Утилізація медичних відходів в Україні — нова екологічна проблема

Утилізація медичних відходів в Україні — нова екологічна проблема

Україна входить до «антилідерів» з найвищими показниками смертності від хвороб, які спровоковані саме забрудненим довкіллям. На території Київської, Миколаївської та Львівської областей виявлені ділянки, на яких просто неба знаходяться: мішки, цистерни та пластикові контейнери зі шприцами, медичними та мікробіологічними відходами.

Пандемія нової коронавірусної хвороби (Covid-19) надзвичайно вплинула на сектор відходів, оскільки медичні відходи піддавалися неконтрольованому скиданню та відкритому спалюванню, що створило ризики для здоров’я населення. Так, працівники Департаменту забезпечення діяльності, пов’язаної з небезпечними матеріалами, та Національна поліцію спільно із Спеціалізованою екологічною прокуратурою припинили злочинне діяння, яке прямо передбачене Кримінальним Кодексом України.

Йдеться про приватне товариство, яке, незважаючи на анулювання ліцензії та спеціального місця зберігання і знищення медичних відходів, укладало договори з інфекційними відділеннями закладів охорони здоров’я та скидало небезпечні відходи просто неба. Встановлено, що протягом 2020-2021 років представники злочинного угрупування одержували для утилізації від інфекційних відділень, де проходять лікування хворі на Covid-19, понад шість тисяч тон небезпечних медичних відходів. До цього переліку входять: халати, медичні рукавички, шприци, голки, бинти, пробірки з кров’ю та інші біологічні рідини, що відносяться до категорії B (епідемічно небезпечні).

У результаті вказаного кримінального правопорушення отримано кошти у розмірі понад півмільйона гривень. Нині вирішується питання щодо повідомлення особам про підозру та обрання запобіжного заходу всім фігурантам кримінального злочину.

«Це підприємство фактично захопило ринок утилізації медичних відходів в Україні, адже пропонувало найнижчі ціни серед своїх конкурентів».

 

Кирило Косоуров — голова правління Асоціації підприємств у сфері поводження з небезпечними відходами

Важливо зазначити, що на ринку з утилізації небезпечних медичних відходів така проблема не є новиною. Вона полягає в тому, що більшість медичних закладів не фінансується належним чином, а тому заклади охорони здоров’я шукають «підприємців» за найнижчою ціною, в більшості випадків розуміючи, що у них відсутні потужності з утилізації таких відходів.

Медичні вироби вивозять як тверді побутові відходи разом із звичайним сміттям у контейнерах

Утилізовані медичні вироби зберігаються на спільному сміттєзвалищі, що, в свою чергу, загрожує екологічною катастрофою. Окрім того, отримання ліцензії на здійснення діяльності з утилізації небезпечних відходів проводиться декларативно, адже під час пандемії перевірка та контроль переведені в дистанційну роботу.

Нині сотні незаконних звалищ знаходяться по всій Україні, і виявлені смітники із небезпечних медичних відходів — це лише їхня невелика частина, про яку стало відомо правоохоронним органам.

Таке сміття містить небезпечні для природи і здоров’я людини хімічні речовини і мікроорганізми, тому його заборонено ховати на полігонах разом зі звичайними твердими побутовими відходами (ТПВ) та іншими відходами.

Шляхи вирішення проблеми

Варто зазначити, що згідно із Законом України «Про відходи» небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо, адже вони можуть бути джерелом поширення різних вірусів та інфекцій, Covid-19, СНІДу, туберкульозу, гепатиту В і С, і вимагають особливого поводження та знищення.

А тому в умовах чергової хвилі захворювання на Covid-19 важливо визначити пріоритет окремого збирання інфекційних та високоінфекційних відходів у системі поводження з твердими побутовими відходами. Органи охорони здоров’я та керівники лікарень не несуть достатньої відповідальності за медичні відходи через фінансові проблеми та недостатню обізнаність щодо небезпеки медичних відходів. Розділення та мінімізація відходів не здійснюється належним чином у жодній з лікарень.

Утилізація медичних відходів в Україні — нова екологічна проблема
Тенденції та практики поводження з твердими побутовими відходами (с) Intelmag

Більше 90% медичних відходів викидається незаконно, і за підсумком вони опиняються на стихійних звалищах, посадках і лісосмугах. І тут без ефективного місцевого самоврядування не обійтися.

Важливо прийняти рішення щодо управління інфекційними відходами Covid-19, яке забезпечило б контроль за їхнім зберіганням, збором, транспортуванням, переробкою та утилізацією, що в свою чергу допоможе знизити ризики екологічної катастрофи.

Відходи Covid-19 можна утилізувати за допомогою спалювання, автоклава або спеціального сміттєзвалища. Крім того, можна використовувати цементні печі, промислові печі та сміттєспалювальні споруди.

У багатьох країнах існують правила та процедури утилізації медичних відходів з лікарень і домогосподарств. Жорсткий контроль і своєчасний збір, обробка та утилізація з повністю безпечними заходами — відіграють вирішальну роль у поводженні з відходами Covid-19.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ