Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями

Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями

На початку 2022 року у публічному просторі з’явилась інформація про намір продажу активів державних обленерго (постачальники універсальних послуг) в інтересах ДП НАЕК «Енергоатом». Це привернуло увагу редакції, адже така рокіровка може суттєво вплинути на ринок електричної енергії. Але про все по порядку.

Чому та яким чином відбувається передача

Чому саме?

Передача (продаж) активів операторів системи розподілу державної форми власності — результат Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері», введеного в дію Указом Президента України № 452/2021.

Згідно з пунктом 12 Рішення РНБО України, Кабінет Міністрів спільно з Фондом державного майна України до 31 серпня 2021 року мали «завершити реалізацію заходів щодо відокремлення діяльності операторів систем розподілу електричної енергії, акції яких перебувають у державній власності, та постачальників універсальних послуг і здійснити передачу постачальників універсальних послуг державної форми власності в управління ДП НАЕК “Енергоатом”».

Вказані дії стосуватимуться п’яти операторів системи розподілу (обленерго), мажоритарним власником яких є держава:

 • ВАТ «Тернопільобленерго»,
 • ПАТ «Запоріжжяобленерго»,
 • АТ «Харківобленерго»,
 • АТ «Миколаївобленерго»,
 • АТ «Хмельницькобленерго»

та трьох обленерго, у яких держава володіє неконтрольним (менше 50% +1 акція) «пакетом акцій»:

 • ПАТ «Черкасиобленерго» (46%),
 • ПАТ «Сумиобленерго» (25%),
 • АТ «ДТЕК “Одеські електромережі”» (25%).

Яким чином?

Об’єкти, котрих стосуються рішення РНБО та Указ Президента України, входили до сфери управління Фонду державного майна України (ФДМУ). Фонд, у свою чергу, готував їх до приватизації. Підготовка включала в себе оцінку, управління та пошук потенційного інвестора. Слід пам’ятати, що кожен з цих етапів фінансувався з державного бюджету. Фіналом «підготовки» мало стати проведення аукціону з продажу активів, основною метою якого було б задоволення потреб та інтересів насамперед держави.

Передача функції «власника в особі держави» операторів системи розподілу (ОСР) від Фонду державного майна України до Міністерства енергетики може бути розглянута з двох позицій: юридичної та фактичної.

Юридичні наслідки заміни особи власника можуть здатись незначними. З одного боку, процес схожий за «заміну вивісок», з іншого ж — уся повнота влади та відповідальності за результативність діяльності потенційно-прибуткових об’єктів лягає на Міністерство енергетики, що не відзначилось жодним суспільно значущим позитивним результатом у 2021 році. А тому викликають зацікавлення мотиви розширення кількості об’єктів під управлінням «ефективної» команди міністра енергетики Германа Галущенка.

Фактичним результатом виконання рішення РНБО стане не лише зміна підпорядкування та можливе коливання вектору діяльності, а й збільшення присутності держави на ринку електричної енергії. Така присутність не збільшить конкуренцію на ринку, а отже і не стане елементом його стабілізації. Навпаки — концентрація майже повного циклу (крім споживання) реалізації електричної енергії на ринку в руках Міненерго (через підконтрольних або підзвітних йому учасників) дискримінуватиме інших учасників та створить де-факто монопольне управління ринковими процесами.

Такий обсяг присутності надасть змогу державі впливати на ринкові процеси без прямої регуляторної діяльності (законодавчі акти, постанови НКРЕКП). Контроль також поширюватиметься на обіг значного масиву фінансових коштів.

Що з постачальниками, створеними обленерго?

Зміна підпорядкування юридичних осіб, що мають статус «постачальник універсальних послуг», відбуватиметься шляхом викупу ДП НАЕК «Енергоатом» часток засновників (обленерго) за ринковою (оціночною) вартістю.

Процес передачі на практиці

АТ «Хмельницькобленерго» (ТОВ «Хмельницькенергозбут)

За підсумками позачергових загальних зборів АТ «Хмельницькобленерго», що відбулись 29 грудня 2021 року, було погоджено продаж активів обленерго у ТОВ «Хмельницькенергозбут». Покупець — ДП НАЕК «Енергоатом», вартість — трохи менше 70 мільйонів гривень.

Прийняттю вказаного рішення передувало укладення Корпоративного договору між продавцем (АТ «Хмельницькобленерго») та покупцем (ДП НАЕК «Енергоатом») за сприяння Міненерго.

 

Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями
Фрагмент корпоративного договору між «Хмельницькобленерго» та НАЕК «Енергоатом»

Договором передбачено перехід до наступного етапу, а саме — до видачі безвідкличної довіреності від імені АТ «Хмельницькобленерго» на ім’я ДП НАЕК «Енергоатом» терміном на один рік та укладення договору купівлі-продажу (стосуватиметься майна — активів у ТОВ «Хмельницькенергозбут»).

У роз’ясненні Міністерства юстиції України вказано, що «…чинне законодавство України не встановлює обмежень щодо максимального строку дії Довіреності». Законом України «Про товариства з обмеженою відповідальністю» передбачено, що безвідклична довіреність може бути скасована судом лише у разі порушення прав та інтересів довірителя.

В юридичній практиці поєднання корпоративного договору та безвідкличної довіреності — один зі способів убезпечення інтересів нового власника.

З одного боку, все логічно, а з іншого — чому укладення договорів відбувається до передачі обленерго в управління Міненерго? Адже це можна було б зробити внутрішніми розпорядженнями Міністерства, оскільки де-юре усі активи знаходились би під спільним управлінням. Ймовірно, що «купівля» активів за рахунок коштів ДП НАЕК «Енергоатом» — це своєрідна компенсація Фонду державного майна, яка буде використана для покращення результатів діяльності Фонду?

Повернемось до «товару», а саме до ТОВ «Хмельницькенергозбут».

Як вже вказано вище, рішенням загальних зборів було затверджено ринкову вартість частки АТ «Хмельницькобленерго» у статутному капіталі ТОВ «Хмельницькенергозбут», визначену суб’єктом оціночної діяльності, в розмірі 69 787 200 гривень. Оцінка здійснювалась ТОВ «Експертне бюро».

За даними електронної системи публічних закупівель Prozorro, єдина закупівля «послуг з проведення ринкових досліджень» відбулась у березні 2020 року із строком виконання робіт до 30 квітня того ж року. Не зовсім зрозуміло, навіщо послуговуватись минулорічною оцінкою, адже 2021 рік відзначився великою кількістю змін внутрішньої кон’юктури ринку електроенергії. Можливо, оцінка «на сьогодні» не відповідала б прихованим мотивам сторін? До того ж, зважаючи на давню історію співробітництва АТ «Хмельницькобленерго» та ТОВ «Експертне бюро» (шість закупівель з 2016 року), — все можливо. На додачу до сумнівного ціноутворення виникають питання щодо способів управління ДП НАЕК «Енергоатом» його майбутнім активом.

Чинна редакція статуту ТОВ «Хмельницькенергозбут» визначає, що вищим органом Товариства є Загальні збори, до складу яких входить кожен учасник Товариства.

Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями

Після завершення купівлі-продажу управління може здійснюватись так:

Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями

Такий спосіб управління вимагатиме регулярної/постійної присутності та максимальної участі висококваліфікованих фахівців з управління — представників ДП НАЕК «Енергоатом». Наскільки відомо, кадровий склад державного оператора АЕС не багатий на вихідців з Фонду державного майна.

Цілком ймовірно, що Міністерство енергетики як власник засновника (минулого і майбутнього) матиме можливість ініціювати внесення змін до статуту ТОВ «Хмельницькенергозбут» з метою наділення наглядової ради АТ «Хмельницькобленерго» повноваженнями на здійснення управління активами постачальника електричної енергії.

Нові активи ДП НАЕК «Енергоатом»: як та чому державна генерація обростає невластивими функціями

АТ «Миколаївобленерго» (ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія»)

Ситуація навколо АТ «Миколаївобленерго» та її активів — майже аналогічна. Кілька відмінностей:

 • Оцінка. Закупівля послуг здійснювалась у ТОВ «КГ “Аналітик-Капітал”». Дата оголошення закупівлі збігається з аналогічними послугами для АТ «Хмельницькобленерго».
 • Вартість. Частина АТ «Миколаївобленерго» оцінена в 105 166 500,00 гривень.
 • Члени наглядової ради обленерго — представники Міненерго.

Висновки редакції:

 1. Скупчення невластивих активів не принесе позитивних результатів роботи ані Центральному органу виконавчої влади (Міністерству енергетики), ані Національній атомній енергогенеруючій компанії «Енергоатом».
 2. Процес передачі обленерго відбуватимется фактично безкоштовно, у той самий час, як «Енергоатом» сплачуватиме за активи, які і так спонсує вже майже чотири місяці через механізм PSO. «Енергоатом» повинен буде сплатити ринкову вартість невластивих активів Міненерго новому власнику обленерго, якому державна компанія і підпорядкована.
 3. Такий порядок дій аж ніяк не схожий на ефективне державне управління. Протягом 2021 року ДП НАЕК «Енергоатом» перетворився зі стабільного наповнювача державного бюджету на мовчазного спонсора найнепродуманіших ініціатив Уряду (з рентабельної та бюджетної складових).
 4. Кожен має займатись тим, що йому вдається найкраще. Міненерго — організовувати роботу та слідкувати за її виконанням, а «Енергоатом» — виробляти та реалізовувати електричну енергію.
 5. Більш детальний аналіз чинників та наслідків перерозподілу активів державної форми власності читайте у наступному матеріалі.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ