Громадськості запропонували обговорити проєкт закону про обіг медичного канабісу

Громадськості запропонували обговорити проєкт закону про обіг медичного канабісу

17 листопада 2021 року Міністерство охорони здоров’я України запропонувало до громадського обговорення проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу рослин роду коноплі (Cannabis) в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності».

Законопроєкт покликаний унормувати питання обігу рослин конопель у медичних та наукових цілях, що дозволить пацієнтам отримувати доступ до лікування препаратами на основі канабісу, а також можливість використовувати його у промислових цілях.

Як ми повідомляли раніше, у зв’язку з тим, що Верховна Рада України не змогла прийняти за основу проєкт закону № 5596 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання обігу конопель в медичних цілях, науковій та науково-технічній діяльності», Міністерство охорони здоров’я планує повторно винести на розгляд Парламенту питання про легалізацію канабісу в Україні.

Громадське обговорення триватиме до 17 грудня 2021 року, після чого, можливо, відбудеться перегляд деяких положень, які мають бути затверджені Кабінетом Міністрів України для подальшої реєстрації у Верховній Раді України.

Тобто протягом місяця з дня опублікування законопроєкту на офіційному веб-порталі Міністерства охорони здоров’я України кожен бажаючий зможе взяти участь у його обговоренні та матиме можливість надіслати у письмовому чи електронному вигляді свої пропозиції та зауваження.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Однак при цьому виникає питання: до чого тут громадське обговорення, адже це питання стосується виключно лікарів?

Як вбачається з проєкту закону, розміщеного на сайті Міністерства, його зміст повністю відображає  законопроєкт № 5596, лише з окремими змінами, які включають приховані умови (відсутній ефективний механізм контролю за обігом рослин роду коноплі (Cannabis)), що несуть в собі майбутні загрози для країни. У тексті законопроєкту вживаються такі терміни і поняття, як: «канабіс», «культивування рослин роду коноплі (Cannabis)», «рослина канабіс», «смола канабісу». Окрім того, автор пропонує затвердити, що визначення кількості вмісту тетрагідроканабінолу у сухій масі сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей буде проводитись центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їхніх аналогів і прекурсорів та протидії їхньому незаконному обігу.

Фактично допустима кількість вмісту канабісу у рослинах для медичних цілей буде встановлюватись за рішенням, прийнятим Державною службою України з лікарських засобів та контролю за наркотиками (Держлікслужба), яка в свою чергу підпорядковується Міністерству охорони здоров’я України. При цьому законодавець, можливо, з метою заплутати бажаючих ознайомитись зі змістом запропонованої норми, цілеспрямовано допускає помилки в нумерації та її розміщенні в тексті законопроєкту.

Відповідно до інших змін статтю 2 «Наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори та їх класифікація» Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» доповнено новим (дев’ятим) абзацом, відповідно до якого: «До наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів не належать рослини коноплі (Cannabis) для промислових цілей, товари, які вироблені (виготовлені) з них, продукти їх переробки, якщо вміст тетрагідроканабінолу у сухій масі таких товарів чи продуктів переробки не перевищує 0,2%».

Слід зазначити, що вказаними змінами законодавець має на меті суттєво збільшити вміст тетрагідроканабінолу у сухій масі коноплі для промислових цілей, а саме — у 2,5 рази порівняно з допустимим на сьогодні розміром 0,08%, що затверджено другим абзацом примітки Списку № 3 «Рослини, які містять наркотичні засоби та психотропні речовини і обіг яких допускається для промислових цілей» Постанови КМУ № 770 від 06.05.2000 р. «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів».

Діюча Постанова не відрізняє технічні коноплі як сільськогосподарську культуру від медичних конопель, тим самим прирівнює їх до наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.

Вказане свідчить, що додана норма затверджуватиме, що промислові коноплі зі складом тетрагідроканабінолу до 0,2% не є наркотичними речовинами та вони стануть звичайною сільськогосподарською культурою, яка не підлягатиме квотуванню та ліцензуванню. Поряд із цим для реалізації визначення вмісту тетрагідроканабінолу у рослинах коноплі (Cannabis) будуть залучені підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління Держлікслужби.

Відповідно до цих нововведень Міністерство охорони здоров’я планує дозволити створення нового ринку для господарської діяльності у сфері виробництва промислових конопель в Україні під егідою допомоги важкохворим пацієнтам, про що говорять на кожному кроці основні лобісти легалізації канабісу для медичних цілей в Україні.

Тобто, за новою редакцією, контроль за новоствореним ринком з виробництва та обігу медичних та промислових конопель буде зосереджений у руках Міністерства охорони здоров’я України, на яке нині здійснюється тиск із боку представників міжнародних організацій, котрі просувають інтереси своїх фармацевтичних компаній із забезпечення їх стратегічною сировиною, яка вирощуватиметься в Україні, та одночасно для них створюється майданчик з реалізації лікарських засобів на основі канабісу, до складу якого входить заборонений тетрагідроканабінол (ТГК або латинською THC) та канабідіол (КБД або CBD).

Крім того, в порівнянні з попередньою редакцією, ведення електронного реєстру обліку переміщення сортів рослин роду коноплі (Cannabis) буде не публічним, що опосередковано дає підстави розмірковувати про його неефективне функціонування, адже виконання покладених на нього завдань буде зведено до мінімуму через його закритість та не публічність. Це унеможливлює в майбутньому забезпечення прозорого контролю за ринком обігу сортів рослин роду коноплі (Cannabis).

Разом із вищезазначеним, новий закон надасть можливість спросити діяльність із розробки нових наркотичних речовин та проводити доклінічне вивчення лікарських засобів на основі канабісу. Акцентуємо увагу на тому, що в світі досі відсутнє повне розуміння довгострокових наслідків вживання канабісу в медичних цілях. Крім того, існує багато суперечливих досліджень на цю тему, і більшість із цих досліджень проводили лише на тваринах.

Тому варто продовжувати робити ще більше досліджень на людях, щоб зрозуміти тривалі наслідки вживання канабісу як в лікарських, так і в рекреаційних цілях. Саме з огляду на це і запропонована умова проводити доклінічні випробування ліків на основі канабісу в Україні, адже це набагато дешевше, ніж у прогресивних країнах світу.

На думку редакції, найбільш значимі зміни, що були внесені до нової редакції так званого «Закону для Софійки» (символом закону про легалізацію канабісу вважають трирічну дівчинку Софію з рідкісною формою епілепсії), так це надання дозволу застосовувати у медичній практиці лікарські засоби, вироблені/виготовлені з рослин роду коноплі (Cannabis) із низьким та високим вмістом концентрації тетрагідроканабінолу у будь-якій формі, відсоток якого контролюватиме Держлікслужба.

Тобто це дозволить постачати до України лікарські засоби та харчові добавки на основі канабісу — як природнього, так і синтетичного. Ймовірно, текст вказаного законопроєкту мають затвердити та зареєструвати до Верховної Ради України до кінця 2021 року, коли увага людей буде прикута до новорічно-різдвяних свят.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ