Імплантації механічного серця LVAD: чи працюють новітні хірургічні методи в українських реаліях

Імплантації механічного серця LVAD: чи працюють новітні хірургічні методи в українських реаліях

Серцево-судинні захворювання є серйозною і масштабною проблемою для системи охорони здоров’я України через високий рівень захворюваності населення, що призводить до інвалідності та передчасної смерті. Більшість дорослого населення страждає одним чи декількома хронічними захворюваннями.

Серцево-судинні захворювання як: артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця, кардіоміопатія найбільш поширені, що призводять до розвитку серцевої недостатності.

Серцева недостатність – це стан, при якому пацієнтів турбує задишка, слабкість та набряки нижніх кінцівок, які виникають через неможливість забезпечити кровопостачання життєво важливих органів. Від серцевої недостатності страждає близько 2% дорослого населення по всьому світу. Захворюваність підвищується з віком та становить 1% людей до 55 років, і більше 10% – старше 70 років.

Серцеву недостатність розглядають як завершальну стадію перебігу хвороби серця, що пов’язана з високою смертністю та фінансовими витратами на госпіталізацію.

За оцінкою даних Інтернет ресурсу Medline високі й зростаючі показники поширеності серцевої недостатності у людей призводить до величезного економічного тиску на країни з обмеженими ресурсами. Кожного року на боротьбу з серцевою недостатністю витрачається 108 мільярдів доларів по всьому світу.

В Україні для лікування серцево-судинних захворювань в бюджеті охорони здоров’я на 2021 рік закладено лише 3,7 мільярдів гривень, що звісно надзвичайно мало порівняно з іншими країнами. При цьому увагу приділяють лише епізодичній допомозі при гострих захворюваннях як: інфаркт та інсульт.

Якість надання медичної допомоги за цією категоріє вкрай нерівномірна. У разі серцевого нападу в селищі чи маленькому містечку, шанс на виживання досить мізерний.

Поряд з цим останнім часом відбуваються позитивні зміни в покращенні первинної медично-санітарної допомоги людям завдяки зусиллям місцевої влади, які виділяють фінансові кошти на впровадження новітніх методів лікуванні на базі профільних медичних закладів.

Одним із таких нових методів лікування пацієнтів з серцевої недостатності є імплантація допоміжного пристрою лівого шлуночка (LVAD – Left ventricular assist device).

Імплантації механічного серця LVAD: чи працюють новітні хірургічні методи в українських реаліях

Вказане хірургічне лікування увійшло до останніх рекомендацій Європейського товариства кардіологів 2021 року для лікування пацієнтів з хронічною серцевою недостатністю. Імплантація «HeartMate 3 LVAD» допомагає покращити якість життя – це так званий «міст» до очікуваної трансплантації серця.

HeartMate – це пристрій (внутрішній серцевий насос), який підтримує роботу лівого шлуночка серця у пацієнтів із тяжкою серцевою недостатністю. Пристрій імплантується до серця і переймає функцію прокачування крові від лівого шлуночка до аорти, пристрій працює на акумуляторі із зовнішнім контролером. HeartMate та подібні до нього рішення називають штучними серцями, що імплантується на постійній основі пацієнтам, яким протипоказана трансплантація серця через вік або інші фактори.

Процедура імплантації LVAD в більшості випадків вимагає операції на відкритому серці і має серйозні ризики для життя пацієнта.

Слід враховувати при прийнятті рішення щодо імплантації LVAD, такі фактори як вік, супутня патологія та патофізіологія серця.
Зроблено висновок, що хоча ускладнення при терапії LVAD не є рідкістю, більшість з них є керованими, і поточні результати чітко виправдовують використання LVAD при прогресуючій серцевій недостатності.

Цей метод лікування дає унікальний шанс пацієнтам з тяжкою серцевою недостатністю повернутися до повноцінного життя.

Зокрема, в Україні перші три операції з імплантації механічного серця «LVAD HEART MATE 3» проведено у відділенні кардіохірургії Олександрівської клінічної лікарні міста Києва в рамках програми Київської міської державної адміністрації «Здоров’я Киян» – безкоштовно.

Цей метод лікування дає унікальний шанс пацієнтам з тяжкою серцевою недостатністю повернутися до повноцінного життя.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

Так, за даними Київської міської державної адміністрації вартість операції імплантації механічного серця коштує близько 5 мільйонів гривень.

У свою чергу, згідно Договору про закупівлю № 178 від 28.10.2020 укладеного Департаментом охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради з ТОВ «ФЛАУЕР» (32304724, компанія пов’язана з братами Фісталями) на поставку чотирьох таких механічних сердець (Heart Mate 3), витратили 16 392 400,00 гривень з ПДВ. Одна система допоміжного кровообігу коштувала 4 098 100,00 гривень, виробництва компанії «Thoratec Corporation» (США).

Крім того, Департаментом охорони здоров’я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) планується в найближчий час закупити ще 3 таких допоміжних систем кровообігу на загальну суму 12 294 300,00 гривень з ПДВ (UA-2021-10-26-003271-c).

Однак, цих коштів замало в порівнянні з тим, що виділяється на закупівлі ліків для профілактики та лікування короновірусної інфекції.

Беручи до уваги статистичні дані Держстату з січня по серпень 2021 року померли 439,4 тисяч українців. Найпоширенішою причиною стали хвороби системи кровообігу – 276 070 смертей та 192 343 смертей від ішемічної хвороби серця.

Що ж стосується кількості летальних випадків, пов’язаних з коронавірусом, в Україні за 9 місяців склало 37 077 осіб.

Однак, незважаючи на дані щодо причин від яких гине більшість українців, бюджетні кошти першочергово спрямовують на подолання пандемії Covid-19, нехтуючи потребами інших пацієнтів в сучасних методах лікування.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ