Дайджест новин Медичної сфери за період з 03.12.2021 по 11.12.2021

Медицина
Тижневий дайджест

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Медичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 03.12.2021 по 11.12.2021.

Підвищення заробітної плати медичних працівників за рахунок нової надбавки за престижність

Пріоритетом змін на 2022 рік є забезпечення медичних працівників гідною заробітною платою. Реалізацією цієї цілі займається Міністерство охорони здоров’я України. На офіційному сайті профільного Міністерства оприлюднено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення надбавки медичним працівникам установ, закладів та організацій галузей бюджетної сфери», який уразі ухвалення мав би вступити в дію з 1 січня 2022 року. Згідно із зазначеною метою проєкту постанови, планується підвищення заробітної плати для медичних працівників із урахуванням нової надбавки за престижність у відповідності до рівня їхньої освіти. Однак виникає питання: чи стосуватиметься таке підвищення заробітної плати медичних працівників комунальних некомерційних підприємств, адже про них у проєкті постанови немає жодного слова?

На наступний рік бюджетні видатки на охорону здоров’я збільшили майже до 232 мільярдів гривень

Як і в попередні роки, сфера охорони здоров’я продовжує бути одним з актуальних напрямів фінансування з державного бюджету України. Проте державних коштів може не вистачити для реалізації всіх анонсованих змін. Ці зміни стосуються як підвищення заробітної плати для медичних працівників, так і забезпечення пацієнтів необхідними лікарськими засобами. Ймовірно, у наступному році це призведе до подорожчання ліків та скорочення лікування захворювань за державні кошти. Крім того, існує ризик проведення так званої «оптимізації» закладів охорони здоров’я, яка призведе до їхнього закриття та звільнення медичного персоналу, а також в майбутньому нарешті дозволить зацікавленим особам отримати ці заклади у власне користування.

Міністерство охорони здоров’я працює над створенням Системи керування реабілітацією в Україні

Міністерство охорони здоров’я у співпраці із Всесвітньою організацією охорони здоров’я та проєктом USAID ReLAB-HS розпочало роботу над створенням проєктного офісу з упровадження реформи реабілітації. Нині Міністерство працює над створенням робочої групи, що формуватиме основні напрями реформи. Для ефективної роботи будь-якої системи, у тому числі системи керування реабілітацією в Україні, потрібно створити або наділити відповідними повноваженнями єдиний орган державної влади. До його основних завдань належатиме координування усіх міністерств, органів та відомств з питань реабілітації, розроблення та прийняття низки законів та підзаконних актів, що вирішуватимуть питання адміністрування системи. Відповідний орган державної влади має реалізувати та затвердити нові програми та стандарти, які визначені міжнародною спільнотою щодо впровадження нової моделі реабілітаційної допомоги. У ході формування системи контролю реабілітацією на основі визначених закладів охорони здоров’я будуть сформовані нові реабілітаційні центри. Ця ініціатива соціально важлива, адже вже зараз воїни антитерористичної операції і жителі тимчасово окупованих територій потребують належного рівня реабілітаційної медичної допомоги.

Чергові правила та карантинні обмеження, які стосуються «жовтого» рівня епідемічної небезпеки

6 грудня 2021 року відбулося засідання Державної комісії з питань техногенної безпеки та надзвичайних ситуацій, на якому було прийнято рішення щодо посилення контролю за дотриманням карантину у декількох регіонах. У першу чергу нові обмеження стосуватимуться саме «жовтої» зони, до якої потрапили регіони, що знаходились в межах «червоного» рівня епіднебезпеки. Тепер у «жовтій» зоні усі працівники і відвідувачі різноманітних закладів повинні мати Covid-сертифікат або негативний ПЛР-тест. При цьому дію «жовтого» Covid-сертифікату було скорочено до 30 днів. У зв’язку з цим людям доведеться пройти повний курс вакцинації, щоб отримати «зелений» Covid-сертифікат, який буде чинний 365 днів. Цікавим нововведенням є процедура перевірки Covid-сертифікату шляхом зчитування QR-коду документа відвідувача через застосунок «Дія» у смартфоні. Виникає питання: що робити людині, у якої немає додатку «Дія» та взагалі електронного гаджету? Нові карантинні обмеження доходять до абсурду. А можливо, хай тоді Міністерство охорони здоров’я України запропонує кожному вакцинованому громадянину в якості підтримки не 1000 гривень, а сучасний смартфон, і лише тоді вимагає пред’явити QR-код документа через застосунок «Дія» у смартфоні.

Кабінет Міністрів України додатково збільшив видатки на розвиток трансплантації в Україні

Фінансування бюджетної програми 2301550 «Реалізація пілотного проєкту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів» збільшено на 90 мільйонів гривень за рахунок зменшення видатків за бюджетною програмою 2301360 «Лікування громадян за кордоном». Крім того, за ці кошти буде проведена закупівля обладнання для розвитку послуг з трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин (операції з трансплантації кісткового мозку) у заклади охорони здоров’я, що включені до пілотного проєкту із трансплантації. Збільшення фінансування відбулося з огляду на те, що Україна тепер розвивається за напрямком надання високоспеціалізованої медичної допомоги пацієнтам методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів. А тому виділення коштів на лікування пацієнтів за програмою 2301360 «Лікування громадян за кордоном» у видатках, що стосуються закордонних трансплантацій, буде припинено.

Міністерство охорони здоров’я проти територіального обмеження інтернет-торгівлі та поштової доставки ліків

Міністерство охорони здоров’я України виступає категорично проти поправки до законопроєкту № 5547 «Про лікарські засоби», внесеної профільним Комітетом парламенту. Ця поправка обмежує поштову доставку ліків, куплених онлайн, лише територією кожної області.
За словами першого заступника міністра охорони здоров’я Олександра Комаріди, запровадженням поправки на доставку лікарських засобів обмеженою територією буде штучно звужений доступ до необхідних медикаментів не лише для українських пацієнтів, а й пацієнтів, що проживають у країнах Європейського Союзу. Ми можемо тільки здогадуватися, яка причина таких поправок до закону, та яка основна ціль цих дій. Можливо, таким чином у профільному Комітеті намагаються відвести увагу від чогось більш значущого.

Програма вакцинації в Україні проти Covid-19 за кредитні кошти від Світового банку

Рада виконавчих директорів Світового банку схвалила додаткове фінансування у розмірі 150 мільйонів доларів США для проєкту «Екстрене реагування на Covid-19 та вакцинація в Україні». Кошти планують спрямувати на закупівлю 16,5 мільйонів доз вакцини проти Covid-19 і обладнання для забезпечення холодового ланцюга та управління відходами. Крім того, Україна отримала кредит від Європейського інвестиційного банку у розмірі 50 мільйонів євро на закупівлю вакцини проти коронавірусної хвороби Covid-19. Ця фінансова операція є частиною загальної ініціативи Team Europe щодо реагування на виклики пандемії. Закупівлю вакцин здійснюватиме британська компанія Crown Agents. То що ж це: боротьба із хворобою чи чітко вибудований бізнес? Цікаво, що незважаючи на погляди і особисті переконання кожного українця, кредит буде погашатись саме за рахунок громадян через сплачені ними податки, ПДВ тощо.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ