Урядові рішення тижня 03.01–10.01: оцінка ефективності та висновки

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

Редакція Intelmag на постійних засадах аналізує ключові рішення, прийняті Урядом України протягом тижня, зокрема в період з 3 січня по 10 січня 2022 року, та пропонує читачам ознайомитись із цим аналізом і власними висновками.

Граничний рівень торговельної надбавки

Протягом минулого року внаслідок пандемії коронавірусу та введених карантинних заходів значно впала покупна спроможність пересічних українців. Крім того, стрімке зростання ціни на природний газ на європейських товарних біржах (хабах) у 2021 році спричинило наступну хвилю здорожчання газу в різних країнах, зокрема і в Україні. Це, в свою чергу, вплинуло на зростання ціни на кінцеву продукцію продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість.

З початку 2021 року на внутрішньому ринку спостерігалася тенденція до різкого та суттєвого зростання споживчих цін на продукти харчування. Так, за даними Держстату, середня споживча ціна зросла на крупу гречану на 23,8% (+8,9 грн), цукор на 34,9% (+7,3 грн), борошно пшеничне на 15,4% (+1,96 грн), макаронні вироби на 18,4% (+3,72 грн), молоко пастеризоване на 9,2% (+2,36 грн), олію соняшникову на 48% (+20,25 грн), яйця на 11,5% (+3,15 грн), птицю на 26,9% (+15,06 грн) та масло вершкове на 12,3% (+5,46 грн).

З метою вирішення зазначених проблем та зменшення соціальної напруги 12 січня 2022 року на засіданні Уряду було прийнято низку заходів. Зокрема на період дії карантину на соціально значущі товари введено граничний рівень торговельної надбавки, що не перевищує 10% від оптово-відпускної ціни з урахуванням рекламних, маркетингових та логістичних послуг.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОVID-19, спричиненої коронавірусом SARSCoV-2», до таких товарів віднесені: хліб житньо-пшеничний, батон, крупа гречана, борошно пшеничне вищого ґатунку, макаронні вироби виробництва з борошна пшеничного, молоко пастеризоване жирністю 2,5% (у плівці), олія соняшникова, яйця курячі категорії С1, птиця (тушка куряча) та масло вершкове жирністю 72,5%.

Збільшення вартості природного газу для споживачів

Українські споживачі будуть змушені платити за стрімке зростання вартості газу у кінцевій вартості продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість. Тож було запроваджено механізм організації та проведення біржових торгів з продажу природного газу власного видобутку для задоволення потреб суб’єктів господарювання, основним видом діяльності яких є виробництво продовольчих товарів, що мають істотну соціальну значущість.

Рішенням передбачається, що продавці (ініціатори пропозиції) будуть зобов’язані щомісячно виставляти на продаж на «Українській енергетичній біржі» природний газ в обсязі не менше 20% власного видобутку за попередній місяць.

При цьому стартова ціна розраховується ініціатором позиції та повинна відповідати ціні природного газу власного видобутку (без врахування рентних платежів) і може враховувати постачальницько-збутову надбавку, що не має перевищувати 24%.

Покупці мають право придбавати на біржових торгах природний газ власного видобутку виключно з метою його постачання споживачам на підставі укладених з ними договорів постачання природного газу.

Споживачами — суб’єктами господарювання, які виробляють соціально значущі товари, та на яких розповсюджується дія рішення, — є виробники борошна пшеничного вищого сорту, молока пастеризованого жирністю 2,5% (у плівці), хліба житньо-пшеничного, яєць курячих категорії С1, птиці (тушки курячої), батону та олії соняшникової.

Для організації та проведення біржових торгів у Міненерго буде утворено Комітет з нагляду за біржовими торгами з продажу природного газу власного видобутку. Комітет здійснюватиме загальне керівництво та контроль за дотриманням умов проведення торгів.

Дія цього Порядку не поширюватиметься на природний газ, що буде постачатися підприємствами групи НАК «Нафтогаз України» за договорами постачання/продажу природного газу для потреб побутових споживачів, виробників теплової енергії, бюджетних установ та організацій, релігійних організацій, а також «Оператора газотранспортної системи» на виробничо-технологічні потреби операторів газорозподільних мереж.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ