Вакцинація проти Covid-19 в Україні: аналіз ефективності використання позики від Світового банку

Вакцинація проти Covid-19 в Україні: аналіз ефективності використання позики від Світового банку

Рада виконавчих директорів Світового банку 10.12.2021 схвалила додаткове фінансування у розмірі 150 мільйонів доларів США для проєкту «Екстрене реагування на Covid-19 та вакцинація в Україні». Кошти планують спрямувати на закупівлю 16,5 мільйонів доз вакцини проти Covid-19 та обладнання для забезпечення холодового ланцюга і управління відходами. Крім того, Україна отримала кредит від Європейського інвестиційного банку у розмірі 50 мільйонів євро на закупівлю вакцини проти коронавірусної хвороби Covid-19. Ця фінансова операція є частиною загальної ініціативи щодо реагування на виклики пандемії. Закупівля вакцин здійснюватиметься британською компанією Crown Agents.

Редакцію зацікавило підґрунтя ініціативи Team Europe, на якому вона дійсно базується. Йдеться, передусім, про боротьбу із хворобою чи про чітко вибудований бізнес? Цікаво, що незважаючи на погляди і особисті переконання кожного українця окремо, кредит буде погашатись саме за рахунок громадян — через сплачені ними податки, ПДВ тощо. Отже, розберемось.

Україна отримає додаткові кредитні кошти від Світового банку у розмірі 150 мільйонів доларів на боротьбу із пандемією Covid-19. Із вказаної суми на закупівлю вакцин буде витрачено 120 мільйонів доларів, що дозволить закупити понад 16,5 мільйонів доз вакцини. Їх вистачить, щоб зробити щеплення понад 8,2 мільйонам українців. Решту 30 мільйонів доларів витратять на закупівлю обладнання холодового ланцюга та управління відходами.

Читати також:

Холодовий ланцюг — це безперервно функціонуюча система, що забезпечує оптимальний температурний режим зберігання і транспортування на всіх етапах переміщення вакцин, анатоксинів та туберкульозного алергену від підприємства-виробника до споживача.

Світовий банк на початку пандемії у 2019 році надав Україні кредит у розмірі майже 155 мільйонів доларів на закупівлю вакцини проти Covid-19 у межах двох проєктів: «Екстрене реагування на Covid-19 та вакцинація в Україні» і «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей».

  • Проєкт «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація» — організація публічних закупівель вакцин та проведення щеплень серед населення.
  • Проєкт «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей» — спільний проєкт МОЗ України і Світового банку на підтримку реформ.

Позика, яку отримає Україна від Світового банку, в черговий раз посилить фінансовий тиск на економіку країни в цілому та зведе нанівець шанс позбутися тих фінансових зобов’язань, які збільшуються в геометричній прогресії.

У зв’язку із цим виникає наступне питання: навіщо закуповувати вакцину за кредитні кошти, якщо вже є випадки утилізації вакцини виробництва AstraZeneca, яку Україна закупила у розмірі майже 500 тисяч доз? Зазначена ситуація могла виникнути виключно через низький рівень компетентності керівного органу системи охорони здоров’я.

Читати також:

Все це відбувається в Україні у той час, коли є люди, що страждають від нестачі їжі. Однак держава продовжує збирати кредити, тільки тепер під програму вакцинації населення протягом 2022-2023 років.

Редакція вважає, що набагато ефективніше було б інвестувати запозичені у Світового банку кошти у відновлення та ремонт інфраструктури системи охорони здоров’я або на закупівлю ліків для онкохворих пацієнтів. Як один із варіантів: можна було б налагодити власні потужності з виробництва не лише вакцин, а й лікарських засобів, що потребують пацієнти з коронавірусною хворобою.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ