Урядові рішення тижня 07.02.2022–11.02.2022: оцінка ефективності та висновки

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

Редакція Intelmag на постійних засадах аналізує ключові рішення, прийняті Урядом України, а також рішення урядів партнерських держав, прийнятих на користь України протягом тижня, зокрема в період з 7 лютого по 11 лютого 2022 року, та пропонує читачам ознайомитись із цим аналізом і власними висновками.

Держстат: ціни у січні зросли на 1,3%

За підсумком січня 2022 року, споживча інфляція в річному вимірі становила 10%, а у місячному вимірі ціни зросли на 1,3%, про що свідчать дані, опубліковані Держстатом України.

У січні на споживчому ринку найбільше зросли ціни на овочі — на 20,5%. Від 1 до 4% зросли ціни на яйця, борошняні вироби, молочну та м’ясну продукцію через збереження високих світових цін на енергію та сировину. З іншого боку сповільнились темпи зростання цін на соняшникову олію та цукор завдяки вичерпанню ефектів бази порівняння та значній пропозиції з нового урожаю.

Прискорилося зростання вартості палива до 26,8% у річному вимірі. Основними причинами подорожчання палива в січні стали зростання світових цін на нафту та послаблення курсу гривні. Проте зберігся певний стримуючий вплив на ціни від запровадження державного регулювання на ринку пального у травні минулого року.

Отже, за висновками Національного банку, інфляція в січні не змінилася порівняно з груднем 2021 року, проте інфляційний тиск залишається значним передусім через зростання виробничих витрат і високих цін на енергоносії. Інфляцію стримують посилення монетарної політики регулятора, рекордні врожаї, а також окремі адміністративні рішення, зокрема рішення щодо незмінних тарифів на більшість житлово-комунальних послуг.

За підсумками січня, міжнародні резерви України знизилися на 5,3%

За інформацією Національного банку, міжнародні резерви України станом на 1 лютого 2022 року становили $29 287,1 мільйонів і, за підсумками січня, знизилися на 5,3%.

Зменшення рівня міжнародних резервів упродовж минулого місяця зумовили декілька чинників. По-перше, операції Національного банку на міжбанківському валютному ринку, спрямовані на згладжування надмірних коливань на валютному ринку, спричинених переважно психологічним фактором. Загалом у січні НБУ купив на валютному ринку $197,7 мільйонів, а продав $1 511,2 мільйонів. Обсяги чистого продажу валюти Національним банком становили $1 313,5 мільйонів.

По-друге, операції з обслуговування державного боргу. У січні загальний обсяг платежів Уряду з обслуговування та погашення державного і гарантованого державою боргу в іноземній валюті становив $416,8 мільйонів. Із цієї суми $186,2 мільйонів були спрямовані на обслуговування та погашення внутрішніх держоблігацій в іноземній валюті, $61,7 мільйони — на обслуговування єврооблігацій, решта — на виконання інших зобов’язань держави в іноземній валюті.

Національний банк повідомив, що поточний обсяг міжнародних резервів забезпечує фінансування 3,6 місяці майбутнього імпорту, що є достатнім для виконання зобов’язань України та поточних операцій Уряду і Національного банку.

У «Дії» з’явиться електронне посвідчення ветерана війни

9 лютого на засіданні Кабінету Міністрів було прийнято рішення щодо запровадження електронного посвідчення ветерана.

Відповідною постановою Уряду запроваджуються електронні посвідчення учасника бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, учасника війни, члена сім’ї загиблого та постраждалого учасника Революції Гідності, які діятимуть на рівні з їхніми паперовими аналогами.

За словами міністра цифрової трансформації М. Федорова: «Електронне посвідчення ветерана — один із перших кроків запровадження зручних сервісів, які спростять життя ветеранів. Для понад мільйона українців цей документ є більш важливим, ніж паспорт. Інтеграція дасть ветеранам усіх категорій можливість користуватися перевагами цифрових послуг у “Дії”».

Загалом нововведення стосуватиметься майже 1,2 мільйона громадян: ветеранів війни, постраждалих учасників Революції Гідності та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

З 1 липня за електронні комунікації та радіочастотний ресурс відповідатиме Мінцифри

Кабінет Міністрів на черговому засіданні 9 лютого ухвалив Постанову № 107 «Питання забезпечення реалізації Закону України “Про електронні комунікації”».

Відповідно до рішення, вже з 1 липня 2022 року новим центральним органом виконавчої влади, що формуватиме політику у сфері електронних комунікацій та радіочастотного ресурсу, стане Міністерство цифрової трансформації. У перехідний період, до 30 червня 2022 року, Держспецзв’язку продовжить здійснювати повноваження у цій сфері.

Нагадаємо, що після набрання чинності Закону України «Про електронні комунікації» з 1 січня 2022 року Держспецзв’язку втратив відповідні повноваження.

Підприємцям у селищах дозволили працювати без РРО

Постановою від 9 лютого 2022 року № 95 Уряд вніс зміни до умов проведення розрахункових операцій фізособами-підприємцями (ФОП) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Відтепер ФОПи можуть працювати без реєстраторів розрахункових операцій (РРО) з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій на території сіл.

Проте цей виняток не стосується тих підприємців єдиного податку, які торгують підакцизними товарами.

Нагадаємо, що з 1 січня 2022 року використання РРО стало обов’язковим для всіх видів ФОПів. Раніше Кабмін звільнив підприємців, що здійснюють роздрібну торгівлю в сільській місцевості, від обов’язкового застосування РРО.

Не звільняються від обов’язкового використання РРО ФОПи у селі, якщо вони здійснюють роздрібну торгівлю в місцях, де торгують підакцизними товарами, а також дистанційну торгівлю, зокрема через інтернет.

Уряд розширив програму «єПідтримка»

На своєму засіданні Уряд вніс зміни до Постанови від 9 грудня 2021 року № 1272, розширивши програму «єПідтримка».

Незабаром люди з інвалідністю І та ІІ груп зможуть витратити отримані в межах програми кошти на ліки, а люди з інвалідністю цих груп та особи від 60 років — на оплату житлово-комунальних послуг.

Крім того, Уряд збільшив з чотирьох до дев’яти місяців термін використання однієї тисячі гривень, що українці отримують за два щеплення від COVID-19 за програмою «єПідтримка».

Зі інформацією Мінекономіки, на сьогодні програмою «єПідтримка» вже скористалися понад 8,2 мільйонів громадян. Загалом з початку її запуску, 19 грудня 2021 року, на картки перераховано 8,25 мільярдів гривень, а 2,7 мільярди з отриманих коштів громадяни вже витратили. Найпопулярнішими за видами витрат є:

книжкові магазини — 948 мільйонів гривень;

кінотеатри — 597 мільйонів гривень;

театри, концерти та розважальні послуги — 312 мільйонів гривень;

залізничні та авіапасажирські перевезення — 302 мільйони гривень;

спорт — 302 мільйони гривень;

ліки — 227 мільйонів гривень;

освітні послуги, шкільне приладдя, спорттовари — 88 мільйонів гривень.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ