Дайджест новин Енергетичної сфери за період з 22.01.2022 по 29.01.2022

Енергетика
Тижневий дайджест
22.01.2022-29.01.2022

Редакція Intelmag щоденно моніторить події і процеси, що відбуваються в Енергетичній сфері України, та виділяє з безмежного потоку найактуальніші — ті, які впливають на розвиток галузі та її трансформацію. У зазначеному матеріалі представлені події за період з 22.01.2022 по 29.01.2022.

Герман Галущенко відзвітував щодо стану проходження опалювального сезону

Міністр енергетики України запевнив, що до 30 січня атомна генерація України працюватиме на повній потужності — усіма 15-ма блоками. Попередньо ми висловлювали сумніви з цього приводу. Перестороги підтвердив і міністр, повідомивши, що у короткостроковий ремонт було виведено два енергоблоки — № 1 на ХАЕС та № 4 на ЗАЕС. З метою покриття нестачі потужності додаткове навантаження перекривали за рахунок ТЕС та аварійної допомоги, обсяг якої склав 150 МВт. Це максимум, який могла постачати нам Білорусь, адже максимальна зафіксована робоча потужність блоку Білоруської АЕС, що використовується для експорту електроенергії, — 1 100 МВт, а Україна і так імпортує 900 з них. Аварійна ситуація на АЕС (офіційні причини не висвітлені) — підтвердження абсурдності переконання щодо стабільної роботи АЕС на максимумі власних потужностей, але міністр продовжує запевняти, що все добре.

«Запаси вугілля в Україні зросли вже до понад 800 тисяч тон», — прем’єр-міністр України

Під час години запитань до Уряду, 28 січня 2022 року, Денис Шмигаль продублював інформацію, опубліковану у його офіційному телеграм каналі (26 січня), про те, що запаси вугілля в Україні зросли вже до понад 800 тисяч тон. Втім, за даними НЕК «Укренерго», станом на 27 січня загальні запаси вугілля на складах складають 662 тисячі тон. Різниця у майже 140 тисяч тон — це два судна класу «Панамакс», якими вугілля доставляється в Україну, на максимумі допустимого навантаження. Тож хто правий — прем’єр-міністр чи «Укренерго» — основний «модератор» енергетичної системи України? Станом на ранок 28 січня 20 блоків ТЕС та ТЕЦ не працюють через відсутність палива. До прикладу, на державному «Центренерго» не працюють 13 блоків. Тепер зрозуміло, чому навантаження на перекриття дефіциту через зупинку блоків АЕС впало на приватні ТЕС.

«Укренерго» пропонує збільшити тариф на передачу з травня 2022 року

НЕК «Укренерго» пропонує збільшити тариф на передачу електричної енергії з 1 травня на 29,2% — до 446,61 грн/МВт-год. У рамках цього тарифу планується врахувати виплату 10,5 мільярдів гривень виробникам з ВДЕ, яка не була закладена в державному бюджеті на 2022 рік. На жаль, і забезпечити виплати за «зеленим» тарифом, і оберігати інтереси кінцевих споживачів (населення) не вийде. Фіксований тариф для населення зберігається до кінця опалювального сезону, а отже з травня усі ми платитимемо ринкову вартість (≈4,5-5 гривень за кВт/год). Якщо ж PSO, що забезпечує фіксований тариф продовжать (що малоімовірно, оскільки МВФ вимагав не повторювати такі дії), кінцевим платником виступить населення, адже саме йому доведеться сплачувати нову підвищену вартість продукції, що виготовлятиметься з урахуванням використання електроенергії та сплати її підвищеної вартості.

ВР України утворила Тимчасову слідчу комісію щодо діяльності НАК «Нафтогаз України»

Основним завданням ТСК стане проведення розслідування щодо фінансово-господарської діяльності НАК «Нафтогаз України» та виявлення фактів можливих корупційних дій посадових осіб податкової і митної служб. Термін подачі звіту — до серпня 2022 року. Цікаво, який період часу досліджуватиметься ТСК? Зважаючи на те, що головою ТСК обрано народного депутата від ВО «Батьківщина» — Крулька Івана Івановича, що не входить до складу комітету з питань енергетики та ЖКГ, уклін розслідування стосуватиметься саме потенційних втрат державного бюджету, а не ролі діяльності НАК «Нафтогаз» при проходженні опалювального сезону чи підготовки до нього. Можемо очікувати перекладення відповідальності за негативні показники НАК «Нафтогаз» до 2020 року на облгази та ОГТСУ. Водночас діяльність нового голови правління НАК «Нафтогаз» Юрія Вітренка оцінюватиметься позитивно попри невиконання завдань щодо створення резерву природного газу з метою збереження позитивних фінансових показників ввіреної йому компанії. Тож можна припустити, що поява ТСК та спрямована атака на керівництво ТОВ «Оператор ГТС» регулюються групою осіб, що підтримують та лобіюють інтереси Ю. Ю. Вітренка.

НКРЕКП внесла зміни до структури розподілу пропускної спроможності на 2022 рік

Нова редакція Постанови НКРЕКП від 01.12.2021 № 2452 скасовує проведення місячного аукціону на доступ до міждержавних перетинів на лютий 2022, переводячи весь обсяг імпорту електричної енергії на добові аукціони. З одного боку, таке рішення убезпечує державу від можливого негативного впливу країни-імпортера на тлі розвитку складної політичної ситуації. З іншого — дає можливість компанія постачальникам збільшити свої прибутки, адже ціни на РДН та ВДР вищі (на 30-50%), ніж на ринку двосторонніх договорів. Незмінний бенефіціар імпорту електроенергії з Білорусі — Vector Energy Innovation FZCO задоволений таким рішенням. Відкинувши економічний аспект, перехід на добові аукціони та відсутність гарантій стабільного постачання додаткових обсягів електроенергії збільшить навантаження на державну та вугільні генерації.

Юлія Підкоморна: «Зменшення комунальної платіжки вдвічі це реально»

Заступниця міністра енергетики та представники Держенергоефективності Юлія Підкоморна публічно відзвітувала про успіхи державної програми з енергоефективності, що стала позитивним інструментом державної підтримки при впровадженні енергоефективних заходів у сфері ЖКГ.

Практичний досвід програми демонструє, що комплексна термомодернізація будинку здатна зменшити споживання енергії приблизно на 50%. Така публічна підтримка державних програм має покращити сприйняття нової ініціативи Президента України «Великої термомодернізація», об’єктами якої стануть багатоквартирні будинки, школи, садки та лікарні. Фінансування програми на три роки сягає 300 мільярдів гривень. Законодавча база існує (ЗУ «Про енергетичну ефективність» Національний план дій з енергоефективності на період до 2030 року та супутні НПА), список об’єктів визначено, джерела фінансування також є, виконавці знайдуться.

Як і кожен дорогий проєкт за державний кошт, термомодернізація обростатиме скандалами, зокрема і корупційними. Саме тому створення позитивного суспільного сприйняття на етапі підготовки важливе, хоча це не дуже допомогло «Великому будівництву».

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ