Продаж активів двох державних обленерго: приховані інтереси «Енергоатому» та ризики для української енергосистеми

Продаж активів двох державних обленерго: приховані інтереси «Енергоатому» та ризики для української енергосистеми

Державні оператори систем розподілу (ОСР) «Миколаївобленерго» і «Хмельницькобленерго» планують продати ДП НАЕК «Енергоатом» 100% акцій у своїх електропостачальних компаніях — ТОВ «Миколаївська електропостачальна компанія» і ТОВ «Хмельницькенергозбут». Такі рішення були ухвалені на позачергових зборах акціонерів товариств 29 грудня 2021 року.

Передача (продаж) активів операторів системи розподілу державної форми власності — результат рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 липня 2021 року «Про заходи з нейтралізації загроз в енергетичній сфері», введеного в дію Указом Президента України № 452/2021.

Згідно з пунктом 12 Рішення РНБО України, Кабінет Міністрів спільно з Фондом державного майна до 31 серпня 2021 року мали «завершити реалізацію заходів щодо відокремлення діяльності операторів систем розподілу електричної енергії», акції яких перебувають у державній власності, та постачальників універсальних послуг. Потім вони мали здійснити передачу постачальників універсальних послуг державної форми власності в управління ДП НАЕК «Енергоатом».

За підсумками позачергових загальних зборів АТ «Хмельницькобленерго», які відбулись дистанційно 29 грудня 2021 року, продаж активів у ТОВ «Хмельницькенергозбут» відбудеться за трохи менше ніж 70 мільйонів гривень. Грошову оцінку майна здійснювало ТОВ «Експертне бюро».

Аналогічне рішення щодо продажу активів прийняло і АТ «Миколаївобленерго». Оцінку майна здійснювало ТОВ «КГ “Аналітик-Капітал”», за результатами якої ДП НАЕК «Енергоатом» має сплатити 105 мільйонів гривень.

Цікавий факт: до складу наглядових рад обох акціонерних товариств входить представник Міненерго Божко Ганна Олександрівна та Шмат Катерина Петрівна. Остання, щоправда, розкриває різні посади керівника, що обіймає поза діяльністю у наглядовій раді, а саме: ТОВ «КУА “Реноме 2008″» (для АТ «Хмельницькобленерго») та ТОВ «Венчурні інвестиційні проекти» (для АТ «Миколаївобленерго»). Вказані юридичні особи використовувались у сприянні діяльності російського енергетичного консорціуму VS Energy (одноосібний бенефіціарний власник — російський бізнесмен Михайло Воєводін).

Окрім осіб, що відстоюватимуть явно не українські інтереси, ДП НАЕК «Енергоатом» стикнеться з найважливішою проблемою — відмінністю між основним завданням підприємства та його новими активами. Однак найбільшою проблемою передачі енергопостачальних компаній під управління ДП НАЕК «Енергоатом» є не ймовірне збереження «російської присутності» в органах управління, а полярність офіційної діяльності нового власника та активів. Утворення системи управління «Енергоатом» «енергопостачальна компанія — постачальник універсальних послуг — споживач» породжує ряд проблем, зокрема схеми з «вимивання» коштів з державної компанії в інтересах третіх осіб через існуючу модель ПСО.

Крім того, чинна модель фінансового ПСО, що забезпечує існування фіксованих тарифів на електроенергію для населення на період опалювального сезону, фінансується за рахунок коштів державних енергогенеруючих компаній ДП НАЕК «Енергоатом» та ПрАТ «Укргідроенерго». За останніми повідомленнями, реальні витрати компаній в рази перевищують розрахунки Уряду.

ВИСНОВКИ:

  1. Невластиві енергогенеруючій компанії активи можуть ускладнити корпоратизацію «Енергоатому», заплановану на 2022 рік;
  2. Попри бажання утворити вертикаль, виникає двоїстість управління: юридичне управління та відповідальність ляжуть на ДП НАЕК «Енергоатом», однак фактичне управління залишиться на місцях.
  3. Контроль за діяльністю локальних компаній-постачальників електричної енергії — зрозумілий державний пріоритет, а от передача невластивих активів державній генеруючій компанії — не зовсім. Можливо, «тимчасові адміністрації» мали стати достатнім елементом додаткового контролю.

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ