Урядові рішення тижня 17.01–21.01: оцінка ефективності та висновки

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади
17.01.22 - 21.01.22

Редакція Intelmag на постійних засадах аналізує ключові рішення, прийняті Урядом України протягом тижня, зокрема в період з 17 січня по 21 січня 2022 року, та пропонує читачам ознайомитись із цим аналізом і власними висновками.

НБУ погіршив прогноз зростання національної економіки у 2022 році

Національний банк України прогнозує зростання валового внутрішнього продукту (ВВП) у 2022 році на 3,4% проти жовтневого прогнозу зростання на 3,8%. Відповідно до оновленого прогнозу, у 2023 році економіка зросте на 3,7%, а в 2024 році — на 4%.

Як зазначили в НБУ, економіку підтримають споживчий попит і все ще доволі сприятливі умови торгівлі. З іншого боку, вагомим стримуючим чинником залишатиметься напружена геополітична ситуація, порівняно високі ціни на енергоносії та дефіцит окремих видів сировини.

За прогнозом Мінекономіки, ВВП зросте до 3,6% замість 3,8%, які передбачені у бюджеті–2022. Також Міжнародний валютний фонд прогнозує зростання економіки України у 2022 році на 3,6%.

Нацбанк підвищив облікову ставку через високу інфляцію

Правління Національного банку України ухвалило рішення про підвищення облікової ставки з 9% до 10% річних з 21 січня 2022 року. За словами Голови Національного банку Кирила Шевченка: «Погіршення інформаційного фону на тлі геополітичного напруження наприкінці минулого року позначилося на настроях різних груп економічних суб’єктів та спричинило девальваційний тиск на гривню».

Нагадаємо, що Нацбанк погіршив прогноз інфляції на 2022 рік з 5% до 7,7%, зважаючи на реалізацію низки проінфляційних чинників. Підвищення облікової ставки, зазвичай, одразу позначається на вартості грошей — зростатимуть відсотки за кредитами та депозитами, а також прогнозується підвищення доходності ОВДП.

Нацбанк підняв курс долара до річного максимуму

19 січня 2022 року національний регулятор встановив офіційний курс гривні до долара на рівні 28,41 грн/дол, що стало максимальним значенням за рік. Вже наступного дня офіційний курс долара до гривні поступово почав знижуватися: на 20 січня він складав 28,40 грн/дол, а 21 січня 28,32 грн/дол.

За інформацією Нацбанку, для згладжування надмірних коливань з початку 2022 року регулятор продав на міжбанківському валютному ринку рекордні 752 мільйони доларів. Водночас НБУ прийняв рішення в найближчі квартали утриматися від планових щоденних інтервенцій із купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку для поповнення резервів.

За даними НБУ, переважання попиту на валюту з початку 2022 року було викликано двома факторами: геополітичним та сезонним.

«Ковідна» тисяча на ліки

Кабінет Міністрів прийняв Рішення про розширення дії програми «єПідтримка». Тепер люди віком від 60 років з 24 січня 2022 року зможуть витратити 1 тисячу гривень на придбання лікарських засобів. При цьому на «ковідну» тисячу можна придбати як рецептурні, так і безрецептурні ліки.

З початку запуску програми «єПідтримка» понад 7,2 мільйонів українців подали заявки в мобільному застосунку «Дія» на отримання 1 тисячі гривень. За місяць дії програми громадянам вже виплачено майже 7 мільярдів гривень, з яких 1,5 мільярди українці вже витратили.

Нагадаємо, що офіційний старт програми відбувся 19 грудня 2021 року. Вона триватиме рік — до 18 грудня 2022 року та реалізовуватиметься в декілька етапів. На першому етапі отримання коштів відбуватиметься через додаток «Дія», а на другому — у ІІ-ІІІ кварталах 2022 року буде запропоновано альтернативний офлайн-механізм.

17 січня Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оприлюднила заяву десятого засідання комітету з надзвичайних ситуацій та рекомендувала країнам-учасницям скасувати або послабити обмеження на подорожі між країнами.

«Не вимагайте підтвердження вакцинації проти COVID-19 для міжнародних подорожей, як єдину можливу умову, з огляду на обмежений глобальний доступ і несправедливий розподіл вакцин проти COVID-19», — говориться у заяві.

Крім того, країнам-учасницям рекомендовано визнавати всі вакцини, які потрапили у список ВООЗ, у тому числі в контексті міжнародних подорожей.

Відбулись перші торги з продажу газу на соціально значущі товари

17 січня 2022 року пройшли перші торги з продажу газу власного видобутку для підприємств, що здійснюють виробництво соціально значущих продовольчих товарів. Підприємства купували газ за середньою ціною 11,6 тис грн/тис м куб, а під час аукціону було реалізовано 1 346 тис м куб природного газу.

Продавцями природного газу стали шість газовидобувних компаній: ПрАТ «Нафтогазвидобування» (860 тис м куб), ТОВ «Еско-Північ» (289,9 тис м куб), ТОВ «Косул» (60 тис м куб), ПрАТ «Природні ресурси» (50 тис м куб), ТОВ «СГС» (15 тис м куб) та ПрАТ «Укргазвидобуток» (1 тис м куб).

Купавали ж природний газ на перших торгах переважно виробники хліба.

Нагадаємо, що 30 грудня 2021 року Уряд ухвалив Постанову, якою зобов’язує газовидобувні компанії реалізувати на біржі 20% газу, видобутого в Україні у період дії карантину, з націнкою в межах 24%.

Ціна на нафту марки Brent досягла семирічного максимуму

З ранку 18 січня ціна нафти марки Brent перевищила відмітку у 87 доларів за барель вперше з 2014 року, про що свідчать дані лондонської біржі ІСЕ.

Три провідні інвестбанки (зокрема Morgan Stanley) на даний час очікують, що нафта зросте до 100 доларів і більше протягом 2022 року, оскільки відновлений попит на сиру нафту відчутно перевищує пропозицію через труднощі виробників ОПЕК з видобутком у рамках встановлених лімітів через недостатні інвестиції та простої.

Це досить тривожна новина для української економіки, залежної від імпорту нафти та нафтопродуктів, особливо з урахуванням девальвації курсу гривні.

Кількість скарг до бізнес-омбудсмена у 2021 році збільшилася

Малий та середній бізнес все більше скаржиться на владні структури. Кількість скарг до бізнес-омбудсмена у 2021 році збільшилася на 26% — до 2182 скарги проти 1737 у 2020 році.

Як зазначив бізнес-омбудсмен, найбільша кількість скарг минулого року надійшла на адресу Державної податкової служби та правоохоронних органів: щодо податкових питань — 62% від загальної кількості, дії правоохоронних органів — 14%, державних регуляторів — 6%, місцевого самоврядування — 4% та щодо митниці — 3%. Крім того, 74% скарг отримано від малих підприємств, у той час як від великого бізнесу надійшло відповідно лише 26% скарг.

«Зменшення кількості справ вважатиму ознакою прозорості і зрозумілості бізнес-клімату», — зазначив бізнес-омбудсмен Роман Ващук.

Проблем на 30 мільярдів гривень — перевірка COVID-фонду Держаудитслужбою

17 січня Державна аудиторська служба опублікувала звіт про результати перевірки використання коштів Фонду боротьби з COVID-19 за 2020 рік.

«Проведено 1196 заходів державного фінансового контролю, якими встановлено фінансових порушень на суму 523,3 мільйони гривень (з них втрат 191,6 мільйонів гривень) та проблемних питань (недоліків) щодо ефективного та результативного використання коштів державного бюджету, виділених із Фонду боротьби з COVID-19, на суму 29 633,1 мільйони гривень», — йдеться у звіті.

Найбільшу кількість порушень встановлено саме в ході аудиту Фонду, державних програм та моніторингу закупівель. Держаудитслужба перевірила 12 держустанов, з яких найбільші суми з «ковідного» фонду отримали «Укравтодор» — 26,2 мільярди гривень, Міністерство охорони здоров’я — 21,8 мільярди гривень, Мінсоцполітики та Мінекономіки – по 10 мільярдів гривень.

Нагадаємо, що до кінця грудня 2021 року український Уряд мав оприлюднити результати аудиту коштів, витрачених з «ковідного» фонду, що є одним 12 «структурних маяків» виконання програми МВФ.

ЄС повністю зняв обмеження на імпорт продукції птахівництва з України

З 17 січня Європейський Союз зняв обмеження на ввезення продукції птахівництва з України, які діяли з грудня 2020 року у зв’язку з виявленням на території країни випадків пташиного грипу.

Держпродспоживслужба повідомила, що останніми роками представники ЄС, США, Японії, Канади та Китаю неодноразово інспектували систему держконтролю за поширенням грипу птиці в Україні. За результатами оцінювань, механізм контролю за захворюванням визнавали ефективним.

Нагадаємо, що у 2020 році Україна мала абсолютний рекорд за обсягами експорту курятини — 431 тисяч тон на 555 мільйонів доларів.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ