Підвищення заробітної плати медикам: перемоги та пастки, або як формуватиметься надбавка за престижність

Підвищення заробітної плати медикам: перемоги та пастки, або як формуватиметься надбавка за престижність

Нещодавно з метою забезпечення планового підвищення зарплати медичних працівників, у рамках державного бюджету на 2022 рік, Кабінет Міністрів України розробив алгоритм надбавок. Зокрема, уразі схвалення Постанови урядом держави, заплановані заходи реалізовуватимуться з 1 січня 2022 року. Реалізацією заходів займеться Міністерство охорони здоров’я України. Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення надбавки медичним працівникам установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери» передбачає підняття заробітної плати для медичних працівників із урахуванням нової надбавки за престижність у відповідності до рівня їхньої освіти.

Проаналізуємо довгоочікувану медиками країни ініціативу на предмет її релевантності до діючих в Україні нормативно-правових документів.

Надбавка за престижність праці

На наступний рік передбачається доплата за престижність праці медичним працівникам, а саме:

  • до 300% — для фахівців з базовою вищою та неповною вищою медичною освітою;
  • до 500% — для лікарів та професіоналів з вищою немедичною освітою, допущених до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я.

Розмір надбавки за престижність праці медпрацівника пропонується обчислювати, ґрунтуючись на розмірі посадового окладу (тарифної ставки) працівника 1-го тарифного розряду за ЄТС. Слід зазначити, що з 1 грудня 2021 року тарифна ставка становить 2893 гривень.

У 2022 році розмір надбавки за престижність праці медичного працівника встановлюватиме керівник закладу після погодженням із профкомом.

Також державним бюджетом на наступний рік додатково передбачено фінансування у розмірі 2 мільярдів гривень для збільшення заробітних плат медичних працівників закладів, що перебувають в управлінні МОЗ України.

Яким чином формуватимуться надбавка за престижність

Нагадаємо, що надбавки — це законодавчо гарантовані або нормативно обумовлені виплати працівникам понад їхню основну заробітну плату, пов’язані з особливостями та умовами праці, а також особистими якостями працівників.

З проєкту постанови виходить, що збільшення розміру щомісячної заробітної плати медичного персоналу з січня 2022 року фактично відбуватиметься за рахунок преміювання, яке здійснюватиметься на розсуд керівника чи головного лікаря медичного закладу охорони здоров’я.

Крім того, згідно із проєктом постанови «Про встановлення надбавки медичним працівникам установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери», заробітна плата медичних та фармацевтичних працівників визначатиметься на рівні погодинної оплати праці із урахуванням рівня їхньої освіти. Про це йдеться у відповідному проєкті постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення гарантій оплати праці медичних та фармацевтичних працівників», який був опублікований для громадського обговорення 09.12.2021 на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Погодинна оплата встановлюватиметься у розмірі:

– 120,37 гривень для лікарів та професіоналів з вищою немедичною освітою, що допущені до медичної діяльності в закладах охорони здоров’я;

– 81,25 гривень для фахівців із базовою вищою медичною освітою та неповною вищою медичною освітою.

Як зазначено у пункті 2 проєкту постанови, надбавка за престижність вираховуватиметься від розміру посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду Єдиної тарифної сітки, що затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2002 № 1298 «Про оплату праці працівників на основі Єдиної тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів з оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери».

При цьому медичні працівники закладів охорони здоров’я, які не уклали договір з Національною службою здоров’я України, отримуватимуть заробітну плату згідно із Єдиною тарифною сіткою.

Важливо зазначити, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України про «Деякі питання оплати праці працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери» від 20 січня 2021 року № 29, посадові оклади (тарифні ставки) з 1 січня 2021 року розраховують, зважаючи на розмір посадового окладу працівника 1-го тарифного розряду.

Іншими словами, посадовий оклад медичного працівника за 1-им тарифним розрядом становитиме із 1 січня 2022 року 2893 гривні, а із 1 жовтня 2022 року — 2982 гривні.

Як бачимо, вкотре складається сумна ситуація, коли для медичних працівників 1-го тарифного розряду за Єдиною тарифною сіткою посадовий оклад становить нижче рівня мінімальної зарплати (6 тисяч 500 гривень).

Висновки:

  1. На думку редакції, задля впровадження реальних дій у напрямку підвищення зарплати медикам було б раціональніше внести зміни до самої тарифної сітки. Це мало б створити умови для прозорого відображення реальної картини заробітної плати медичного персоналу. Саме через тарифні сітки працівники лікарень до цього часу отримували зарплату не більше 6 тисяч гривень на місяць.
  2. Запропоновані зміни чітко передбачають, що заробітну плату нараховуватимуть за погодженням керівника закладу охорони здоров’я. А тут відбуватиметься найцікавіше, адже підрахунок здійснюватиметься залежно від посадового окладу, а також із урахуванням додаткових виплат, розмір яких затверджується адміністрацією кожного закладу охорони здоров’я окремо. Тобто рішення приймає головний лікар або директор у межах фінансової спроможності такого закладу, що зафіксована у фонді зарплатні.
  3. Заробітна плати медичної сестри нараховується у відповідності до умов оплати праці працівників закладів охорони здоров’я та установ соціального захисту населення, затверджених Наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Міністерством охорони здоров’я України від 05.10.2015 № 308/519. Отже, задля того, щоб медичні працівники отримували повноцінну «чисту» заробітну плату в 2022 році, у першу чергу, слід було збільшити посадовий оклад медичного працівника, а не надбавку за рахунок нововведеної ставки за престижність. Не варто забувати, що зарплата лікаря чи молодшого медичного спеціаліста залежить від тарифної сітки та мінімальної заробітної плати, а тому не слід очікувати ринкової заробітної плати у наступному році.
  4. З огляду на те, що керівника медичного закладу зобов’язують нараховувати заробітну плату в межах від 13,5 до 20 тисяч гривень, то, ймовірно, відбуватиметься скорочення працівників такого закладу. Отже «щасливчики» у додаток до збільшення заробітної плати матимуть ще і збільшення навантаження.
  5. Також важливо з’ясувати, чи буде розповсюджуватись дія проєкту постанови «Про встановлення надбавки медичним працівникам установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери» на заклади охорони здоров’я, які набули правової форми «комунальні некомерційні підприємства». У тексті документу зазначено, що надбавки за престижність праці отримають працівники установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери, однак про працівників комунальних підприємств у ньому немає жодного слова. З огляду на вказане, сміливо можна дійти висновку, що працівники комунальних підприємств (наразі це більшість лікарень України) не матимуть збільшення заробітної плати за рахунок надбавки за престижність. А тому заява про підвищення заробітної плати для медичних працівників може виявитись черговим політичним популізмом.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ