Урядові рішення тижня 24.01–29.01: оцінка ефективності та висновки

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

Редакція Intelmag на постійних засадах аналізує ключові рішення, прийняті Урядом України протягом тижня, зокрема в період з 24 січня по 29 січня 2022 року, та пропонує читачам ознайомитись із цим аналізом і власними висновками.

МВФ спрогнозував зростання світової економіки на рівні 4,4%

«Світова економіка увійде в 2022 рік у слабшому становищі, ніж очікувалося раніше», — йдеться у січневому випуску World Economic Outlook.

Міжнародний валютний фонд погіршив прогноз зростання світової економіки на 0,5 відсоткових пункти до 4,4%. Причинами погіршення, за прогнозом МВФ, стануть поширення нового штаму коронавірусу Omicron та зростання цін на енергоносії, що призвели до більш високих показників інфляції у Сполучених Штатах та країнах, що розвиваються. Скорочення сектора нерухомості Китаю та повільніше, ніж очікувалося, відновлення приватного споживання також обмежують перспективи зростання.

НБУ переглянув прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7,7%

«Інфляція в поточному році сповільниться до 7,7%, але її повернення до цілі Національного банку 5% очікується наприкінці 2023 року», — йдеться у щоквартальному Інфляційному звіті регулятора.

Досягненню цілі з інфляції у 2022 році заважатиме, насамперед, перенесення вторинних ефектів від високих зовнішніх цін на енергоносії та продовольство на ціни широкого переліку товарів і послуг. Ключовими ж ризиками залишаються ескалація Росією військового конфлікту та довший і суттєвіший, ніж очікувалося раніше, ціновий сплеск у світі.

Нагадаємо, що Національний банк прогнозує зростання реального ВВП за підсумками 2022 року на 3,4%. Подальше щорічне зростання економіки прогнозується на рівні 4%, якому буде сприяти стабілізація геополітичної ситуації, зростання світової економіки та збереження доволі сприятливих умов торгівлі.

Регулятор розпочинає щорічну оцінку стійкості банків

Правлінням Національного банку прийнято рішення про здійснення оцінки стійкості банків і банківської системи України у 2022 році, яке набрало чинності 21 січня 2022 року.

За інформацією регулятора, цього разу стрес-тестування проходитимуть 22 банки, які за результатами останніх двох оцінок стійкості мали підвищені необхідні рівні достатності капіталу, або ж потрапили до списку вперше, що відповідає принципам ризик-орієнтованого наглядового підходу.

До переліку банків, які проходитимуть стрес-тестування у 2022 році, потрапили: «Ощадбанк», «Укрексімбанк», «УКРГАЗБАНК», «АЛЬФА-БАНК», «СБЕРБАНК», «КРЕДОБАНК», «ПРАВЕКС БАНК», «БАНК ФОРВАРД», Акціонерний банк «Південний», «ТАСКОМБАНК», «УНІВЕРСАЛБАНК», «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО», «БАНК ВОСТОК», «МЕГАБАНК», «А-БАНК», ПАТ «МТБ БАНК», «КІБ», «БАНК ІНВЕСТИЦІЙ ТА ЗАОЩАДЖЕНЬ», «БАНК АЛЬЯНС», АКБ «Львів», ФТ АКБ «ГЛОБУС» та ПрАТ «КБ “АКОРДБАНК”». «За оперативним даними, прибуток банківської системи за 2021 рік становить 77, 5 мільярда гривень. Це рекордний прибуток за останні роки. Саме ці кошти повинні бути використані для нарощення капіталу та збільшення кредитування», — зазначив голова Національного банку Кирило Шевченко.

Геополітика стала ключовим фактором коливання курсу

У п’ятницю, 28 січня, офіційний курс гривні до долара становив максимальне значення за рік — 28,9 879 грн/$ (такий самий курс залишився і на вихідні дні — 29-30 січня). У цей день міжбанківські торги відкривалися в рамках 28,85-28,87 грн/$, проте вже з перших хвилин пропозиція валюти переважала над попитом, що спровокувало поступове зниження курсу долара, і до закриття міжбанку долар впав на 17 копійок — до 28,68/28,70 грн/$.

Вже на понеділок, 31 січня, Нацбанк встановив офіційний курс гривні до долара на рівні 28,7839 грн/$, що нижче за показника п’ятниці на 20 копійок. Основними чинниками зниження курсу стали втрата попиту на валюту з боку бізнесу, а також «обнадійливий та спокійний» інформаційний простір щодо ситуації навколо кордонів України. За інформацією Нацбанку, для згладжування надмірних коливань з початку 2022 року регулятор продав на міжбанківському валютному ринку 1,51 мільярди доларів, у тому числі за останній тиждень січня — 759,5 мільйонів доларів.

Паніки на валютному ринку немає

Під час круглого столу «Валютна та монетарна політика НБУ. Підсумки та прогнози» заступник голови НБУ Юрій Гелетій повідомив, що чиста купівля валюти за спот-операціями у січні 2022 року становила близько 1,1 мільярда доларів.

Нацбанк не спостерігав панічних настроїв. Попит населення на валюту за готівковими та безготівковими операціями становив близько $230 мільйонів з початку року, з боку нерезидентів — 380 мільйонів доларів. «Ми не спостерігаємо високого попиту з боку юридичних осіб і ФОПів по каналу купівлі валюти без зобов’язань. Якщо в середньому у 2021 році за день вони купували $11-12 млн, то в січні відбулось зростання лише до 15 мільйонів», — зазначили у регуляторі.

У 2021 році державний борг до прогнозованого ВВП склав 45,2%

За оперативними даними Міністерства фінансів, станом на 31 грудня 2021 року державний та гарантований державою борг України становив 2 671,83 мільярдів гривень або 97,95 мільярдів доларів США і збільшився у гривневому еквіваленті на 119,95 мільярдів гривень.

Державний борг на кінець грудня 2021 року склав 2 362,49 мільярди гривень ($86,61 мільярдів), з яких 45% складає державний внутрішній борг (ОВДП), а 55% — державний зовнішній борг. Державний борг по відношенню до прогнозованого ВВП знизився до 45,2%, а державний та гарантований державою борг України — до 51,1% (у розрахунку до номінального ВВП у сумі 5 225,5 мільярдів гривень). Платежі з погашення державного боргу за січень-грудень 2021 року склали 441,1 мільярди гривень, платежі з обслуговування — 150 мільярдів гривень. За інформацію Міністерства, на кінець 2021 року державний борг та гарантований державою борг України знаходились в межах їх граничних обсягів.

Мінфін не зміг продати на аукціонах однорічні та дворічні ОВДП

25 січня 2022 року Міністерство фінансів оголосило проведення розміщень чотирьох випусків державних облігацій в національній валюті через ЕТС (Bloomberg).

Строк обігу запропонованих паперів — 3 місяці, 1 рік, 1,5 роки та 2 роки. Проте через відсутність попиту аукціони за однорічними та дворічними ОВДП не відбулися. Найбільший попит серед гривневих інструментів був зосереджений на тримісячних паперах при середньозваженій дохідності 11,50%. За підсумками цих аукціонів, до державного бюджету залучено 2,8 мільярдів гривень. Нагадаємо, що наступні аукціони Мінфін запланував на 1 лютого 2022 року.

Європа надасть Україні макрофінансову допомогу у розмірі 1,2 мільярди євро

24 січня 2022 року Європейська Комісія оголосила про започаткування для України нової екстреної програми макрофінансової допомоги у сумі 1,2 мільярди євро. Перший транш такої допомоги складатиме 600 мільйонів євро.

Кошти макрофінансової допомоги ЄС будуть спрямовані на підтримання фінансової стабільності в Україні. Окрім того, у 2022 році ЄС має надати додаткові грантові ресурси на суму 120 мільйонів євро для підтримки реформ та державної політики у ключових сферах. Рішення Європейської Комісії має бути підтримано Радою Європейського Союзу та Європейським Парламентом.

Мінекономіки підвищило середню вартість палива

Як повідомили в Міністерстві економіки: «… на підставі розрахунків акціонерного товариства “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України”” визначено середню вартість 1 літра дизельного палива ULSD 10 ppm, яка становить 26,84 гривень, та 1 літра бензинів автомобільних GASOLINE 10 ppm, яка становить 29,25 гривень».

З початку 2022 року це вже третє підвищення. Порівняно з попереднім оновленням 13 січня 2022 року, середня ціна на бензин піднялася на 1,33 гривні, а на дизпаливо — на 1,68 гривні. Нагадаємо, що станом на 28 січня вартість бареля сирої нафти Brent склала $89,34 (+1,33%), а нафти WTI — $87,91 (+1,50%). Обидва сорти ростуть у ціні шостий тиждень поспіль.

1 лютого Рада розгляне законопроєкт щодо штрафів за невстановлення РРО

27 січня у Верховній Раді зареєстровано законопроєкт № 6561 про тимчасове звільнення від сплати фінансових санкцій та понижених розмірів фінансових санкцій для платників єдиного податку. Законопроєктом пропонується тимчасово для ФОП ІІ-IV груп, якщо вони встановили РРО/ПРРО до 1 квітня 2022 року, за вчинення правопорушень у період з 1 лютого 2022 року до 31 грудня 2022 року, застосовувати санкції у розмірі 10% розміру фінансових санкцій, встановлених законодавством за відповідні правопорушення.

Нагадаємо, відповідно до законодавства, у випадку невикористання РРО передбачені штрафи. Пеня за першу незаконну розрахунково-касову операцію відповідатиме сумі чека, друга та наступні складатимуть 150% від суми чека.

На «Дія.Бізнес» з’явився новий сервіс

На національному порталі з розвитку підприємництва «Дія.Бізнес» з’явився (поки що у тестовому режимі) новий сервіс для аналізу стану українського бізнесу на основі відкритих даних. Наразі працюють два модулі сервісу — аналітика щодо кількості юридичних осіб і ФОП та аналітика щодо кількості державних перевірок бізнесу за різними параметрами. Користувачі можуть обирати різні фільтри та отримувати аналітику в зручному вигляді.

Надалі планується опублікування модулів з аналітикою про експорт/імпорт товарів, робіт та послуг, податки, фінансовий стан бізнесу, кредитування, ліцензування, публічні закупівлі та інші сфери діяльності малого й середнього підприємництва.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ