Чого чекати від курсу гривні в зимовий період 2021-2022

Фінансова аналітика
Тижневі рішення влади

До Держбюджету 2021 року було закладено середньорічний курс долара — 29,1 гривні, а на кінець 2021 року — 28,7 грн/$. Проте песимістичні прогнози Уряду України не справдилися. Упродовж всього 2021 року гривня поступово, але впевнено зміцнювалася, досягнувши свого мінімального значення по відношенню до долара США наприкінці жовтня — 26,2 грн/$. Тенденцію зміцнення гривні змінили наростаючий інформаційний фон про повномасштабну війну з Росією та рекордне зростання цін на енергоносії.

Як почуватиметься українська національна валюта у першій декаді 2022 року? Редакція досліджувала це питання за прогнозами фінансових аналітиків. Отже, більшість з аналітиків дійшли висновку про те, що українська національна валюта не вийде за межі 28 грн/$. Але позиція гривні буде у великій мірі залежати від дій Нацбанку — йдеться про втручання держрегулятора в поточну ситуацію задля зміцнення гривні на рівні 27-27,5 грн/$.

Чинники, які що впливатимуть на курс гривні по відношенню до долара:

  1. Енергоімпорт. Імпортери енергетичних ресурсів, які сьогодні є чи не найбільшими покупцями валюти на міжбанківському ринку України, імовірніше за все, активізуються на фоні прогнозного зниження температури у січні-лютому та рекордних цін на «блакитне паливо» на європейському ринку. 21 грудня 2021 року спотова ціна на газ у Європі досягла рекордної позначки 2035 доларів за тисячу кубометрів. Попередній рекорд — 1594 долари за тисячу кубометрів було зафіксовано на початку жовтня. У листопаді поточного року вартість газу в середньому становила 945 доларів, у грудні — 1160 доларів.
  2. Виробництво відновлюваної енергетики. У листопаді 2021 року ДП «Гарантований Покупець» погасив заборгованість перед виробниками «зеленої» енергетики на суму близько 16 мільярдів гривень. Тоді значна частина виробників конвертувала кошти у валюту. Ця дія спровокувала зростання попиту на валюту та спричинила девальвацію гривні.
  3. Продаж облігацій нерезидентами. Нерезиденти України з липня 2021 року почали виходити з ринку облігацій внутрішніх державних позик, продаючи облігації та скуповуючи валюту. Вони цілеспрямовано виводили капітали з України і таким чином знецінювали гривню. Іноземні гравці на ринку ОВДП непогано вивчили український ринок держоблігацій, заходячи на максимальних значеннях долар/гривня і виходячи на мінімальних показниках інфляції та дохідності 12%+. Але враховуючи нестабільну макроекономічну ситуацію цього року та поширення інформації щодо повномасштабної війни з Росією, вже з липня по вересень нерезиденти почали активно виходити з українського ринку держоблігацій, скоротивши свій портфель ОВДП на 13,6 мільярдів гривень або на 12%. У наступні місяці тенденція продовжилася: у листопаді скорочення склало ще 2,85 мільярдів гривень. Загалом для вітчизняного фінансового ринку валютний попит нерезидентів завжди був одним з чинників, що стримує гривню від ревальвації.
  4. Купівля доларів фізичними особами. З серпня 2021 року населення України продовжувало підігрівати попит на валюту, і у результаті громадяни купили валюти більше, ніж продали. Така тенденція спостерігалася і на готівковому, і на безготівковому ринку, так у листопаді українці придбали рекордні 2,698 мільярдів доларів. За даними НБУ, чиста купівля валюти фізичними особами склала 365 мільйонів доларів, що в 5,5 разів більше показників жовтня місяця.
  5. Насичення ринку валютою через дії національного бізнесу. Бізнес, який потребує додаткових обсягів гривневої ліквідності задля розрахунків (виплати заробітної платні та премій), насичує ринок валютними надходженнями.
  6. Облікова ставка Нацбанку. У липні 2021 року, намагаючись приборкати інфляцію, регулятор підвищив ставку до максимального значення за останні півтора роки — 8% (https://bank.gov.ua/admin_uploads/article/IR_2021-Q3.pdf). З огляду на віднедавна тісний зв’язок між відсотковою ставкою та обмінним курсом, слід очікувати тимчасового укріплення гривні. Відповідно укріплення гривні допоможе стримувати зростання цін.

«За базовим сценарієм нашого макроекономічного прогнозу, середньорічний обмінний курс гривня/долар у 2022 році очікується на рівні 28,2. Для порівняння: за підсумками 2021 року, середньорічний курс становитиме 27,3 гривні за долар»,

— зазначає начальник аналітичного відділу «Альфа-Банку» Олексій Блінов.

Висновки

  1. Прогнози аналітиків щодо курсу свідчать про те, що українська національна валюта у найближчі три місяці не вийде за межі 28,2 грн/$.
  2. У подальшому ситуація буде залежати від втручання держрегулятора в поточну ситуацію з метою зміцнення позиції гривні на рівні 27-27,5 грн/$.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ