Аналіз новин тижня: період з 11.10.2021 по 17.10.2021

Медицина
Тижневий дайджест
11.10.2021 по 17.10.2021

Ми в редакції Intelmag на постійній основі будемо надавати щотижневний аналіз новини в Медичній сфері України. Сьогоднішня публікація має на меті проаналізувати найзначущі новини, які впливають на сферу, і відбулись в період з 11 жовтня по 17 жовтня 2021 року.

Новина: Голова комітету Верховної ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування – Михайло Радуцький пропонує не допускати невакцинованих народних депутатів до роботи в органах законодавчої влади

Дата: 11.10.2021

Аналіз: Народні депутати з метою мінімізації негативних наслідків епідемії Covid-19 пропонують запровадити механізм недопуску невакцинованих народних депутатів у приміщення адміністративних будівель Верховної Ради України

Голова комітету Верховної ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування – Михайло Радуцький разом з іншими депутатами від політичних сил «Слуга народу» та «Голос», восьмого жовтня зареєстрували проект Постанови «Про додаткові заходи протидії поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)».

Як вбачається з тексту проекту Постанови, допуск у приміщення адміністративних будівель Верховної Ради України народних депутатів України, та інших працівників, що забезпечують діяльність апарату Верховної ради здійснюватиметься лише за наявності Covid-сертифіката про вакцинацію, негативного результату тестування на Covid-19 (ПЛР-тест) або довідки про одуження від Covid-19 (не більше як за 6 місяців після одуження).

Проте застосування механізму недопущення невакцинованих народних депутатів України та працівників апарату Верховної Ради до будівель Верховної Ради України є незаконним, адже фактично встановлює обмеження щодо допуску їх до роботи.

Повноваження народного депутата України визначається Конституцією та Законом України «Про статус народного депутата України», положення яких є обов’язковим для врахування при встановленні тих чи інших правил і приписів, які стосуються народних депутатів України.

Беремо до уваги, шо постанова Верховної Ради України є підзаконним нормативно-правовим актом, який має меншу юридичну силу ніж закон.

А тому, приписи які передбачені в проекті постанови виконувати необов’язково, адже вони суперечать конституційним та законодавчим положенням, які гарантують необхідні умови для здійснення депутатських повноважень

 

Новина: Уряд затвердив план заходів щодо реалізації Концепції розвитку системи надання медичної допомоги пацієнтам, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, на 2021-2026 роки

Дата: 11.10.2021

Аналіз: Кабінет міністрів України затвердив план заходів реалізації Концепції розвитку системи надання медичної допомоги пацієнтам із рідкісними захворюваннями

Кабінет Міністрів України видав розпорядження № 1235-р від 11 жовтня 2021 року, яким затвердив «План заходів щодо реалізації Концепції розвитку системи надання медичної допомоги пацієнтам, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, на 2021—2026 роки.

Над створенням системи надання медичної допомоги громадянам, що страждають на рідкісні захворювання були залучені експерти Міністерства охорони здоров’я, Національної служби здоров’я України, Державного експертного центру та фахівців пацієнтських організацій.

План заходів має забезпечити підхід надання фінансової підтримки пацієнтам на рідкісні захворювання та провести епідеміологічне дослідження для створення електронного реєстру громадян які страждають на
орфанні хвороби.

Закупівлі будуть стосуватись здебільшого дороговартісних лікарських засобів для лікування орфанних захворювань, які проходять клінічні дослідження за спрощеною процедурою та відсутні докази їх ефективності.

Затвердження плану реалізації Концепції розвитку системи допомоги пацієнтам з рідкісними захворюваннями є гарною новиною, однак строки її реалізації з інтервалами між окремими пунктами досить тривалі, що в свою чергу ставить під сумнім її реалізації в найближчий час.

Скоріш за все Концепція з розвитку надання медичної допомоги пацієнтам з орфанними захворюваннями – це лише прихований механізм із забезпечення нового ринку збуту фармацевтичної продукції для так званої «Big Pharma».

Новина: Уряд запроваджує нові правила пасажирських перевезень на період введення карантинних обмежень в Україні

Дата: 11.10.2021

Аналіз: З двадцять першого жовтня пасажирські перевезення в Україні здійснюватимуться за новими правилами. Крім квитка та документу про підтвердження особи перевірятимуть пасажирів на наявність сертифікатів про щеплення у паперовому, або електронному вигляді

Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби Covid-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», якими посилює правила пасажирських перевезень.

Зокрема, постановою № 1066 від 11 жовтня 2021 року, передбачається застосування нових правил як у регулярних так і нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом, автобусними маршрутами, авіаційним та залізничним транспортом міжобласного сполучення.

До контролю за додержанням нових правил пасажирських перевезень будуть залучені працівники Національної поліції та Служби безпеки України.

Вже зараз в межах регіонів де запроваджують «червону зону» епідемічної небезпеки почали з’являтись перші «Covid-пости», в межах яких правоохоронці перевірятимуть у пасажирів сертифікати про вакцинацію.

У зв’язку з тим, що більшість громадян України не мають наміру робити щеплення від коронавірусу, уряд намагається створити «некомфортні умови» для людей з метою їх винудити щеплюватись проти їх бажання.

Важливо зазначити, що вакцинація проводиться лише після обов’язкового медичного огляду лікарем із встановленням можливих медичних протипоказань щодо вакцинації від Covid-19. А відтак, прийняті обмеження не враховують обставин громадян з встановленими медичними протипоказаннями до щеплень, яким доведеться постійно за свій власний кошт проводити ПЛР-тест, який коштує 750 грн в додаток до вартості проїзду між областями транспортними засобами.

Іншими словами, влада робить все необхідне щоб населення отримало дві дози вакцини у якої залишився короткий термін придатності, адже це «надважливо» враховуючи обсяг бюджетних коштів витрачених на закупівлю цієї вакцини.

Новина: На громадське обговорення опубліковано проект наказу Міністерства охорони здоров’я України, яким пропонують дозволити проводити вакцинацію без залучення лікаря

Дата: 11.10.2021

Аналіз: Міністерство охорони здоров’я вважає за необхідне спростити процедури вакцинації і спостереження за станом здоров’я щеплених пацієнтів. Планується дозволити медсестрам та медбратам проводити щеплення без залучення лікаря

Проектом наказу Міністерства охорони здоров’я України запропоновано внести зміни до положень наказу № 595 від 16 вересня 2011 року «Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень».

Зміни дозволятимуть проводити щеплення медичними працівникам, які мають повний освітній ступінь фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра, бакалавра за спеціальністю 223 «Медсестринство» галузі знань
22 «Охорона здоров’я».

Інакше кажучи, профільне міністерство посилаючись на велику завантаженість медичного персоналу в період пандемії Covid-19,
дозволить медичній сестрі чи медбрату проводити будь-які профілактичні щеплення без залучення лікаря.

Варто звернути увагу, що пункт 9 цього Положення, передбачає обов’язковий медичний огляд перед щепленням, який проводиться виключно лікарем із встановленням стану здоров’я особи, за що він несе персональну відповідальність.

Проте, законодавець намагається спростити процедуру вакцинації без проведення обов’язкового медичного огляду саме лікарем, адже пропонує розширити пункт 9 словами: «Медичний огляд перед щепленням є обов’язковим «та проводиться медичними працівниками визначеними у пункті 5 цього Положення після заповненої форми наведеної у Додатку до цього положення».

Таким чином, у разі необізнаності особи, яка планує вакцинуватись, її огляд проводитиме молодший медичний працівник, який не має достатнього освітнього та професійного рівня щодо проведення медичного огляду із встановленням медичних протипоказань.

А це призведе до збільшення кількості вакцинованих людей, у яких вчасно не встановлені медичні протипоказання, адже медичний висновок про такі протипоказання підписуватиме не лікар, а молодший медичний працівник, який не має достатнього для цього досвіду.

Новина: Україна отримає до 21 мільйона фунтів стерлінгів кредиту від Агентства експортного фінансування Сполученого Королівства

Дата: 13.10.2021

Аналіз: Кабінет Міністрів України затвердив проект постанови «Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2021 році шляхом залучення кредиту від Агентства експортного фінансування Сполученого Королівства»

Кредитний контракт укладено на поставку наборів для проведення чотирьох мільйонів ПЛР-досліджень в рамках чинного «Меморандум про взаєморозуміння між Кабінетом Міністрів України та Державним секретарем її Британської Величності, що діє через Департамент з гарантування експортних кредитів, який функціонує як Агентство експортного фінансування Сполученого Королівства» (схваленого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 жовтня 2020 року № 1207).

Державне підприємство «Медичні закупівлі України» попередньо за кредитні кошти 27 липня 2021 року уклало договір (№ 09/77/2-07/2021) з британською компанією Prestige Diagnostics U.K. Ltd (NI610548) на поставку 41 667 (вартість одного набору коштує 20 924 гривні) діагностичних наборів для визначення РНК вірусу Covid-19 для систем ПЛР (полімеразної ланцюгової реакції). Загальна ціна продукції складає 23 291 854,00 фунтів стерлінгів без ПДВ.

Оплата за продукцію здійснюватиметься за умови фінансування 15 відсотків її вартості за рахунок державного бюджету України та 85 відсотків її вартості за рахунок кредитного договору затвердженого постановою уряду
«Про здійснення державних зовнішніх запозичень у 2021 році шляхом залучення кредиту від Агентства експортного фінансування Сполученого Королівства».

Компанія Prestige Diagnostics U.K. Ltd заснована в 2012 році та є ведучим на ринку виробництва реагентів для діагностики «in vitro».

Першу партію у кількості 6 250 наборів ПЛР-тестів Україна вже отримала 8 вересня, які закупила за рахунок бюджетних коштів.

Наступні поставки орієнтовано відбудуться у жовтні (15 625 наборів
ПЛР-тестів) та грудні (19 792 наборів ПЛР-тестів) 2021 року.

Таким чином, ціна одного ПЛР дослідження коштуватиме 218 гривень.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ