Міжнародні партнери та їх вплив на медичну систему України: основна концепція

Міжнародні партнери та їх вплив на медичну систему України: основна концепція

Впродовж останніх п’яти років в українській медичній системі відбуваються глобальні зміни. Початком стала ухвала депутатами Верховної Ради Закону України «Про фінансові гарантії надання медичних послуг», що відбулася у жовтні 2017 року. Створенню закону передувала концепції реформи фінансування системи охорони здоров’я, прийнята Кабміном в листопаді 2016 року. До розробки концепції, на запрошення українського уряду долучилися експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та фахівці від інших міжнародних організацій.

Слідом, у грудні 2017 року, уряд створив “Національну службу здоров’я України” – орган виконавчої влади, відповідальний за замовлення медичних послуг та лікарських засобів.  Восени 2018 року МОЗ України започаткувало Державне підприємство “Медичні закупівлі України” – центральну закупівельну агенцію. А міжнародні партнери України зайнялися розбудовою механізму діяльності новоствореної структури. В напрямку впровадження реформи було прийнято ще низку законів: “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров’я”, “Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості” та «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів».

Врешті, 18 серпня 2021 року президентським указом № 369/2021 було введено в дію рішення РНБО України від 30 липня 2021 року “Про стан національної системи охорони здоров’я та невідкладні заходи щодо забезпечення громадян України медичною допомогою”. Рішення вбачає впровадження “Стратегічного плану розвитки системи охорони здоров’я населення на період до 2030 року”. Згідно плану відбуватиметься запровадження нової моделі інтернатури і лікарської резидентури з урахуванням вимог Директиви 2005/36/ЕС Європейського Парламенту та Ради Європейського Союзу щодо визнання професійних кваліфікацій від 7 вересня 2005 року. Передбачене підписання угоди про оцінку відповідності та прийнятність промислової продукції між Україною та Європейським Союзом з метою взаємного визнання результатів інспектування виробництва лікарських засобів на відповідність вимогам належної виробничої практики (Good Manufacturing Practice, GMP).

Звісно, передбачені “модернізми” були б не можливі без участі та втручання міжнародних партнерських організацій. Діяльність окремих, найвпливовіших з них заслуговує на особливу увагу.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ’ЄДНАНИХ НАЦІЙ (ООН)

1.1 Дитячий фонд ООН (UNICEF) –  посередник між Україною та постачальниками вакцин для дітей, здійснює закупівлі товарів та послуг у рамках своїх повноважень. Основні проекти: «Спільно. Соціальні послуги для сімей у громаді»,«Громада, дружня до дітей та молоді», «Посилення стійкості та громадянської залученості підлітків та молоді на сході України».

1.2. Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO) –технічна допомога на суму близько 25 млн. грн. (870 000 дол. США) для подолання наслідків пандемії (в прогресі).

Спеціалізована установа ООН, опікується проблемами охорони здоров’я у світовому масштабі. Співробітництво України з ВООЗ здійснюється переважно через Європейське регіональне бюро (ЄРБ) згідно з рамковими дворічними угодами, що укладаються між Україною та ЄРБ.

Реалізовує проекти:”Зміцнення Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні”, “Надання послуг з організації та проведення процедур закупівель Міністерству охорони здоров’я України”, “Підготовчий етап: Цифрові, інклюзивні, доступні: проєкт підтримки цифровізації державних послуг в Україні – проект з підтримки державних послуг DIA”.

1.3. Фонд Народонаселення ООН (UNFPA)

Представництво Фонду зосереджує свою роботу у сфері гендерної рівності, репродуктивного здоров’я та розбудови потенціалу молоді. UNFPA Україна проводить інформаційні кампанії, покликані підвищити обізнаність населення у боротьбі зі стереотипами, в тому числі в контексті недовіри до вакцинації.

1.4. Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією  – Проект «Прискорення прогресу у зменшенні тягаря туберкульозу та ВІЛ-інфекції в Україні» загальною вартістю 135,7 млн дол США

1.5. Управління ООН з обслуговування проектів (ЮНОПС)  – 2 проекти загальною вартістю 72, 4 млн. євро.Проект «Зниження смертності новонароджених та інвалідності з дитинства шляхом впровадження нових передових технологій», вартість –71 млн євро.

Проект «Термінова допомога системі охорони здоров’я України», вартість –1,4 млн євро. Сфера впливу:  Посиленні впливу ООН та її підрозділів на прийняття управлінських рішень МОН в тому числі, в напрямку боротьби з наслідками пандемії COVID-19.

2. Центри профілактики та боротьби із захворюваннями (CDC) Департаменту охорони здоров’я та соціального забезпечення США (DHHS) –  5 проектів, вартістю понад 24 млн дол. США.

Центр приділяє увагу питанням лікування ВІЛ та туберкульозу, підтримує Глобальну ініціативу з питань охорони здоров’я, національну політику і програму у сфері охорони здоров’я України. Крім того, Центр надає технічну допомогу МОН України для зміцнення національної програми імунізації. Сфера впливу:  Впливає на обіг медичних препаратів Україні та реалізацію програми імунізації населення.

3. Агентство з міжнародного розвитку (USAID)  –  (10 проектів загальною кошторисною вартістю понад 115 млн дол. США).

USAID приймає участь у розвитку системи охорони здоров’я України. Одним з аспектів діяльності організації є реагування на прояви інфекційних хвороб – таких, як ВІЛ/СНІД, туберкульоз та гепатит типу С,  в також імунізація проти поліомієліту. Проекти: «Підтримка реформи охорони здоров’я»; «Безпечні, доступні та ефективні ліки для українців» ,”Підтримка розвитку інфраструктури електронного здоров’я в Україні”, “Протидія інфекційним захворюванням, “Заради життя”; «Підтримка зусиль у протидії туберкульозу в Україні»; “Поліпшення послуг у сфері розумового здоров”я для потерпілих від катувань”; «Протидія помилковим уявленням про вакцинацію»; «Підтримка України у зміцненні систем імунізації”. Сфера впливу:  Впливає на реалізацію медичних засобів, в тому числі сильнодіючих, що  застосовуються для лікування туберкульозу, ВІЛ-інфекції/СНІДу, гепатиту. Вплив на здійснення програми імунізації населення України.

4. Міністерство оборони США/Агентство зменшення загрози – ( 2 поточних проекти загальною вартістю 12, 3 млн. дол. США)

Проекти що реалізовуються: “Впровадження проекту єдиної системи санітарно-епідеміологічного контролю в Україні”, вартість 710 тис. дол. США; «Протидія загрозам особливо небезпечних патогенів в Україні», вартість 11,6 млн дол. США. Сфера впливу:  Вплив на здійснення програми вакцинації українських військовослужбовців.

5. Міжнародний банк реконструкції та розвитку (МБРР) –  Один із найбільших проектів в сфері охорони здоров’я – «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», позика в рамках якого складає 135 млн. дол. США. )

Проект “Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей” реалізовується на підставі договору Документ 996_003-20, підписаного між Україною та МБРР 15.05.2020. У травні 2021 “Міжнародним банком реконструкції та розвитку”, в рамках договору було надано Україні близько 2,5 млрд гривень (90 млн. доларів) для розгортання додаткових можливостей у боротьбі з пандемією. Кошти спрямовані за трьома напрямками: близько 1,1 млрд грн (40 млн дол), на підтримку придбання вакцини, біля 850 млн грн (30 млн дол) на розгортання вакцинації проти COVID-19, а понад 550 млн грн (20 млн дол) на зміцнення спроможності проведення тестування на COVID-19 в Україні.

Сфера впливу:  МБРР має можливість впливати на кампанію з вакцинації, яку розпочато в Україні в межах затвердженого календарного плану на 2021 рік.

6. Міжнародний валютний фонд (МВФ) – Поточна програма Stand-by. Загалом в рамках співробітництва з МВФ Україна отримала 23,910.76 млрд. СПЗ (еквівалент 35 млрд. дол. США).


У травні 2020 року МВФ були змінені підходи до виділення кредитних коштів країнам-реципієнтам через поширення пандемії COVID – 19 та у напрямку подалання її наслідків. За результатом переговорів і виконання попередніх заходів було досягнуто згоди з МВФ щодо започаткування оновленої програми Stand-by, терміном 18 місяців, загальним обсягом 5 млрд. дол. США. 11 червня 2020 року Україна отримала перший транш, обсягом 2,1 млрд. дол. США. Сфера впливу: В рамках надання макроекономічної допомоги, МВФ здійснює політичний тиск на уряд України, який вимушений вводити підконтрольний менеджмент на стратегічних підприємствах, в установах системи охорони здоров’я. Однієї з умов отримання 2 траншу в рамках програми «Stand-by» передбачена передача усіх централізованих закупівель лікарських засобів, медичних виробів та індивідуальних засобів захисту ДП «Медичні закупівлі України», за винятком закупівель, що проводяться через спеціалізовані міжнародні закупівельні організації.

7. Міжнародний фонд «Відродження» – Одна з найбільших благодійних фундацій, яка підтримала впровадження десятків тисяч проектів в Україні, в тому числі у галузі охорони здоров’я, на суму більшу ніж 310 млн. доларів,

В медичній галузі фінансує проекти неурядової громадської організації БФ «Пацієнти України» (діє в Україні з 2011 року, входить до коаліції “Реанімаційний пакет реформ”). МФ «Відродження» здійснює системний вплив на реформування системи охорони здоров’я України, який в період пандемії посилюється за рахунок інвестиційних проектів, що направлені на подолання наслідків COVID-19. Сфера впливу:  Зупинення донорських програм фінансування охорони здоров’я використовуватимуть, як інструмент тиску на уряд України в прийнятті рішень в інтересах міжнародних корпорацій в рамках закупівлі вакцини проти COVID-19).

8. Представництво Європейського Союзу в Україні – Реалізовує чотири глобальні програми на загальну суму більш ніж 23 млн. євро. У відповідності до угод укладених між Урядом України та Європейською комісіїю у сфері охорони здоров’я реалізується 4 програми прикордонного та територіального співробітництва за участі України: «Україна – Польща – Білорусь» (загальна вартість проектів: 11,8 млн євро), «Румунія-Україна 2014-2020» (загальна вартість проектів: 5,6 млн євро), «Україна – Угорщина – Словаччина – Румунія 2014-2020» (загальна вартість проектів: 1,4 млн євро. Крім того, у квітні 2020 року ЄК ухвалила рішення про надання Україні 1,2 млрд євро макроекономічної допомоги у зв’язку з пандемією. Фінансує проекти: «Надання підтримки Україні в розвитку сучасної системи громадського здоров’я», загальний обсяг коштів у розмірі 3 млн євро; «Українські ОГС для змін: сприяння правам людини, деінституціоналізації та соціальній інтеграції людей, які мають інтелектуальні та/або психосоціальні вади», загальний обсяг коштів у розмірі 298,9 тис. євро; Сфера впливу:  Успішність траншів залежатиме від виконання поставленої для України програми МВФ. Одна з умов програми передбачає передачу централізованих закупівель лікарських засобів, медичних виробів та індивідуальних засобів захисту ДП «Медичні закупівлі України».


9. Британське закупівельне агентство “Crown Agents”  – працює у напрямку виконання 3 поточних проектів.

“Crown Agents” діє в Україні понад 20 років, приймає участь у здійсненні державних закупівель медичних препаратів для Міністерства охорони здоров’я України та задіяна у заходах, щодо просування системних змін в державних закупівлях для МОН для поліпшення ланцюжка поставок і забезпечення відповідності державних закупівель європейським стандартам і практикам. Відповідно до урядового рішення від 13.01.2021 року «Питання фінансування здійснення заходів, пов’язаних з вакцинацією населення від гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» Crown Agents визначена організацією, що здійснюватиме закупівлю вакцини від COVID- 19. Сфера впливу:  Рішення про призначення “Crown Agents” відповідальною за закупівлю вакцини від COVID- 19 та водночас відсторонення від цих функцій ДП «Медичні закупівлі України» імовірно продиктовано тиском на уряд України. “Crown Agents” співпрацює з ЄС та ЄК, урядами США, Великої Британії, Японії, Світовим банком і Європейським банком реконструкції та розвитку. Перелік міжнародних організацій, які співпрацюють з нашою країною та здійснюють вплив на державну систему охорони здоров’я можна було б продовжити.

Суть матеріалу, не в кількості партнерів, а в якості їх взаємодії з Україною, яка передусім вбачає наявність інструментів політичного тиску на Уряд. Під тиском, український уряд вимушений формувати рішення та вводити підконтрольний менеджмент на стратегічних підприємствах системи охорони здоров’я України, в тому числі на рівнях правління та наглядових рад. Очевидно, що паралельно з реформуванням медичної системи відбувається глобальний перерозподіл фармацевтичного ринку України. У першу чергу, на користь транснаціональних корпорацій та міжурядових організацій та з перспективою отримання ними повного контролю над наданням медичних послуг громадянам країни.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ