Трансплантація органів в України: чи можлива маніпуляція?

Трансплантація органів в України: чи можлива маніпуляція?

Минулого тижня у вітчизняних ЗМІ з’явилося застереження про можливість втручання в автоматичну систему розподілу донорських органів ЄДІСТ. Проаналізуємо ситуацію і розберемося, наскільки об’єктивними є поширені закиди.

Як відомо, з 1 січня 2021 року запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантації органів та тканин (ЄДІСТ), яка зберігає інформацію про сумісність донора з реципієнтом. Електронна система представляє собою лист-очікування, у якому в автоматичному режимі відбувається пошук пари «донора-реципієнта» за встановленими фільтрами, через аналіз введених до реєстру даних.

Розробники інформаційного продукту заявляли, що рішення про визначення реципієнта, кому саме трансплантують орган, не залежатиме від людського фактору. Однак, на сьогоднішній день виник перший випадок, коли, можливо, контрольовано відбувався підбір донорського органу реципієнту. Операцію з трансплантації печінки було проведено працівнику Рівненської атомної електростанції.

При цьому пацієнту, якому було поставлено діагноз «цироз печінки, рецидивні крововиливи зі стравоходу та шлунку», критично потребував трансплантації — очікував на цей орган понад рік, але залишився поза увагою електронної системи підбору донорського органу.

Слід зазначити, що основна задача електронної системи — здійснювати в автоматичному режимі підбір за критерієм найбільшої необхідності проведення трансплантації як за терміном часу, так і за погіршенням стану здоров’я особи.

Всупереч цьому, ситуація, що виникла, має можливі ознаки «ручного» визначення реципієнта. Адже адміністратором та держателем Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів та тканин є спеціалізована державна установа «Український центр трансплант-координації». Тож фахівці структури теоретично мають доступ до бази даних і файлів та певним чином можуть «визначати», кому саме призначатиметься донорський орган, ігноруючи при цьому критерії реєстру.

У свою чергу, голова «Українського центру трансплант-координації» Дмитро Коваль категорично спростував інформацію, що стала відома журналістам. Офіційну відповідь від державної установи щодо маніпуляцій у системі відбору реципієнта слід очікувати вже найближчими днями.

Ситуація насправді виглядає несподіваною, адже раніше директор Українського центру трансплант-координації зробив заяву про те, що: «Трансплантологія є верхівкою медичної галузі будь-якої країни. Тому що для забезпечення такого виду допомоги мають дуже злагоджено працювати практично всі медичні служби. Починаючи із сімейного лікаря. Український центр трансплант-координації є тією службою для закладів охорони здоров’я і не лише для них, яка має скоординувати різні дії, забезпечувати методологічний супровід виконання тих процесів, які необхідні для проведення операції», —зазначив Дмитро Коваль.

У разі, якщо маніпуляції під час визначення реципієнта дійсно відбулася, існує імовірність відстеження суб’єктів втручання в систему з перспективою притягнення їх до відповідальності.

На нашу думку, підтвердження версії, поширеної журналістами, про підбір реципієнта, що був здійснений у «ручному» режимі, можливо лише переліком безапеляційних доказів. Без доказів будь-яка версія не є життєздатною.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ