить українцям якомога швидше отримати допомогу у боротьбі із пандемією.

Що стосується вартості ліків, то вже можна говорити про те, що це буде недешево. Адже, для прикладу, курс лікування «Паксловідом» (10 таблеток на 5 днів) у США коштує 700$, про таку ж вартість говорять і щодо лікування «Молнупіравіром». Проте ще в жовтні у Washington Post з’явилася стаття, де повідомлялося, що фармацевтична компанія Merck надасть ліцензію на виготовлення протикоронавірусних препаратів Патентному пулу лікарських засобів (MPP), який працює в тандемі із ООН. Завдяки цьому вартість курсу лікування від COVID-19 може дорівнювати 10$, але наскільки швидко це стане можливим — невідомо.

Висновки

  1. Вже найближчим часом можна очікувати на перші партії ліків із високою ефективністю. Це дозволить значно знизити показники смертності та кількість важкохворих, адже ефективність таблеток є доволі високою.
  2. У разі з’явлення таблеток від компанії Pfizer у вільному доступі в аптеках України висока вартість одного курсу лікування робитиме ліки недоступними для багатьох мешканців країни. Тому розраховувати лише на лікування не варто.
  3. Вакцинація і надалі залишається одним із головних інструментів у боротьбі із коронавірусною хворобою.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ