Аналіз економічного розвитку України у 2021 році: ВВП, інфляція та огляд цін

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

Редакція Intelmag проаналізувала економічний розвиток країни в розрізі аналітики окремих стратегічних напрямків та розвитку галузей і надала свою оцінку результатам.

Українська економіка, за підсумками 2021 року, зросла на 3%

Таку оцінку надає Національний банк, протиставляючи цей зріст падінню реального ВВП на 4% у 2020 році. Відновленню економіки посприяли стійкий споживчий попит, нарощування інвестицій підприємствами після кризи, а також рекордний урожай сільськогосподарських культур.

За інформацією Мінекономіки, економічний ріст в Україні у 2021 році досяг рекордного показника — доларовий ВВП країни вперше сягнув $200 мільярдів.

Водночас економічне пожвавлення було повільнішим, ніж очікувалося. Стримували зростання економіки стрімке подорожчання енергоносіїв, негативний вплив карантинних обмежень, який зумовив слабке відновлення сфери послуг, а також обмежені потужності окремих виробничих секторів.

При цьому на 2022 рік Національний банк прогнозує прискорення зростання реального ВВП до 3,4%, але стрімкіше відновлення економіки обмежуватимуть дорогі енергоносії та вплив інформаційного фону навколо геополітичної напруженості на інвестиції.

Споживчий ринок

Ціни на споживчому ринку за рік зросли на 10%, зокрема на продукти харчування та безалкогольні напої — на 12,7%.

Найбільше подорожчали оброблені продовольчі товари — на 13%. Під впливом високих цін на сировину, енергію та зростання витрат на оплату праці подорожчала продукція м’ясної, молочної та хлібної промисловості.

Вартість послуг, за підсумками року, зросла на 10,4%. Найвищими темпами зростали ціни на послуги закладів харчування, кінотеатрів, побутового обслуговування та діагностичні медичні послуги. Подорожчали також послуги зі страхування особистого транспорту і туристичні тури.

Зростання вартості палива за рік становило 26,5%. З травня 2021 року було запроваджене державне регулювання на ринку пального, що стримувало вплив світових цін на ціни внутрішнього ринку.

Промислове виробництво

Зростання обсягів промислового виробництва, за підсумком 2021 року, становило всього 1,1% (проти падіння на 4,5% у 2020 році), зокрема у добувній промисловості зростання склало 0,9%, а у переробній — 1,5%.

Через високу вартість газу на межі банкрутства опинились хімічна промисловість, цукрова сфера, тепличне господарство та агропереробка. Так, за даними «Нафтогаз Трейдинг», темпи зростання цін на газ для промисловості збільшилися більш ніж на 400%.

Загалом зростання цін у промисловості у 2021 році становило 62,2%. Основним фактором залишалася висока вартість енергоносіїв у світі та складна ситуація з виробництвом електроенергії в Україні.

Така ситуація не могла не відобразитися на погіршенні ділових очікувань сектору промисловості щодо економічного стану своїх підприємств, аналіз яких Національний банк проводить на щомісячній основі. Промисловці посилили очікування щодо зростання цін на сировину, матеріали та продукцію і очікують зменшення обсягів нових експортних замовлень на продукцію.

Аграрний сектор

Виробництво у агросекторі протягом року зросло на 14,4% (після падіння на 10,1% у 2020 році), у тому числі виробництво продукції рослинництва зросло на 19,9%, натомість тваринництво показало спад на 4,4%.

В Україні у 2021 році валовий збір зернових, зернобобових та олійних культур завершився рекордом — 106 мільйонів тон. Станом на 10 січня з початку 2021/2022 маркетингового року українські виробники експортували 33,5 мільйони тон зернових, що на 6,3 мільйони більше, ніж за аналогічний період минулого маркетингового року. У тому числі на зовнішні ринки поставлено 16,1 мільйонів тон пшениці та 11,7 мільйонів тон кукурудзи.

За інформацією Мінагрополітики, у 2021 році понад 10 тисяч агропідприємств та 55 тисяч аграріїв отримали державну підтримку на суму 4,6 мільярдів гривень. Основними галузями — отримувачами допомоги стали підприємства тваринництва, садівництва, переробки сільгосппродукції та сільськогосподарського машинобудування.

Найбільше зростання загального сільгоспвиробництва відбулося в Одеській — на 90,1%, Миколаївській — 42,6% і Кіровоградській — 40,8% областях.

Будівельна галузь

Обсяги будівництва в Україні протягом року зросли на 5,1%, порівняно з 2020 роком, а обсяг виконаних будівельних робіт підприємствами становив 253,9 мільярдів гривень.

При цьому нове будівництво склало майже третину від загального обсягу виробленої будівельної продукції — 29,6%, капітальний та поточний ремонт — 45%, реконструкція та технічне переоснащення — 25,4%.

Дані результати були забезпечені дією державної програми з іпотечного кредитування «Доступна іпотека 7%», за якою на кінець 2021 року було підписано 1320 кредитних договорів на загальну суму 1,145 мільярда гривень, а також нарощуванням темпів виконання проєктів «Великого будівництва», що фінансуються на високому рівні.

Загалом 2021 став роком відновлювального зростання після падіння економіки у 2020 році на 4%. Попри продовження пандемії Covid-19 протягом року більшість підприємств пристосувалися працювати в умовах карантинних обмежень, поступово відновлюючи свою діяльність.

Проте найвагомішим випробуванням для української економіки стало зростання геополітичної напруженості на фоні можливої ескалації військового конфлікту на території України та розгортання світового інфляційного сплеску, у тому числі через збереження високих цін на енергоносії та продовольство.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ