Що підписала Україна з Туреччиною в рамках офіційного візиту Президента Реджепа Ердогана

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

У четвер, 3 лютого 2022 року, з нагоди 30-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Києвом та Анкарою Президент Турецької Республіки Реджеп Тайїп Ердоган відвідав Україну з офіційним візитом.

За результатами зустрічі президентів України і Туреччини та десятого засідання українсько-турецької Стратегічної ради високого рівня підписано низку двосторонніх документів, а саме:

 • Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль та міністр торгівлі Туреччини М. Муш підписали Угоду про вільну торгівлю між Урядом України та Урядом Турецької Республіки;
 • Міністр закордонних справ України Д. Кулеба та міністр молоді та спорту Туреччини М. Касапоглу підписали міжурядову Угоду про співробітництво у сфері молодіжної політики;
 • Міністри МЗС України та Туреччини підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо технічного співробітництва між Державною податковою службою України та Адміністрацією доходів Міністерства казначейства та фінансів Турецької Республіки;
 • Виконуючий обов’язки голови Державної митної служби України В. Демченко та заступник міністра торгівлі Туреччини М. Тузджу підписали Меморандум про взаєморозуміння щодо створення Спільної митної ради між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі Турецької Республіки, а також План дій між Державною митною службою України та Міністерством торгівлі Туреччини щодо взаємного визнання програм авторизованих економічних операторів;
 • Протокол між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про внесення змін до Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про співробітництво правоохоронних органів від 4 грудня 2009 року;
 • Міністр внутрішніх справ України Д. Монастирський та міністр внутрішніх справ Турецької Республіки С. Сойлу підписали Протокол між Кабінетом Міністрів України та Урядом Турецької Республіки про внесення змін до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Турецької Республіки про співробітництво правоохоронних органів;
 • Міністр закордонних справ України Д. Кулеба та міністр промисловості та технологій Турецької Республіки М. Варанк підписали Меморандум про взаєморозуміння між Державним підприємством «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації та якості» та Турецьким інститутом стандартів;
 • Міністр оборони України О. Резніков та міністр промисловості та технологій Турецької Республіки М. Варанк підписали Рамкову угоду між урядами України й Туреччини про співробітництво у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузях.

Рамкова угода

Більш докладно зупинимось на останній — Рамковій угоді, яка передусім цікава з точки зору питання розробки, виробництва та експлуатації безпілотних літальних апаратів сімейства Bayraktar.

Нагадаємо, що у січні 2011 року було підписано Спільну декларацію про створення Стратегічної ради високого рівня між Україною та Туреччиною, якою було зафіксовано встановлення стратегічного партнерства між двома країнами. Стратегічна рада стала найвищим органом між Україною та Туреччиною, що розробляє стратегію i основні напрямки двосторонніх відносин, а також координує здійснення проєктів у важливих сферах. Зазначений механізм очолили президенти обох країн, а засідання Стратегічної ради проводяться на щорічній основі.

Минулого року, за результатами 9-го засідання Стратегічної ради між Україною та Турецькою Республікою, яке відбулося у Стамбулі під співголовуванням президентів обох держав, було вирішено активізувати спільні зусилля у напрямку поглиблення співпраці та координації між сторонами у сфері оборонної промисловості, високих технологій, космічної галузі та літакобудування.

Авіаційна та космічна галузі стали стратегічними для співпраці України i Туреччини, які повинні надати імпульс для розвитку підприємствам машинобудування, точного приладобудування, виробництва сучасних композиційних матеріалів тощо.

До речі, в Туреччині функціонує ефективна система надання стимулів для різних видів інвестицій, в тому числі українських компаній. Так, інвестори через локальні та національні інвестиційні стимули звільняються від ПДВ i ввізного мита, отримують звільнення податку на прибуток або зниження ставки податку, звільняються від сплати внесків на соціальне страхування, податку на нерухомість. Також вони отримують пільгове виділення землі, субсидії на відшкодування вартості електроенергії, води, газу та зв’язку, спрощений порядок найму спеціалістів.

За даними турецького міністерства промисловості та технологій, станом на кінець вересня 2021 року в Туреччині працюють 792 компаній з українським капіталом.

На жаль, Україна не може запропонувати турецьким проєктам суттєві інвестиційні стимули в індустріях з високою доданою вартістю.

Такий стан справ запропоновано виправити в Рамковій угоді, встановивши особливі стимули для турецьких інвесторів у сфері високих технологій, авіаційній та космічній галузей Україні до 1 січня 2035 року, зокрема:

 • звільнення від сплати митних платежів при ввезені на митну територію України товарів, обладнання та механізмів, сировини та матеріалів, компонентів, комплектуючих виробів i запасних частин, нематеріальних активів, включаючи програмне забезпечення та інших матеріальних та нематеріальних активів, що будуть використані в рамках реалізації проєктів;
 • звільнення від оподаткування податком на прибуток;
 • сприяння в отриманні необхідних ліцензій, повноважень чи документів дозвільного характеру для забезпечення реалізації проєктів;
 • звільнення від оподаткування податком на землю.

Хоча в Рамковій угоді і не пропонуються форми державної підтримки для турецьких інвесторів, відмінні від вже існуючих в законодавстві України, але все ж таки планується вдосконалити процедури та механізми ïx надання, що є необхідною умовою для розвитку технологічних сфер, i мають швидко реагувати на виклики сучасності.

Безпілотники сімейства Bayraktar

Окремої уваги заслуговують проєкти компанії Bayraktar, що є частиною Рамкової угоди, яка, нагадаємо, підписана в рамках офіційного візиту Президента Туреччини в Україну.

Отже, за інформацією турецької сторони, планова сума інвестицій у будівництво заводу з виготовлення безпілотних літальних апаратів сімейства Bayraktar, науково-дослідного центру у сфері аерокосмічних технологій та навчально-випробувального сервісного центру для обслуговування, ремонту i модернізації безпілотних літальних апаратів — близько $95,5 мільйонів. протягом 10-ти років, починаючи з 2022. Ця сума, однак, не включає вартості придбаної у 2021 році земельної ділянки для будівництва заводу. Будівництво i облаштування центру заплановано на 2022 рік з обсягом інвестицій у $6,5 мільйонів.

Будівництво заводу i центру передбачає трансфер високих технологій із локалізацію виробництва безпілотних літальних апаратів в Україні. Проєктом заплановані науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи з виробництва безпілотних літальних апаратів, проведення вчасної модернізації комплексів українського флоту безпілотних літальних апаратів Bayraktar ТБ2, гарантійне та післягарантійне обслуговування комплексів, підготовка та перепідготовка кадрів.

Дозвіл на трансфер технологій з виробництва безпілотників сімейства Bayraktar отримала компанія ТОВ «Авіа Венчурс», яка зареєстрована в Україні у грудні 2019 року i є афілійованою компанією Bayraktar.

На 2025 рік заплановані запуск виробництва i перший випуск безпілотників сімейства Bayraktar.

Інвесторами планується за перші п’ять років реалізації проєкту створення 355 робочих місць для висококваліфікованого персоналу, а до 2032 року — 370 робочих місць. Розмір середньої заробітної плати планується в межах 10-ти мінімальних заробітних плат в Україні для інженерно-керівного персоналу та 5-ти мінімальних — для технічних працівників.

Отже, реалізація проєкту створить додаткове підґрунтя для залучення інвестицій у сферу високих технологій, а участь українських фахівців у процесі розробки, виробництва та обслуговування безпілотних літальних апаратів та їх залучення до професійного навчання дасть змогу підвищити їхню кваліфікацію у сфері високих технологій.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ