Обвал цін на ринку електричної енергії

Обвал цін на ринку електричної енергії

Протягом останнього тижня ціна на електричну енергію на «індикативному» ринку «на добу наперед» знизилася більше, ніж удвічі. Ключовою причиною різкого зменшення ціни стало значне скорочення попиту на ринок «на добу наперед», обумовлене діями великих гравців ринку (ЮЕ, ДТЕК). Зокрема вказаними компаніями переведено великі обсяги попиту на внутрішньодобовий ринок, який не є ціноутворюючим, та розпочато закупівлю електричної енергії з балансуючого ринку у вигляді небалансу.

Ймовірно, вказані компанії переслідують мету доведення до банкрутства дрібних компаній-трейдерів, а також вплив у власних інтересах на торгову стратегію НАЕК «Енергоатом».

До речі, ринкова поведінка НАЕК «Енергоатом», яким на лютий фактично не реалізовано на аукціонах понад 2 500 МВт електричної через відсутність зваженого ринкового прогнозу, та який безпідставно працює 15-ма енергоблоками при плюсовій температурі, — є ключовим фактором (першопричиною) розбалансування ринку.

У п’ятницю НКРЕКП прийнято низку заходів для стабілізації ринку електроенергії: введено нижній прайс-кеп на ВДР на рівні 105% від ціни РДН, збільшено ціну за негативний небаланс до 115% від ціни РДН та введено перевірку походження електроенергії, яка продається на РДН. У той же час зазначені заходи не вплинули (та не могли вплинути) на ситуацію на ринку. Таким чином, криза ціноутворення на РДН може тривати до кінця місяця.

Основна загроза від зниження ціни на РДН у лютому — зрив проходження ізольованого режиму роботи в рамках підготовки до синхронізації з ENTSO-E, що запланована з 26.02.2022. Зокрема низька ціна на ринку завдає значної шкоди ТЕС та ТЕЦ, які не можуть компенсувати витрати на вугілля. Крім того, поточна ситуація вкрай збиткова для НАЕК «Енергоатом», оскільки компанія щоденно втрачає значні кошти, виходячи у небаланс.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ