Україна та США обговорили співпрацю щодо протидії енергетичним загрозам

Україна та США обговорили співпрацю щодо протидії енергетичним загрозам

На початку січня 2022 року відбулася зустріч міністра енергетики України Германа Галущенка з тимчасово повіреною у справах США в Україні Крістіною Квін. Під час зустрічи Крістіна Квін запевнила, що Сполучені Штати Америки готові сприяти Україні у забезпеченні стабільності постачання енергоресурсів, зокрема для атомної енергетики, та посиленні енергетичної безпеки. Наразі Сполучені Штати Америки — це основний стратегічний партнер України. Їхній вплив та досвід сприяє трансформації більшості секторів української економіки. В енергетичній сфері України США виступають у ролі радника, інвестора (проєкти за участі USAID) і, звісно ж, надійного партнера (меморандуми та двосторонні договори).

Аналізуючи повідомлення про результати зустрічі Германа Галущенка із тимчасово повіреною у справах США в Україні, досить дивно було побачити, що лише наша держава висвітлила цю подію. Новини про зустріч та її результати опубліковані на офіційному сайті Міненерго України та ресурсі ДП НАЕК «Енергоатом». Єдиною значимою відмінністю між цими двома повідомленнями стала інформація про те, що «окрему увагу на зустрічі сторони приділили питанню синхронізації енергетичної системи України з європейською ENTSO-E». Хоча США не є стороною «інтеграції», але їх сприяння у приєднанні до європейських мереж матиме величезне значення для України.

Повертаючись до позиції Америки, висловленої пані Крістіною Квін, їх підтримка «стабільності постачання енергоресурсів» та «посилення енергетичної безпеки України» може полягати у трьох аспектах:

  1. Постачанні енергоресурсів, а саме зрідженого газу, до європейських терміналів з подальшим постачанням до України, а також енергетичного вугілля, що так потрібне Україні в опалювальний сезон.
  2. Підтримці українського проєвропейського курсу.
  3. Сприянні та розширенні співпраці українського ДП НАЕК «Енергоатом» та американської компанії Westinghouse Electric Company.

Не останню роль у підписанні Меморандуму між українською та американською сторонами відіграли попередній успішний досвід співпраці та співвідносність сучасних інтересів сторін. Нагадаємо, що одна лиш новина про Меморандум підняла вартість акцій аффілійованих з Westinghouse компаній до найвищого рівня за останні шість місяців (90,34 доларів США за акцію станом на 31 серпня), хоча днем раніше їхня вартість складала всього 68 доларів США за акцію (найнижча за 2021 рік).

Висновки:

  1. На думку редакції, згадка про обговорення інтеграції української енергосистеми з європейською ENTSO-E згадана у новині, аби підкреслити важливість вказаного процесу і для партнерів з-за океану, адже успішність атомних проєктів між Westinghouse та ДП НАЕК «Енергоатом» у тому числі залежить від зменшення реального профіциту базового навантаження.
  2. За умов профіциту реальний інтерес до розширення атомних потужностей зникне, а якнайшвидша інтеграція української ОЕС до ENTSO-E призведе до зростання актуальності будівництва нових АЕС, що зацементує уже існуючі домовленості України з Westinghouse та породить нові.

ЧИТАТИ ТАКОЖ:

ІНШІ ПУБЛІКАЦІЇ