Аналіз новин тижня: період з 18.10.2021 по 24.10.2021

Медицина
Тижневий дайджест

Ми в редакції Intelmag на постійній основі будемо надавати щотижневний аналіз новини в Медичній сфері України. Сьогоднішня публікація має на меті проаналізувати найважливіші новини, які впливають на сферу, і відбулись в період з 18 жовтня по 24 жовтня 2021 року.

Міністерство охорони здоров’я розробляє Наказ щодо вакцинації неповнолітніх від короновірусу

Дата: 18.10.2021

Аналіз новини: Міністерство охорони здоров’я України розглядає документи, якими дозволить почати вакцинацію від короновірусу неповнолітніх.

За словами керівника головного управління Держпродспоживслужби у Києві – Олега Рубана (головного санітарного лікаря м. Києва), пакет про імунізацію неповнолітніх вже опрацьований, та можливо в найближчий час буде затверджений профільним міністерством.

Важливо відзначити, що корпорація Pfizer заявила, що вакцина Comirnaty абсолютно безпечна для дітей від 5 до 10 років. А саме тому зараз просувається питання вакцинації дітей Міністром охорони здоров’я – Віктором Ляшком.

Поряд з цим в Сполучених Штатах Америки масово звільняються медсестри через указ Президента про обов’язкову вакцинацію всього населення. Не дивно, що зараз активно набирає обертів питання обов’язкової вакцинації в Україні, адже все що відбувається в системі охорони здоров’я нам просувають «американські» партнери.

Поряд з цим, позиція Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) яку очолює Федір Лапій (фігурував у справі смерті дітей від неякісних вакцин під час каденції колишнього екс очільника МОЗ
Раїси Богатирьової та отримував грошові винагороди від компанії Pfizer за просовування вакцин їх виробництва), полягає в доцільності щеплень проти коронавірусної хвороби Covid-19, зокрема вакциною Comirnaty від Pfizer/BioNTech, дітей віком від 12 років у разі внесення відповідних змін до інструкції для медичного застосування лікарського засобу.

Зокрема, компанія Pfizer вже внесла такі зміни до інструкції щодо вакцинування дітей від 12 років.

Однак, зараз питання обов’язкового масового щеплення дітей поки залишається на паузі до того часу, поки не буде повністю вакциноване 50% дорослого населення України.

 

Кабінет міністрів України дозволив ввозити та вивозити з території України анатомічні матеріали людини «кінцівки» для проведення трансплантаційних операцій учасникам бойових дій

Дата: 20.10.2021

Аналі новини: Вітчизняна трансплантологія набирає нових обертів. Уряд дозволив проводити операції з пересадки ніг та рук для учасників бойових дій.

Кабінет міністрів України прийняв Постанову № 1075 від 20 жовтня 2021 року, яка передбачає зміни до діючих правил перевезення анатомічних матеріалів людини на території України, а також ввезення та вивезення їх через межі митної території.

Постанову Кабінету міністрів України доповнили новим пунктом, яким дозволяють вивозити за межі митної території України Українським центром трансплант-координації для проведення трансплантації кінцівок в іноземних закладах охорони здоров’я в рамках договорів про співпрацю з Українським центром трансплантат-координації.

Беручи до уваги інформацію, що в країнах де проводять операції з пересадки кінцівок існує дефіцит донорів для проведення таких операцій, ймовірно вказаною постановою уряд України «долучається до механізму постачання анатомічних матеріалів людини» необхідних для проведення операцій з трансплантації ведучим іноземним центрам світу з трансплантації кінцівок.

Важливо зазначити, що операції з пересадки кінцівок досить складні, і ймовірно саме для отримання професійного рівня спеціалістів в цьому направленні будуть залучатися фахівці з інших країн де трансплантація кінцівок проводиться з 2001 року.

Крім того, пацієнтам після трансплантації на протязі всього життя доведеться приймати лікарські препарати, щоб не допустити «відторження» пересаджених органів.

Зокрема, такі препарати можуть викликати тяжкі для людського організму наслідки, що у свою чергу підтверджує досить ризиковані операції з пересадки кінцівок.

А тому пацієнти яким пропонуватимуть медичні послуги з трансплантації зобов’язані знати про це, щоб в подальшому не відбулося нанесення більших уражень людині ніж в неї були внаслідок втрати руки чи ноги під час участі у бойових діях.

Безперечно на сьогоднішній день це є особливо важливим питанням саме для українських військових, які захищають суверенітет та територіальну цілісність України від агресивних військових дій з боку Російської Федерації.

А тому хотілося щоб законодавча ініціатива була покликана саме вирішити проблему повернутись громадянам України, що постраждали внаслідок військових дій до нормального життя.

 

Міністерство охорони здоров’я посилює заходи профілактики хвороб в Україні

 Дата: 21.10.2021

Аналіз новини: Міністерство охорони здоров’я посилить контроль за виконанням заходів щодо профілактики інфекційних захворювань які можливо подолати шляхом вакцинації.

Так, постанова Міністерства охорони здоров’я № 17 від 13.10.2021 «Про посилення заходів профілактики вакцинокерованих інфекцій» ухвалив заступник міністра охорони здоров’я – головний державний санітарний лікар – Ігор Кузін.

Як вбачається з тексту постанови мова йде про посилення контролю за виконанням обов’язкових профілактичних щеплень, які входять до Національного календаря профілактичних щеплень затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я України № 595 від 16.09.2011.

До календаря щеплення входять обов’язкові щеплення проти: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, кору, епідемічного паротиту, краснухи, гемофільної інфекції, які закуповуються за державні кошти.

У зв’язку з тим, що населення України не довіряє системі охорони здоров’я, то темпи з вакцинації проходять досить повільно, а тому профільне міністерство намагається створити «некомфортні умови», які змусять людей підкоритись.

Це в першу чергу стосується дітей, яких зараховуватимуть до навчального закладу освіти лише при наявності інформації про закінчений курс всіх обов’язкових профілактичних щеплень відповідно до віку дитини.

Відповідно до пункту 1.3. вищевказаної постанови, структурним підрозділам з питань охорони здоров’я доручено «забезпечити доступність послуги з імунізації шляхом недопущення надмірних рекомендацій щодо попередніх обстежень, діагностики перед щепленням тощо», що в свою чергу «мінімалізує» медичні можливості пацієнта чи лікаря відмовитись від процедури через можливі приховані або хронічні протипоказання особи яка має отримати щеплення.

Проєкт постанови про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 859 від 19.05.1999 переданий на затвердження до уповноваженого органу виконавчої влади незважаючи на негативні результати громадського обговорення

Дата: 23.10.2021

Аналіз новини: Проєкт постанови Міністерства охорони здоров’я «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України №859 від 19.05.1999 та додатку 3 до Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій» отримала негативну оцінку за результатами розгляду та внесеними пропозиціями від громадськості.

Міністерство охорони здоров’я намагається внести зміни до постанови, яка регулює умови і розмір оплати праці керівників підприємств медичних закладів охорони здоров’я.

Згідно пояснювальної записки, проєкт розроблено з метою забезпечення справедливого співвідношення між заробітними платами медичного персоналу та керівного складу закладів охорони здоров’я з його постійним контролем з боку власників та колегіального органу підприємства, установи та організації.

При цьому, слід зазначити, що оклад керівника комунального некомерційного підприємства визначається Додатком 1 до Постанови № 859 від 19.05.1999 «Про умови і розміри оплати праці керівників підприємств, заснованих на державній, комунальній власності, та об’єднань державних підприємств», та фіксується підписаним контрактом, який може переглядатись кожного року.

Важливо, що оклад директора будь-якого медичного закладу залежить від мінімального окладу медичного працівника в такому закладі.

Зокрема, підпункт 1 пункту 1 вказаної постанови регламентує, що посадовий оклад керівника підприємства залежить від середньооблікової чисельності працівників в еквівалентні повної зайнятості за рік, вартості активів підприємства або чистого доходу від реалізації товарів (робіт, послуг).

Враховуючи, що середня кількість медичного персоналу в одному закладі охорони здоров’я України становить менше як 500 осіб, отож максимальний допустимий розмір посадового окладу керівника підприємства у кратності до мінімального посадового окладу (ставки) працівника основної професії становить до 10 окладів.

У зв’язку з цим, законодавець доповнює підпункт 1 пункту 1 окремим абзацом такого змісту: «У закладах охорони здоров’я працівником основної професії є посада лікаря», щоб при встановленні кратного мінімального окладу керівника можливо було спиратися саме на оклад лікаря.

Так, у проєкті бюджету на 2022 рік передбачається підняття заробітної плати лікаря до 20 000 грн, що у співвідношенні до 10 окладів становитиме 200 000 гривень для керівника медичного закладу.

Це крім передбачених складових заробітної плати керівника медичного закладу до якого належать: премії, грошові винагороди, доплати до окладу за наукову ступінь/вчене звання та можливі винагороди за ефективне управління медичним закладом.

Таким чином, законодавча ініціатива у разі її прийняття посилить демотивуючий вплив на трудову діяльність медичного персоналу закладу охорони здоров’я.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ