Дайджест новин Медичної сфери за період з 11.12.2021 по 18.12.2021

Медицина
Тижневий дайджест
11 - 18 грудня 2021

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 11.12.2021 по 18.12.2021.

Міністерство охорони здоров’я України та компанія Philips Medical Systems підписали меморандум про співпрацю

Меморандум про співпрацю між компанією Philips та Україною був підписаний під час офіційного візиту делегації Міністерства охорони здоров’я до Королівства Нідерландів. Взаємна робота буде направлена на підвищення рівня якості вітчизняної онкологічної служби, розвиток цифрового доступу до медичних даних пацієнта, покращення вторинної та третинної медичної допомоги, збільшення технологічних послуг з діагностики та лікування. Важливо зазначити, що компанія, відома всім як один із світових лідерів виробництва побутової техніки, відмовилась від «електроніки» та переорієнтувала свої промислові потужності на медичні технології. Нині компанія займає 20% світового ринку з виробництва медичного діагностичного обладнання, яким облаштують реконструйовані 48 обласних лікарень України у 2022 році.

Антибіотики з квітня продаватимуть лише за електронним рецептом

Про це розповів перший заступник міністра охорони здоров’я України Олександр Комаріда в інтерв’ю «Укрінформу». У планах Міністерства охорони здоров’я розширити програму, «щоб усі рецептурні лікарські засоби в Україні відпускалися виключно за електронним рецептом». Продаж антибіотиків чи будь-якого лікарського засобу за електронним рецептом — безперечно необхідний крок задля убезпечення населення від придбання ліків за порадою родичів/друзів чи реклами, що може нашкодити людині. Проте після прийнятих змін пацієнт буде виключно залежний від лікаря та позбавлений альтернативи вибору при купівлі лікарського засобу або його аналога. Пацієнт муситиме звертатись до свого сімейного лікаря та після визначення діагнозу отримуватиме рецепт на відповідні ліки. Саме тут може виникнути ризик стосовно отримання невідповідного лікарського препарату, адже між лікарем та аптекою/фармацевтичним представником існує неофіційна домовленість, які саме ліки виписувати пацієнтам.

Верховна Рада прийняла Закон № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну»

Згідно з укладеною Угодою про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Україна взяла на себе зобов’язання адаптувати своє законодавство до європейського. Зокрема це стосується питання урегулювання антитютюнового законодавства у відповідності з Директивою 2014/40/ЄС. А тому, починаючи з 2015 року, до Верховної Ради України надходили звернення з ініціативами, направленими на зменшення шкоди здоров’ю людини, завданої внаслідок куріння тютюну. Законопроєкт № 4358 за своїм змістом покликаний обмежити куріння кальянів, електронних сигарет та тютюнових виробів для електричного нагріву (ТВЕН) в громадських місцях та закладах громадського харчування.

Щодо використання електричних пристроїв. Вироби з тютюну, що нагрівається, піддають організм курця впливу токсичних речовин і хімікатів, аналогічних тим, які присутні в сигаретному димі, а електронні сигарети підвищують ризик розвитку серцево-судинних та легеневих захворювань. Для дітей та підлітків ця продукція особливо небезпечна і може призводити до довгострокових згубних наслідків для розвитку мозку.

На думку редакції, в зв’язку з тим, що електронні та ароматизовані сигарети захопили лідируючі позиції продажів, тютюнові «гіганти» намагаються пролобійованим законодавчим актом стримати ріст популяризації електронних пристроїв для куріння та зменшити їхній продаж.

Уряд призначив нового заступника міністра охорони здоров’я України

Заступником міністра охорони здоров’я України призначено Боруховського Богдана Валентиновича, який до цього часу займав посаду першого заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів. За часів каденції Уляни Супрун він очолював державне підприємство «Укрмедпроектбуд». Також Боруховський є засновником групи компаній «Авант». У минулому він працював на донецького бізнесмена Олександра Ротова (старшого), що був представником донецької еліти часів Віктора Януковича. Олександр Ротов на сьогоднішній день володіє будівельною групою компаній «Герц» та займає пост голови ради директорів конфедерації будівельників України.

Компанія GSK подала інвестиційний позов проти України

Бенефіціарний власник компанії «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» (35619519) направив до Міністерства юстиції повідомлення про інвестиційну суперечку проти України з метою захисту своїх прав. Спір виник через прийняття Антимонопольним комітетом рішення про порушення законодавства щодо захисту економічної конкуренції та накладання штрафу у розмірі 4,8 мільйонів гривень.

Розширено перелік професій, що підлягають обов’язковій вакцинації від Covid-19

Міністерство охорони здоров’я України доповнило перелік професій, для яких потрібна обов’язкова вакцинація проти Covid-19. До цього списку додали медиків, посадових осіб місцевого самоврядування та працівників комунальних підприємств.

Парламент спростив процедуру отримання органів людини для проведення операцій із трансплантації

Згідно із прийнятим законопроєктом № 5831, відтепер в Україні висловити згоду чи незгоду на пожертву органів для трансплантації стане можливо через портал «Дія». Пілотний проєкт із трансплантації буде продовжено до 2023 року, а з 1 січня 2024 року послуги із трансплантації будуть додані до пакету Програми медичних гарантій. Найважливіше те, що відтепер згода або незгода на посмертне донорство подається в письмовій або електронній формі з підписом. Ця форма не потребуватиме нотаріального посвідчення. Важливо зазначити, що такий хід процедури може нести в собі ризики стосовно достовірності про прийняте людиною рішення щодо вилучення органів для трансплантації.

В Україні дозволено проводити третю дозу вакцини проти Covid-19

Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України № 2770 від 13.12.2021 року, в Україні дозволено отримувати третю дозу вакцини проти Covid-19 особам з ослабленим імунітетом через інші супутні тяжкі захворювання. До цієї категорії відносяться пацієнти з ВІЛ-інфекцією, онкологією, після трансплантації та ті, які приймають імуносупресивні препарати (що пригнічують імунологічні реакції організму). Третя доза вакцини вводиться після повного курсу вакцинації протягом 28-90 днів. Важливо інформувати людей про те, що дія Covid-сертифікату після отримання третьої дози вакцини не буде продовжена та матиме термін лише 365 днів з моменту отримання другої дози вакцини.

Україна приєдналася до Глобальної мережі Covid-сертифікатів

Як стало відомо зі слів заступниці міністра охорони здоров’я України Марії Карчевич, Міністерство готується приєднатись до Глобальної мережі Covid-сертифікатів (Global Covid Certificate Network — GCCN). Це ініціатива, яка дозволяє забезпечити функціональну та надійну перевірку Covid-сертифікатів між юрисдикціями для безпечного повторного відкриття кордонів між країнами на час дії карантинних обмежень. Таким чином подорожі для українців стануть доступнішими, та громадяни України отримають можливість відвідати 80 країн світу з українським Covid-сертифікатом. Усі учасники даної ініціативи визнаватимуть цифрові документи один одного та не вимагатимуть додаткових документів для перетину кордонів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ