В Україні запроваджують фармакологічне страхування: як це працюватиме

В Україні запроваджують фармакологічне страхування: як це працюватиме

За оцінками МОЗ, щорічно українці залишають в аптеках близько 60 мільярдів гривень, і понад 50% населення витрачаються на ліки без доведеної ефективності та за необґрунтованими призначеннями. Це величезна сума, яка залишає діру у сімейних бюджетах тисяч родин. З метою запобігання зайвим витратам громадян на ліки на рівні Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації було вирішено запровадити добровільне фармацевтичне страхування.

На думку Міністерства охорони здоров’я України, пілотний проєкт з фармакологічного страхування — це можливість зменшити фінансове навантаження на сімейні бюджети українців за рахунок добровільного медичного страхування.

Пілотний проєкт буде запущений в Рівному, Сумах, Запоріжжі, Одесі, Харкові та Києві. ВІдповідне рішення зафіксоване меморандумом, підписаним у Міністерстві охорони здоров’я України 7 грудня 2021 року.

У закладах охорони здоров’я міст, що беруть участь у пілотних проєктах, лікарі уже мають доступ до системи фармакологічного страхування. Для того, щоб взяти участь у проєкті, пацієнт має придбати страховий поліс та сповістити про це свого лікаря. Пацієнт сплачуватиме 120 гривень на місяць та матиме можливість використати страхову суму у розмірі 20 тисяч гривень у разі призначення йому ліків, що не входять до програми «Доступні ліки», та вартість яких не відшкодовується за програмою реімбурсації.

Як ми повідомляли раніше, за результатом засідання Комітету, що відбулося 29.11.2022, було запропоновано підписати Меморандум про співпрацю між Міністерством охорони здоров’я України, Комітетом Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, Національною асоціацією страховиків України, Лігою страхових організацій України, асоціацією «Страховий бізнес» та акціонерним товариством комерційний банк «ПриватБанк» щодо сприяння розвитку в Україні добровільного медичного страхування витрат, пов’язаних із забезпеченням лікарськими засобами та медичними виробами.

Напередодні засідання на своїй сторінці у фейсбуці голова парламентського Комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький повідомив про те, що після низки публікацій щодо можливості запровадження фармацевтичного страхування до Комітету звернувся керівник однієї з українських страхових компаній. Він розповів, про те, що спільно з державними установами вже реалізується пілотний проєкт з фармацевтичного страхування.

Проєкт впроваджується з метою вивчення його ефективності для страхових компаній. Адже сьогодні добровільне медичне страхування покриває лише деякі медичні послуги. При тому, що розмір компенсації за купівлю ліків — не вищий за певний відсоток вартості медичної послуги. Нині потрібно приблизно 100 гривень на місяць (1200 гривень на рік) із сумою покриття 25 тисяч гривень на рік за умови, що страхування буде охоплювати більшість населення.

Передбачається, що медичне страхування дозволить людям, які лікуються амбулаторно, придбати медичний страховий поліс, що покриватиме певну вартість препаратів, які не входять до програми «Доступні ліки».

Перший крок назустріч фармацевтичному страхуванню зроблено! Фармацевтичне страхування в Україні поки на етапі обговорення. Комітет проголосував за це питання. Ми підписали меморандум з Мінохорони здоров’я, Комітетом здоров’я нації, Лігою страхових організацій та деякими громадськими організаціями

____________________

Михайло Радуцький — голова Комітету Верховної Ради України з питань здоров’я нації

Як відомо, найближчим часом планується поступовий запуск системи Е-рецепту для ширшого переліку препаратів, впровадження електронних протоколів та електронного реєстру лікарських засобів. Це фактично унеможливить призначення лікарем медичного препарату не з протоколу лікування.

Як працюватиме алгоритм взаємодії

Лікар встановлює діагноз, перевіряє по базі наявність в аптеці препаратів, призначає пацієнту ліки, вносить інформацію до електронної системи, а страхова компанія перевіряє, чи відповідають призначені препарати протоколу лікування, та погоджує призначення.

Іншими словами, страхова компанія здійснюватиме погодження та контроль за призначенням лікарем пацієнту медичних препаратів, що мають обов’язково входити до протоколу лікування, затвердженого Міністерством охорони здоров’я.

А задля того, щоб лікарі почали співпрацювати із страховими компаніями, їх стимулюватимуть фінансово — шляхом доплати за внесення інформації до електронної бази. Голова Комітету з питань охорони здоров’я Верховної Ради України Михайло Радуцький вважає, що страхова компанія не оплачуватиме ліки без доведеної ефективності.

Як оформити поліс фармацевтичного страхування

Українці зможуть обрати страхову компанію через додаток «Приват 24» та в онлайн-форматі оформити поліс фармацевтичного страхування. Ті, хто не користується додатком, зможуть просто звернутися до однієї зі страхових компаній, яка бере участь у пілотному проєкті.

Важливо зазначити, що контроль за електронним рецептом планується здійснювати через НСЗУ та страхову компанію. І тут виникає важливе питання: страхова компанія буде державною чи приватною?

Основний ризик при цьому — це лобіювання препаратів через лікарів. Щоб уникнути цього, пропонується призначати препарати за діючою речовиною, а не за торговою назвою, щоб пацієнт міг самостійно вибрати кращий для себе варіант. Однак врахувати весь перелік відомих медичних препаратів на підставі їхньої діючої речовини — неможливо. Особливо складно це зробити пацієнту, який не має освітньої кваліфікації «фармацевт».

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ