Вакцинація в Україні: контракт з компанією Pfizer продовжено до 2023 року

Вакцинація в Україні: контракт з компанією Pfizer продовжено до 2023 року

У боротьбі з коронавірусом сьогодні більшість країн запровадили як повторне щеплення, так і додаткову бустерну дозу вакцини. В Америці, наприклад, рекомендують робити бустерну вакцинацію від ковіду чотири рази. Як відомо, регулятор Європейського Союзу наприкінці жовтня 2021 року схвалив використання бустерної дози щеплення вакциною Comirnaty. У Німеччині, згідно із недавньою заявою виконуючого обов’язки міністра охорони здоров’я ФРН Йенса Шпана, бустерна вакцинація кожні шість місяців має стати правилом, а не виключенням. Згідно із заявою міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, незабаром українці також матимуть можливість робити бустерні щеплення.

Міністерство охорони здоров’я домовилось про постачання до України 50 мільйонів доз вакцини виробництва компанії Pfizer протягом 2022-2023 років. Протягом цього часу Україна отримуватиме по 25 мільйонів доз вакцин щорічно. Це свідчить про те, що Національна технічна група експертів з імунізації, швидше за все, прийме рішення про проведення щеплення третьою (бустерною) дозою населення вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech.

Крім того, міністр охорони здоров’я України повідомив, що питання про проведення ревакцинації від Covid-19 залишатиметься на паузі до того моменту, доки в Україні не буде вакциновано понад 50% дорослого населення.

Поряд із цим найбільш ефективним інструментом стимулювання людей щепитись стало запровадження ряду обмежень, що стосувались правил користування громадським транспортом та недопущення працівників на робочі місця. На думку МОЗ застосовані обмеження стануть причиною  значного збільшення щеплених буквально за декілька місяців. Саме тому ревакцинація очікуватиме українців вже наступного року.

Розберемося, чим відрізняється бустерна доза від ревакцинації

Ревакцинація призначається людям із ослабленою імунною системою. Ця вакцина необхідна тим, чий імунітет не виробляє достатньо антитіл. Також використання додаткової вакцини рекомендується для вірусів, що мутують, наприклад, грипу.

Бустерна доза — допоміжна. Додаткова доза необхідна всім людям, які раніше вакцинувалися. Вона повинна закріпити результат дії попередніх двох або трьох вакцин, оскільки згодом імунна відповідь на повний курс вакцинації може знизитися.

«Те, що буде рекомендоване найближчим часом, це введення третьої, додаткової дози для тих людей, які мають проблеми з імунітетом. Це ті люди, які постійно приймають гормональну терапію, які після трансплантації органів, які мають імуносупресивні стани, первинні імунодефіцити. Для цих людей, ми дійсно розуміємо, що введення повного курсу щеплення, двома дозами, може не призвести до формування повноцінної імунної відповіді. Тому для них буде рекомендовано введення так званої додаткової дози».

 

Ігор Кузін  – головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін 

Коли відбуватиметься ревакцинація українців

Згідно із заявою Ігоря Кузіна, Міністерство охорони здоров’я планує використовувати повний курс ревакцинації наступного року. Тобто людина, яка отримала дві дози щеплення у 2021 році, такі самі дві дози повинна отримати у 2022 році.

Крім того, Національна технічна група експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) рекомендувала з 25 жовтня 2021 року розпочати повторну вакцинацію медичних працівників та осіб із груп ризику.

У зв’язку з підготовкою програми ревакцинації, якою доповнять дорожню карту з вакцинації від коронавірусної хвороби Covid-19, МОЗ України подовжило співпрацю з Pfizer. 24 листопада 2021 року Міністерство охорони здоров’я підписало угоду про продовження контракту із компанією Pfizer на постачання вакцини від COVID-19 на 2022-2023 роки. Протягом цього часу Україна отримуватиме по 25 мільйон доз вакцин щорічно.

«Україна робить все для того, щоб забезпечити безперешкодний доступ до антиковідної вакцини кожному українцю. Наявність вакцин на території країни — це результат командної роботи керівництва країни, урядових відомств та міжнародних партнерів. Міністерство охорони здоров’я продовжує співпрацю із компанією Pfizer на постачання вакцини від COVID-19 на 2022-2023 роки з гарантіями та чіткими строками поставок вакцин».

 

Віктор Ляшко – міністр охорони здоров’я

Разом із тим, як повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров’я, виявлені перші випадки зараження новим штамом коронавірусу в Південній Африці, який отримав назву «B.1.1.529.» (Omicron).

 «Стало відомо, що інфекція адаптувалася до намагань людей захиститись вакциною. І, як наслідок, коронавірус сформував нові мутації, які дозволили йому розмножуватись та поширюватись на нові території. Мене дуже хвилює те, що може бути варіант настільки ж заразний, як Дельта, і небезпечний, як Ебола».

 

Френк Ульріх – Голова Всесвітньої медичної асоціації (World Medical Association — WMA)

І насамкінець, згідно із заявої засновника корпорації Microsoft Білла Гейтса, зробленою 18 листопада 2021 року під час проведення «Нового економічного форуму», організованого бізнесменом Майклом Блумбергом у Сінгапурі:

«Смертність від COVID-19 і загальний рівень зараження коронавірусом може знизитися до показників сезонного грипу вже до середини наступного року, якщо не з’явиться більш небезпечних штамів»

 

Білл Гейтс – засновник корпорації Microsoft

На думку Гейтса, який «диктує тренди» у світовій програмі вакцинації від COVID-19, загальний рівень смертності та захворюваності повинен різко знизитися на тлі загальної вакцинації. Це відбудеться разом із виробленням природного колективного імунітету та появою ефективних препаратів для лікування захворювання, спричиненого коронавірусом.

Зважаючи на все вищеописане, у редакції виникає низка питань, пов’язаних з перспективами тривалих вакцинацій у двох форматах — бустерної та ревакцинації:

  1. Щодо ефективності дії вакцини та утворення колективного імунітету проти захворювання;
  2. Щодо тривалості процесу вакцинації для людей та її періодичності на найближчі декілька років;
  3. Та найголовніше — щодо впливу на людський організм вакцинації у пролонгованому періоді.

Ці питання ще більш актуалізуються на фоні збільшення обсягів прибутку у 2021 і 2022 роках від продажу вакцини проти Covid-19, на які очікує компанія Pfizer. Йдеться про суму не меншу 65 мільярдів доларів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ